Проф. Иван Андреев - основател на пловдивската педиатрия


| Прочетено Прочетено: 1693 пъти | КоменариКоментари: 0



Проф. Иван Андреев - основател на пловдивската педиатрия

„Здравница” продължава с  рубриката, в която ви запознава с големите имена на медицината и лечителското изкуство, чийто принос е позабравен в наши дни.

 „Няма по-голям диагностик, няма по-голям лечител, няма по-голям човек от проф. д-р Иван Андреев“. Така накратко д-р Лилия Учкунова охарактеризира своя идол в медицината по време на проведената в Града под тепетата през уикенда Осма национална конференция „Спешна педиатрия“. Тя бе посветена на 120 години от рождението на проф. Иван Андреев и на 110 години от рождението на проф. Иван Вапцаров.

Проф. Андреев е един от основателите на българската педиатрична школа и създател на Пловдивската педиатрична школа.

През 1931 г. софийският лекар д-р Иван Андреев е командирован в Пловдив да организира първото извънстолично детско отделение у нас, припомни в пространно експозе проф. д-р Борис Бойкинов, бивш ръководител на катедрата по педиатрия към Медицински университет Пловдив. Една година д-р Андреев като един апостол самоотвержено обслужва само с 2 болнични сестри 60 тежко болни деца в създаденото от него отделение. Вместо след приключването на командировката си да се върне в столицата,  д-р Андреев остава в Пловдив, за да разкрие и инфекциозно отделение.

„Той е велик!“, e категоричното мнение на американското медицинско светило Валдо Нелсон след 2-часов разговор с българския лекар. „Татко Андреев“, така студентите са го наричали помежду си, заради отношението му към тях самите, но най-вече към децата. Проф. д-р Андреев е пример за това какъв трябва да бъде един истински лекар с призвание - не само феноменален професионалист, но и човек, отдал живота си да помага на нуждаещите си.

Грижил се е безвъзмездно и за сираците, и за децата на транспортните работници. Проф. Андреев лансира идеята за създаване на млечните кухни. Разкрива десетки здравно-съвещателни станции (първите форми на детските консултации).

Легендарният лекар, чието име носи Детската клиника на Университетска болница „Свети Георги“ в Пловдив, е и уважаван общественик. Видният лекар Теофил Груев, предлага Иван Андреев за свой наследник на поста председател на Лекарския съюз в Пловдив.

Андреев е единодушно избран и оглавява дълги години тази ползваща се тогава с голям авторитет организация в периода до 1944 година, когато новата политическа власт сменя ръководството. На този пост той разгръща огромна здравно-просветителска дейност. Работи и за това всички пловдивски лекари да спазват високи морални стандарти в медицинската професия, както и да се преустанови тяхното нарушаване.

По-късно той е председател на Дома на културата на здравните работници. Заема и длъжността ректор на Народния университет, бил е и заместник-ректор по лечебната, учебна и научна дейност на Медицински университет - Пловдив. Има разностранна научна дейност с много публикации. Бил е републикански консултант по педиатрия.

Андреев е не само лекар с три специалности (детски болести, инфекциозни болести и рентгенология), но художник и скулптор със самостоятелни изложби, както и цигулар.

На годишнината проф. Бойкинов припомни, че първият учебник у нас по инфекциозни болести, валиден и сега, е написан от проф. Андреев. 

Той разказа подробно и за проф. д-р Иван Вапцаров, избран през 1951 г. за пръв помощник на проф. Андреев. През 1965 година Вапцаров оглавява катедрата и клиниката по педиатрия в Пловдив след пенсионирането на проф. Андреев и продължава делото на своя учител. Доразвива Пловдивската педиатрична школа, ръководи научното развитие на лекарите, преподава и пише много научни трудове. Проф. Вапцаров създава първото в страната детско ревмо-кардиологично отделение, заедно с противоревматичен диспансер, както и първото детско неврологично отделение. Даже в пенсионна възраст проф. Вапцаров за пръв път в България насочва колегите си към диагностиката на лаймската болест.

Проф. Бойкинов цитира изявления за двамата професори и от чл. кор. проф. Стефан Костянев, дмн, ректор на МУ Пловдив, проф. Георги Петков, д-р Тотко Найденов и д-р Иван Пешев.

Инфекционистът проф. д-р Хюсник Бояджиян припомни какъв забележителен диагностик е бил проф. Андреев. Той е определял с абсолютна точност заболяването дори въз основа само на слухови, без визуални впечатления. Непрекъснато е търсен от болни и лекари от цяла България заради феноменалните си диагностични способности.

„Да не се губи духът и човещината в медицината – лекарите да подхождат към човека цялостно, а не да подхождат технически към болестта“. Този съвет на баща си припомниха дъщерите на проф. Андреев – проф. д-р Цанка Андреева и доц. д-р Невена Андреева. 

Те споделиха с тъга, че само преди дни от този свят си е отишъл дългогодишният ръководител на катедрата по патологична анатомия проф. Христо Миленков, който е познавал делото на проф. Андреев, още от времето, когато е бил негов студент в първия випуск на Медицинския факултет в Пловдив. Като председател на комитета за честването на 110 години от рождението на проф. д-р Иван Андреев, проф. Миленков е внесъл предложение и активно е поддържал идеята да се изгради паметник и да се назове улица на името на голямата личност Андреев, но след 10 години това все още не е осъществено.

Съвет на Здравница

прочети още Ханеман, основоположникът на хомеопатията

прочети още Елизабет Блакуел или трудният път на жените в медицината

прочети още Дядо Влайчо и неговите съвети за здраве

прочети още Калните бани за здраве у нас и техният родоначалник

прочети още Какво знаем за диетите на Озава?

прочети още Как д-р Бах стигна до извода, че се лекува пациента, а не болестта?

прочети още Как д-р Ливинтстън откри билката строфантус?

прочети още Как бе създаден тритомника?

прочети още Ботаникът, който нарече домата помидор

прочети още Кой е откривателят на маскираната хранителна алергия?

прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?

прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие

прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий

прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер

прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?

прочети още Най-благородният очен лекар

прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?

прочети още Руски кибернетик въвел метода на единствения флакон в хомеопатията

прочети още Децата на кои български фамилии са учили медицина във Виена?












Акценти от Здравница



Кого засяга витилигото?

Кого засяга витилигото?

Витилигото все още е сред малко известните хронични заболявания, които страдат от липсата на широка гласност и наситена информация. В миналото пациентите често са били жертва на неразбиране от страна на обществеността....още

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Всички ние приветстваме настъпването на летните горещини като облекчение от студените и дъждовни дни. Но често високите температури могат да бъдат опасни....още

Малко позната употреба на билката Пореч

Малко позната употреба на билката Пореч

Поречът е познато не само като лечебно растение, но и като подправка. Полезните му съставки го правят ценно средство не само при кожни проблеми, но и за подсилване на имунитета и нервната система....още

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Младата жена е транспортирана по спешност с линейка от Гоце Делчев в СБАЛАГ Майчин дом в 32 гестационна седмица в изключително тежко състояние - с дълбока венозна тромбоза....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Диабор - капки за регулиране на кръвната захар Диабор - капки за регулиране на кръвната захар

Диабор е натурален продукт за регулиране на кръвната захар. Диабор не съдържа никакви токсични вещества, консерванти или оцветители....


Цена: 9.90 лв.


Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email