„Здравница” продължава с рубриката, в която ви запознава с големите имена на медицината, чийто принос е позабравен в наши дни.
Руският дворянин Симон Корсаков (1787- 1853) е сред пионерите, които въвеждат перфокартите в информатиката, изобретател на различни механични устройства и „интелектуални„ машини, с което се явява баща на руската кибернетика. Баща му бил известен руски военен инженер, възпитаник на Оксфорския университет. Макар и останал рано без баща, благодарение на грижите на майка му и на дядо му по майчина линия получил прекрасно възпитание. Семейството произхожда от старинен род в Литва, който се преселва в Русия през 14-и век.
Симон Корсаков участвал във Френско-руската война от 1812 г, завършила с погром на Наполеон и в по-късните походи, които имали за цел пълното унижожаване на френската армията на територии извън Русия. По-късно работи в отдел „Статистика” на руското вътрешно министерство в Санкт Петербург. Женен два пъти, от втория си брак има 4 дъщери и 6 сина, като един от тях е Михаил Корсаков, който става губернатор на Източен Сибир и на когото е наречен град в област Сахалин.
Симон Корсаков умира на 66 г. в селце близо до Москва.
Методът на единствения флакон е използван за пръв път през 1832 г. от Симон Корсаков.
Както става ясно от автобиографията му, той не е бил лекар по образование. Възможно е да се е интересувал все пак от медицина заради трудностите да се получи медицинска помощ на село, където е живял. Според неговите записки той е лекувал няколко хиляди пациента. Първоначално е залагал на класическите методи на лечение, а след натиск от страна на свои роднини се е преориентирал към хомеопатията. Той използвал и високите потенции, които са били обичайни по онова време.
Във флакон се смесват 99 части дестилирана вода и 1 част от тинктурата-майка. Разтръсква се енергично, след което флаконът се изпразва. Счита се, че течността, останала по стените на флакона, съдържа 1 % от началния разтвор и представлява 1 разреждане на Корсаков или 1 К. Операцията се повтаря толкова пъти, колкото е необходимо, за да се получи желания разтвор (200 пъти за 200 К). Най-често предписваните разтвори са 200 К, 1 000 К, и 10 000 К. Производството им се осъществява чрез специални апарати.
Засега на нашия фармацевтичен пазар отсъстват десетичните Ханеманови и Корсаковите разреждания.
Какъвто и да е начинът за производство на хомеопатичния разтвор, съществуват строги мерки при приготвянето. Те се отнасят до чистота на работната среда, качеството на разтворителя и стерилността на използваните флакони. Мерките, които гарантират качеството на хомеопатичното лекарство трябва да отговарят на стандартите за добра производствена практика.
прочети още Какво знаем за диетите на Озава?
прочети още Как д-р Бах стигна до извода, че се лекува пациента, а не болестта?
прочети още Как д-р Ливинтстън откри билката строфантус?
прочети още Как бе създаден тритомника?
прочети още Ботаникът, който нарече домата помидор
прочети още Кой е откривателят на маскираната хранителна алергия?
прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?
прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие
прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий
прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер
прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?
прочети още Най-благородният очен лекар
прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?