Проблеми с очите на бебето и детето
![]() |
|||||||||||||
|
Детето трябва да бъде прегледано от специалист по очни болести, ако очите му се изкривяват навътре или навън; ако има затруднения в учебните занятия; ако се оплаква от болки, смъдене или умора на очите; ако очите му се възпаляват; ако има главоболие; ако държи книгата много близо; ако наклонява главата си на една страна, когато внимателно разглежда нещо; или при редовни прегледи между три и четиригодишна възраст и по-късно в училище се окаже, че има дефект в зрението. Впрочем разчитането на таблицата при преглед в училище не означава със сигурност, че очите на детето са здрави. Ако има признаци на преумора в очите, непременно трябва да бъде прегледано.
Сълзене на окото
Няколко дни след раждането много бебета получават леко възпаление на очите. Причината вероятно е в незрялото сълзно каналче, което често е частично запушено. Възпалението не се нуждае от някакво лечение, защото обикновено се оправя само.
Съществува и друг вид съвсем лека, но хронична инфекция на клепачите, която се развива периодично у много кърмачета през първите месеци, най-често само на едното око. Окото обилно се навлажнява и сълзи, особено във ветровите време. В ъгълчето му или по края на клепачите се събира бял секрет. Когато бебето се събуди сутрин, клепачите му може да са залепнали от този секрет. Състоянието се причинява от запушен сълзен канал. Сълзният канал минава от малкия отвор на вътрешния край на клепачите най-напред към носа, а после надолу покрай очната ябълка към носната кухина. Когато този канал е частично запушен, сълзите се оттичат по-бавно, отколкото се образуват. Те се събират в окото и потичат надолу по бузата. Клепачите непрекъснато са леко възпалени, защото окото не се почиства достатъчно добре от сълзите. Разбира се, лекарят трябва да прегледа очите и да постави диагноза.
Първото нещо, което трябва да се знае за това състояние е, че се среща доста често, но не е сериозно и не уврежда окото. Може да продължи с месеци. Обикновено минава с възрастта дори и да не се предприеме нищо. Ако обаче до края на първата година то все още притеснява детето, очният лекар може да прочисти каналчето с проста манипулация. Ако клепачите са залепнали, коричката се размеква и окото се отваря, като се измива с вода с пръсти или с чиста кесия. Лекарят понякога препоръчва масаж на каналчето. Но не го правете без негови указания. Запушеният сълзен канал не причинява възпаление на бялото на окото.
Ако бебето има възпаление, от което очите му са зачервени, вероятно става дума за инфекция и трябва да извикате незабавно лекар.
Кривогледство
Често се случва през първите месеци очите на бебето от време на време да се изкривяват силно навън или навътре. В повечето случаи с възрастта те се нормализират. Ако обаче дори през първите месеци очите се обръщат навън или навътре непрекъснато, или през по-голямата част от времето, или ако не се оправят към третия месец, трябва да се консултирате с очен лекар. Много пъти родителите смятат, че бебето е кривогледо, а в действителност очите му са съвсем нормални.Получава се така, защото разстоянието между очите (над основата на носа) е сравнително по-голяма у бебето, отколкото у възрастните, и бялото на окото, което вижда от към вътрешната страна на ириса (откъм носа) е много по-малко, отколкото бялото от външната страна (откъм ухото). Друга причина бебето понякога да изглежда кривогледо е, че когато гледа нещо в ръцете си, то трябва да събере (да кръстоса) очите си, за да ги фокусира върху предмета, защото ръцете му са къси. Бебето събира очите си нормално, така както правим ние, възрастните, макар и в по-малка степен. Очите му няма да останат в това положение. Ако смятате, че бебето има кривогледство, можете да проверите отражението на светлината в зениците му. Ако отражението е разположено симетрично върху зениците, очите не са кривогледи.
Родителите често питат, дали не е опасно да се закачат играчки над креватчето, защото понякога бебето си криви очите, за да ги гледа. Не слагайте играчки да висят точно под носа на бебето, а на такова разстояние, че да може да ги стига с ръце.
Когато има съмнение, че очите на детето не са нормални, своевременния преглед е особено важен, най-вече защото кривогледото око постепенно ще престане да вижда, ако усилията да се накара детето да го използва не започнат отрано. Когато двете очи не са координирани и не се събират върху предмета, всяко едно от тях ще го вижда различно. Детето ще има двойно виждане, което ще бъде объркващо и неприятно за него. Ето защо то автоматично ще се научи на не обръща внимание на зрението на едното око ида го потиска. Така постепенно ще го направи сляпо – не в смисъл на физическа промяна, защото това е психичен процес. Ако той продължава прекалено дълго, ще стане невъзможно да се възстанови зрението на окото. То се нарича “лениво око”. Работата на лекаря е да накара ленивото око да започне да действа отново, като принуди детето през по-голямата част от времето да носи превръзка върху здравото око. Възможно е да предпише очила, за да помогне на координацията между двете очи. Понякога трябва да се вземе решение дали е необходима операция. Не е изключено да се наложи да се направят няколко операции, преди да се достигне до задоволителен резултат.
Често се случва единият клепач у новороденото да е спуснат надолу малко повече от другия, или едното око да изглежда по-малко. При повечето деца тези разлики с възрастта все по-малко се забелязват. Очите на бебето трябва да бъдат прегледани, за да сте сигурни, че не е кривогледо.
Късогледство
Късогледството, най-често срещаното очно заболяване, което пречи на училищните занимания, обикновено се среща между шест и десетгодишна възраст. То може да се развие бързо, така че не бива да пренебрегвате признаците му (детето държи близо книгата, не вижда добре черната дъска), само защото зрението на детето е било нормално преди няколко месеца.
Конюнктивит
Възпаление на очите (конюнктивит) може да бъде причинено от много различни инфекции или от алергия. Повечето от леките форми се предизвикват от причинителите на простудно заболяване и се придружават от хрема. Трябва да обърнете по-сериозно внимание на възпалението на очите, ако детето няма хрема. Добре е да се свържете с лекар, особено когато се зачерви бялото на окото или има гнойна секреция.
Ечемик
Ечемик представлява инфекция на корена на косъмчето от миглите и е подобен на пъпка, която може да се срещне навсякъде по тялото. Причинява се от обикновени гноеродни бактерии, които попадат върху клепача, когато детето търка очите си. Най-често ечемикът узрява и се пука. Лекарят може да предпише мехлем, за да ускори заздравяването и да предотврати разпространението на гнойната инфекция. Състоянието на детето ще се облекчи и образуването на връх и пробиването на ечемика може да се ускори, ако се слагат топли компреси. Главният проблем обаче е, че ечемикът често носи след себе си друг. Вероятно е така, защото при пукването микробите се разпространяват и попадат в корените на други косъмчета. По тази причина не трябва да разрешавате на детето да търка или да пипа клепача си, когато ечемикът образува връх или започне да тече. Ако се появяват няколко ечемика един след друг е наложително детето да бъде прегледано от лекар, защото понякога появата на ечемика означава, че съществува някаква причина, която намалява устойчивостта му към инфекции.
Възрастният, която има ечемик трябва да си мие ръцете,преди да започне да се грижи за бебето или за малко дете, особено ако е пипал ечемика, защото микробите лесно се предават от човек на човек.
Неща, които не вредят на зрението у децата
Ако дете гледа телевизия от близо, чете много или държи книгата близо до очите си, зрението му няма да се повреди.
За потребителя: |
||||||
Статии за Проблеми с очите на бебето и детето
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |