„Здравница” продължава с рубриката, в която ви запознава с големите имена на медицината, чийто принос е позабравен в наши дни.
Калолечението е познато от дълбока древност. За лечебния метод пишат римски писатели и лечители като Плиний (1 в.пр.Хр) и Гален( 1-2 в.) като разказват как египтяните използвали тинята на р.Нил с лечебна цел. Те посочват високата ефективност на калолечението при хронични възпалителни процеси и ставни болести.
Сведения за калолечението в Европа датират от 14-и в., когато се споменава за калните бани в Падуа, Италия.След това се обособяват бани-курорти,които придобиват голяма популярност.
България също присъства на картата за калолечение, а за нейн родоначалник се смята проф. Парашкев Стоянов.Той препоръчва през 1925 г. построяването в Поморие на първия и все още най-голям център за калолечение в страната. Поморийската лечебна кал е използвана още от древните траки и римляни, и е черна на цвят, фина, мазна, пластична, богата на сероводород, магнезий, хлориди, калций, калий,натрий, сулфати, железни съединения и хормоноподобни вещества.
Лечебни свойства имат още езерната вода, позната като рапа, лугата и торфът.
Родоначалникът на калолечението у нас - проф. Парашев Стоянов ( 1871- 1941 ) е първият професор по хирургия в Медицински университет-София, автор на първите хирургически учебници у нас и на своя школа. Бляскав учен, роден от брака на българин и германка, той говори 10 езика. Учи и специализира медицина в Германия, Румъния, Франция, той наред с развитието на болнични заведения у нас, създава и множество санаториуми. Във Варна той основава първия морски санаториум у нас за деца, които страдат от склофулоза и малокръвие. Въвежда морската лечебна кал , с което поставя началото на научно лечение с кални процедури. Първи въвежда в страната таласотерапията, хелиотерапията и фанготерапията (морелечение, слънцелечение и лечение с кал). Пише за Балчишката Тузла и Поморийското езеро и популяризира възможностите за калолечение. Участва в международни конгреси по физиотерапия. По време на Първата световна война, през 1916 г. проф. Стоянов основава и първия войнишки санаториум, в който прилага методите на море-, слънце- и калолечение.
У нас се прилагат няколко метода на калолечение: египетски – най-древният и предпочитан при който на открито тялото се намазва със затоплена гъста кал, лежи се на сянка до напукване на калта и накрая тялото се облива с топла морска или минерална вода.
За редица заболявания се назначават и кални вани, които също са много популярни. Във вана с морска или минерална вода се прави 20% кален разтвор , а температурата на водата е 38 С.
При женски гинекологични болести и при мъже, които страдат от простатит и безплодие се прилага казитарния метод. Друга форма е апликационния метод.
Какви болести се лекуват с лечебна кал?
Това са заболявания на опорно-двигателния апарат като хроничен артрит, деформираща остеоартоза, болестта на Бехтерев, остеохондроза, поражения на мускули и сухожилия, счупвания със забавено зарастване или излишно калцира, остеохондропатия, контрактура, трудно подвижни стави, хроничен остеомиелит в неактивен стадий.
Лекуват се с успех и множество болести на периферната нервна система: невропатия, полиневропатия, радикулит, плексит, полирадикулоневрит( в късен възстановителен стадий на заболяването), състояния след отстраняване на междупрешленния диск.
От процедури с кални бани се повлияват много добре и болести като множествена склероза,Паркинсон, възпалителни процеси на матката, слабо изразена функционална недостатъчност на яйчниците, безплодие при жените, хроничен простатит, епидидимит, орхит ( при мъжете).
Калолечението лекува и ред кожни страдания като хронични форми на екземи, органичен невродермит, псориазис в неостра форма.
Калните бани обаче са противопоказани при ред състояния като остри възпалителни процеси, злокачествени новообразувания, миоми, фибромиоми, кисти на яйчниците, болести на кръвта, кръвотечения , туберкулоза, напреднала хипертония, исхемична болест на сърцето, комбинирани пороци на сърцето, недостатъчност на кръвообращението, аневризми на аортата и сърцето, варикозно разширени вени. А също и при атеросклероза, ендокринни заболявания, при бременност, психични заболявания, епилепсия, венерически болести, цироза на черния дроб, кахексия, инфекциозни заболявания. Може да има и индивидуална непоносимост към процедурите.
Калолечение може да се приложи и за разкрасяване в спа-центрове и в домашни условия. Един от най-лесните варианти е да се купят готови козметични продукти, които съдържат лечебна кал или хума.
прочети още Какво знаем за диетите на Озава?
прочети още Как д-р Бах стигна до извода, че се лекува пациента, а не болестта?
прочети още Как д-р Ливинтстън откри билката строфантус?
прочети още Как бе създаден тритомника?
прочети още Ботаникът, който нарече домата помидор
прочети още Кой е откривателят на маскираната хранителна алергия?
прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?
прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие
прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий
прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер
прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?
прочети още Най-благородният очен лекар
прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?
прочети още Руски кибернетик въвел метода на единствения флакон в хомеопатията
прочети още Децата на кои български фамилии са учили медицина във Виена?