Калните бани за здраве у нас и техният родоначалник


| Прочетено Прочетено: 3839 пъти | КоменариКоментари: 0



Калните бани за здраве у нас и техният родоначалник

„Здравница” продължава с  рубриката, в която ви запознава с големите имена на медицината, чийто принос е позабравен в наши дни.

Калолечението е познато от дълбока древност. За лечебния метод  пишат римски писатели и лечители като Плиний (1 в.пр.Хр) и Гален( 1-2 в.) като разказват как египтяните използвали тинята на р.Нил с лечебна цел. Те посочват високата ефективност на калолечението при хронични възпалителни процеси и ставни болести.

Сведения за калолечението в Европа датират от 14-и в., когато се споменава за калните бани в Падуа, Италия.След това се обособяват бани-курорти,които придобиват голяма популярност.

България също присъства на картата за калолечение, а за нейн родоначалник се смята проф. Парашкев Стоянов.Той препоръчва през 1925 г. построяването  в Поморие на първия и все още най-голям център за калолечение в страната. Поморийската лечебна кал е използвана още от древните траки и римляни, и е черна на цвят, фина, мазна, пластична, богата на сероводород, магнезий, хлориди, калций, калий,натрий, сулфати, железни съединения и хормоноподобни вещества.

Лечебни свойства имат още езерната вода, позната като рапа, лугата и торфът.

Родоначалникът на калолечението у нас - проф. Парашев Стоянов ( 1871- 1941 ) е първият професор по хирургия в Медицински университет-София, автор на първите хирургически учебници у нас и на своя школа. Бляскав учен, роден от брака на българин и германка, той говори 10 езика. Учи и специализира медицина в Германия, Румъния, Франция, той наред с развитието на болнични заведения у нас, създава и множество санаториуми. Във Варна  той основава  първия морски санаториум у нас за деца, които страдат от склофулоза и малокръвие. Въвежда морската лечебна кал , с което поставя началото на научно лечение с кални  процедури. Първи въвежда в страната таласотерапията, хелиотерапията и фанготерапията (морелечение, слънцелечение и лечение с кал). Пише за Балчишката Тузла  и Поморийското езеро и популяризира възможностите за калолечение. Участва в международни конгреси по физиотерапия. По време на Първата световна война, през 1916 г. проф. Стоянов  основава и първия войнишки санаториум, в който прилага методите на море-, слънце- и калолечение.

У нас се прилагат няколко метода на калолечение: египетски – най-древният и предпочитан при който на открито тялото се намазва със затоплена гъста кал, лежи се на сянка до напукване на калта и накрая тялото се облива с топла морска или минерална вода.

За редица заболявания се назначават и кални вани, които също са много популярни. Във вана с морска или минерална вода се прави 20% кален разтвор , а температурата на водата е 38 С.

При женски гинекологични болести  и при мъже, които страдат от простатит и безплодие се прилага казитарния метод. Друга форма е апликационния метод.

 Какви болести се лекуват с лечебна кал?

Това са заболявания на опорно-двигателния апарат като хроничен артрит, деформираща остеоартоза, болестта на Бехтерев, остеохондроза, поражения на мускули и сухожилия, счупвания със забавено зарастване или излишно калцира, остеохондропатия, контрактура, трудно подвижни  стави, хроничен остеомиелит в неактивен стадий.

Лекуват се с успех и множество болести на периферната нервна система: невропатия, полиневропатия, радикулит, плексит, полирадикулоневрит( в късен възстановителен стадий на заболяването), състояния след отстраняване на междупрешленния диск.

От процедури с кални бани се повлияват много добре и болести като множествена склероза,Паркинсон, възпалителни процеси на матката, слабо изразена функционална недостатъчност на яйчниците, безплодие при жените, хроничен простатит, епидидимит, орхит ( при мъжете).

Калолечението лекува и ред кожни страдания като хронични форми на екземи, органичен невродермит, псориазис в неостра форма.

Калните бани обаче са противопоказани при ред състояния като остри възпалителни процеси, злокачествени новообразувания, миоми, фибромиоми, кисти на яйчниците, болести на кръвта, кръвотечения , туберкулоза, напреднала хипертония, исхемична болест на сърцето, комбинирани пороци на сърцето, недостатъчност на кръвообращението, аневризми на аортата и сърцето, варикозно разширени вени. А също и  при  атеросклероза, ендокринни заболявания, при бременност, психични заболявания, епилепсия, венерически болести, цироза на черния дроб, кахексия, инфекциозни заболявания. Може да има и индивидуална непоносимост към процедурите.

Калолечение може да се приложи и за разкрасяване в спа-центрове и в домашни условия. Един от най-лесните варианти е да се купят готови козметични продукти, които съдържат лечебна кал или хума.

Съвет на Здравница

прочети още Какво знаем за диетите на Озава?

прочети още Как д-р Бах стигна до извода, че се лекува пациента, а не болестта?

прочети още Как д-р Ливинтстън откри билката строфантус?

прочети още Как бе създаден тритомника?

прочети още Ботаникът, който нарече домата помидор

прочети още Кой е откривателят на маскираната хранителна алергия?

прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?

прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие

прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий

прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер

прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?

прочети още Най-благородният очен лекар

прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?

прочети още Руски кибернетик въвел метода на единствения флакон в хомеопатията

прочети още Децата на кои български фамилии са учили медицина във Виена?












Акценти от Здравница



Празнуваме Атанасовден, идва пролетта

Празнуваме Атанасовден, идва пролетта

Свети Антоний и Свети Атанасий, освен от българите, се почитат и от гърци и сърби. Но при тях те са покровители на чумата, затова са известни и като чумните светци....още

Съвети при инсулт от съкровищницата на китайската медицина

Съвети при инсулт от съкровищницата на китайската медицина

Общите препоръки след прекаран инсулт са употребата на 100 гр. лимон 2 пъти дневно, прием на 50 гр. пресни плодове от глог всеки ден, употребата на 2 чаши мляко дневно....още

Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Макар и рядко, е напълно възможност да се роди глухо дете при двама нормално чуващи родители. Обяснението е, че генът, който е причина за глухота, е рецесивен....още

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

Редакцията на "Здравница" публикува цялото становище на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве с председател доц. д-р Мария Юнакова....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от черен кимион - капсули Масло от черен кимион - капсули

Маслото от черен кимион на Здравница е мощен и доказан имуностимулатор, аналгетик, диуретик и др. Действа благоприятно на цялото тяло....


Цена: 15.90 лв.


Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email