Пиетро Андреа Матиоли (1501-1577) е известен италиански лекар и ботаник. На него дължим обстойното описание на внесения през 1544 г. от Америка домат , който той нарича "Pomi d'oro" (в превод „златна ябълка”). Тази дума трайно навлиза в италианския език, а също в полския и в руския език (помидор).
На него дължим и първото изображение на див кестен (Aesculus hippocastanum) в европейска енциклопедия.
Матиоли за първи път описва алергията към котки (котешки алергени). Негови пациенти развивали особена чувствителност : възбуда, изпотяване и бледност, ако се окажели в една стая с котка.
Роден е в Сиена, в семейството на практикуващ лекар, а детството му преминава във Венеция.
Отначало учи юриспрунденция, но после се насочва към медицина, като завършва университета в Падуа. След това практикува в родния си град, а също в Рим, Гориция (в района на Фриули-Венеция) и Тренто като хирург. Работи в център за нелечимо болни. От този период ( 1521-1527) са и първите му сериозни занимания с ботаника.
Малко по-късно се издига до личен лекар на Фердинад ІІ Австрийски и на Максимилиан ІІ Хабсбургски. През 1568 г. той се връща обратно в Италия и през 1577 г. става жертва на чумната епидемия в Тренто.
Ревностните му занимания по ботаника се увенчават с успех и той описва 100 нови вида и разширява известната книга на Диоскорид „Materia Medica” ("Commentaries") с повече от 500 допълнения за растенията. Изданието излиза за първи път през 1544 г. на италиански, а много скоро е преведено на латински (във Венеция), на чешки и немски ( в Прага) и на френски ( в Лион).
Ботаническите си ескурзии Матиоли провежда в Тирол, където описва някои нови видове, а други са му донесени от турския посланик във Венеция. В Южните Алпи, и по –конкретно Южен Тирол той изучава и добива големи познания за алпийската флора.
Матиоли е написал множество медицински трудове, като много от тях превежда и на латински.
прочети още Кой е откривателят на маскираната хранителна алергия?
прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?
прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие
прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий
прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер
прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?
прочети още Най-благородният очен лекар
прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?