Рентген - прадядото на модерния скенер


| Прочетено Прочетено: 2626 пъти | КоменариКоментари: 0



Рентген - прадядото на модерния скенер „Здравница” продължава с  рубриката, в която ви запознава с големите имена на медицината, чийто принос е позабравен в наши дни.

 През 1901 г. Вилхем Рентген (на немски  Röntgen) получава първата Нобелова награда по физика заради откритието си, което революционизира медицинската диагностика. С изобретеняването на рентгеновия апарат (при който меките тъкани се оказват прозрачни за Х-лъчи ), започва нова ера в медицината.

Паричната награда от 50 хил. той дарил на университета във Вюрцбург, Германия в който проф. Рентген преподавал експериментална физика и бил в продължение на 5 г. негов ректор преди това.

По същия начин той се отказал да патентова своето откритие, отказъл и всякакви други лицензионни споразумения с компаниите и така допринесъл за невероятния бум в разпространението на новата диагностика.

Рентгеновият апарат е открит на 8 ноември 1895 г.

Германският физик е роден през 1843 г. като единствено дете в семейството на текстилен индустриалец. Баща му Фридрих Рентген и майка му Шарлоте Констанце решават да се преместят в Холандия, когато синът им е на 3 годинки.

Вилхем учи първоначално в Техническото училище в Ултрехт, а след това във Цюрихската политехника от където излиза с диплома за машинен инженер.

В живота му нищо не предвещава, че сте стане голям учен и ще направи революционизиращо откритие.  В Страсбург от (1876-1879) е професор по физика. Работил е още в университетите в Хесен, Вюрцбург и Мюнхен, където приключва своя творчески и земен път.

Умира на 77 г. от рак на дебелото черво. Специалистите твърдят, че това не е свързано с работата му и влиянието на рентгеновите лъчи. Цялата му лична и професионална кореспонденция е изцяло унижощена, както помолил приживе проф. Рентген.

Съвременниците му го описват като интровертен човек, към който малцина намират достъп. След голямото му откритие- Х-лъчите, проф. Ренгтен се отличавал със своята скромност и обективност на лекциите. До последно държал не само лекциите, но и изследванията му да бъдат много старателно направени и с обективно записани резултати. Имал славата на най-добрия експериментатор на своето време и създал школа по експериментална физика.

Написал над 60 научни труда, които били посветени на изследване свойствата на кристалите,  течностите, газовете, електромагнитните явления. Статията му „За новия род лъчи“, в която описва свойствата им, е издадена като отделна брошура на почти всички европейски езици.

В свободното си време още от студентските години предпочитал да е на излети в Алпите, а от времето на Вюрцбург негово хоби бил  лова.

През 1872 г. проф. Рентген се оженил за Анна Берта, дъщеря на ресторантьор от Цюрих. Нямат деца, затова решили да осиновят дъщерята на брата на Анна- Жозефина.

Днес в Ленеп, Германия, родното място на физика е отворен Рентген музея.












Акценти от Здравница



Какво да правим, ако смятаме партньорът си за незрял, а не е такъв?

Какво да правим, ако смятаме партньорът си за незрял, а не е такъв?

"Не е достатъчно зряла личност, инфантилен е". Заради това впечатление за партньора (мъж или жена) двойките много често търсят семеен терапевт. Това убеждение може дори да спре хората да влязат във връзка....още

Лекари отстраниха туморен маншон около сънната артерия на пациeнт след неуспешна лъчетерапия

Лекари отстраниха туморен маншон около сънната артерия на пациeнт след неуспешна лъчетерапия

Пациентката е диагностицирана в друга столична болница с карцином на сливицата. Въпреки, че лекуващият екип е с опит в УНГ-онкохирургията, мнението е, че туморът е неоперабилен и жената е насочена за комбинирана химио и лъчетерапия....още

Всичко за киселините или гастроезофагеалния рефлукс

Всичко за киселините или гастроезофагеалния рефлукс

Mедицинският термин за страдание от киселини е гастроезофагеална рефлуксна болест. Тя се развива, когато се наруши т.нар антирефлуксна бариера, предпазваща хранопровода от увреждащото действие на стомашната солна киселина....още

Колко опасна е трихинелозата?

Колко опасна е трихинелозата?

С настъпване на есенно-зимния сезон, откриване на ловния сезон през октомври нараства риска от заразяване с трихинелоза и повишената консумация на свинско месо се увеличава риска от възникване на случаи и взривове от трихинелоза....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Какаово масло за равномерен тен Какаово масло за равномерен тен

Сурово, 100% натурално какаово масло! Какаовото масло подпомага почерняването на кожата, като й придава здравословен и равномерен тен....


Цена: 14.00 лв.


Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email