"Здравница” продължава с рубриката, в която ви запознава с големите имена на медицината, чийто принос е позабравен в наши дни.
Д-р Дейвид Ливингстън (1813-1873) е шотландски лекар-мисионер и изтъкнат изследовател и картограф от Викторианската епоха. Името му повече е познато заради крилата фраза ”Д-р Ливингстън, предполагам?”, казана от журналиста- пътешественик Хенри Мортън Стенли, тръгнал да го търси в джунглите на Африка.
Човекът, който прекарва в експедиции от 1848 г до 1973 г. , не само е лекувал, но и самият е бил измъчван от много болести. В Африка той среща едно увивно растение - строфантус (Strophanthus), което малко по-късно се въвежда от д-р Рудолф Щайнер в европейската медицина за профилактика и лечение на инфаркт и при други сърдечни болежки. Почти до края на 80-те години на 20-в. лекарството се слага интравенозно в болниците на Германия при прединфарктни състояния. Големият му плюс е неговата ефективност, като за разлика от друга билка –напръсника (дигиталис), то не се натрупва в организма, и няма никаква опасност от натравяне на пациента.
Д-р Ливингстън често е страдал от сърдечни проблеми. И в Африка видял, че местните хора събирали семенцата от едно растение, стривали ги на прах и намазвали с тях стрелите за лов. И след няколко часа ловците, следвайки животните, които започвали да криволичат и да губят равновесие, ги намирали мъртви. На д-р Ливинстън това му се видяло много интересно и поискал да му дадат малко от този прах. Сложил го в една торбичка, но не видял, че четката му за зъби също се намирала там. Когато си измил зъбите му, станало много горчиво в устата, а в един момент забелязал, че му отслабва сърдечния пулс. Така на свой гръб изпитал лековитите свойства на растението строфантус.
Д-р Ливингстън изпратил в Англия от този лечебен прах , за да го анализират. И така тръгнала славата на много известен от близкото минало препарат за сърце. Той се използва като профилактика и след инфаркт, а също за по-добро коронарно оросяване и при ангина пекторис (стенокардия). С една дума, строфантуса предпазва сърцето от разрушителните болести на цивилизацията. ( използва се само по лекарско предписание!)
Експедициите в Африка на д-р Ливинстън продължават, а по време на едно негово пътешествие той се разболява от малария и на 1 май 1873 г. умира от усложненията й. Тялото му е пренесено и погребано с почести в Уестминстърското абатство, като сърцето му е извадено и закопано под едно дърво в Африка като знак на обич и благодарност от неговите верни африкански спътници, които поискали да остане някакъв спомен от големия учен и изследовател.
прочети още Как бе създаден тритомника?
прочети още Ботаникът, който нарече домата помидор
прочети още Кой е откривателят на маскираната хранителна алергия?
прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?
прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие
прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий
прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер
прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?
прочети още Най-благородният очен лекар
прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?