Проблеми в пикочните пътища и бъбреците
|
Причини за честото уриниране са няколко. Когато се появят у дете, което дотогава не е уринирало често, може да означава болестно състояние, като инфекция на отделителната система или диабет. Детето трябва да бъде прегледано незабавно и да се изследва урината му.
Има хора, някои от тях са спокойни по натура, които по природа като че ли не могат да задържат нормално количество урина. Но повечето деца ( както и възрастни), които често уринират, са доста нервни или тревожни. В отделни случаи напрежението е временно, а в други – хронично.
Родителите трябва да открият причината за нервното състояние на детето. Понякога то се дължи на атмосферата в къщи, друг път – на отношенията му с другите деца или в училище. Най-често е комбинацията от трите фактора.
Затруднено уриниране
Понякога, макар и много рядко, се ражда бебе с толкова тесен пикочен канал или отвор, че трябва много силно да се напъва, за да уринира, или урината излиза на тънка струйка или на капки. Пикочният канал трябва веднага да се разшири оперативно, тъй като задържането на урина е вредно за пикочните пътища и бъбреците.
Възможно е през горещите дни детето да уринира рядко – може би през 8 часа или още по-рядко. В такива случаи урината е оскъдна, тъмна и понякога пари. Същото може да се получи и при повишена температура. В горещините или когато детето има повишена температура, е необходимо да му давате възможност и от време на време да му напомняте да приема течности между храненията, особено ако е твърде малко, за да си каже какво иска.
Доста честа причина за болезнено уриниране при момиченцата е възпаление в областта около отвора на пикочния канал, вероятно поради замърсяване с изпражнения. Това може да кара детето често да усеща, че иска да уринира, макар и да не е в състояние или пък да се страхува да го направи. Понякога пък при уриниране излизат само няколко капки. Необходимо е консултация с лекар и изследване на урината, за да е сигурно, че няма възпаление на пикочния мехур.
Бързи мерки: Докато влезете във връзка с лекар, можете да облекчавате детето, като няколко пъти на ден го слагате в топла вана, в която е разтворена половин чаша сода бикарбонат. След като внимателно подсушите водата около отвора на пикочния канал чрез попиване, намажете мястото с вазелин или мехлем, съдържащ вазелин и ланолин, за да успокоите и да се предпази от възпаление.
Инфекции на отделителната система (пиурея, пиелит, пиелонефрит, нефрит, цистит).
Инфекциите на бъбреците или на пикочния мехур могат да протекат бурно, с висока, непостоянна температура. От друга страна, понякога случайно се открива инфекция при профилактично изследване на урината на дете, което изобщо не се чувства болно. По-голямото дете може да се оплаква от често уриниране и от парене при уриниране, но обикновено липсват симптоми,насочващи към отделителната система. Тези инфекции се срещат по-често при момичетата до две годишна възраст. Налага се незабавно медицинско лечение.
Ако има много гной в урината, тя може да помътнее, но ако гнойта е малко, промяната едва ли ще се забележи с просто око. От друга страна, урината на здравото дете може да бъде мътна, особено след като се е охладило, което се дължи на минералните соли в нея. Ето защо по вида й не може да се съди дали има инфекция или не.
Ако инфекцията на пикочните пътища не премине напълно или ако детето получи вторична инфекция, отделителната система трябва да бъде подложена на
За потребителя: |
||||||
Статии за Проблеми в пикочните пътища и бъбреците
Няма въведени статии!
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |