Американският лекар д-р Херберт Ринкел ( 1880-1965 ) е откривателят на т.нар. маскираната хранителна алергия. През 1933 г. той публикува опитите върху себе си, но не не получава признание за изследването си. Това му се удава чак 11 г. по-късно (1944 г), когато е можел да подкрепи своя метод с над 20 хил. теста.
Ринкел бил беден студент по медицина, който се хранел предимно с яйца, изпращани със сандъци от фермата на родителите му. С течение на времето той ставал все поболен. Страдал от гърло, главоболие, ушни болести и постоянна хрема. След като прочел една статия за хранителните алергии, той направил следния експеримент: Изял колкото се може побързо шест яйца, за да предизвика акутна ( остра) реакция, в случай че яйцата са причината за неговото страдание. Но не се случило нищо, напротив той се почувствал подобре отпреди.
През следващите 4 години той ставал все повече по-болен, до степен на инвалидизация и решил четири дни да не приема никакво яйце. След няколко дни всички негови оплаквания изчезнали. На петия ден изял парче сладкиш и реакцията била страшна. Той паднал на земята в безсъзнание и така останал няколко минути. Изоставането на яйцата го направило свръхчувствителен и той като следствие реагирал в такава силна степен на сладкиша, в който имало яйца. Той няколко пъти повторил експеримента и по този начин открил демаскирането на една хранителна алергия.
Ринкел дефинира маскирането на една алергия по следния начин: „Когато някой всеки ден, или почти всеки ден приема една и съща храна, може да бъде алергичен, без да подозира, че тя е причина за неговите болестни симптоми. Обикновено е така, че
след изяждането на тази храна,
човек се чувства подобре от колкото преди храненето.
Това се нарича маскирана хранителна алергия.
Понеже засегнатият, за да се чувства временно подобре отново посяга към тази храна или средството за наслада, появява се пристрастеност. Както при алкохола и дрогите, при въздържание настъпват породени от липсата явления, които чрез новото приемане на същото средство, например хляб, сладкиши или кафе, могат да изчезнат.
Хранителната непоносимост често е определяна като 'скрита', 'маскирана' хранителна алергия. Според някои данни около 60% от хората имат някакъв вид хранителна непоносимост.
Тя може да се прояви по десетки различни начини:
тежки, повтарящи се главоболия, раздразнени черва, мигрена, кожни или дихателни проблеми.
Тези симптоми могат да бъдат погрешно изтълкувани, което прави хранителната непоносимост потрудно разпознаваема или пренебрегната, за разлика от хранителната алергия, чиито симптоми се проявяват веднага след консумация на определена храна. При хранителната непоносимост реакцията на приетата храна може да е след доста време часове, дни, дори и повече време.
В чест на д-р Ринкел в Америка, още от 1965 г( когато той умира) е учредена годишна награда в негова чест. Тя се присъжда всяка година на учени за принос за това как околната среда влияе на здравето на хората.
прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?
прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие
прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий
прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер
прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?
прочети още Най-благородният очен лекар
прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?