Как Пирогов промени медицината у нас?


| Прочетено Прочетено: 1557 пъти | КоменариКоментари: 0



Как Пирогов промени медицината у нас?

„Здравница” продължава с  рубриката, в която ви запознава с големите имена на медицината и лечителското изкуство, чийто принос е позабравен в наши дни.

Неизменна част от всяка война са жестоките битки, стратегическите грешки, малодушието и пренебрежителността. Тя обаче е свързана и с изключителната личност на обикновения войник – онзи с чисто сърце, силна воля и желание за победа над врага.

По времето на Руско-турската освободителна война (1877-78) над 60 000 войници, главнокомандващи и цивилни от различни националности споделят една и съща съдба. Те биват тежко ранени и живота им е изложен на опасност във времена, когато за медицината нито има време, нито условия за развитие по нашите земи.

През онази епоха не са познати антисептични методи, не са се извършвали операции под упойка и най-честото медицинско решение е било ампутация, особено когато говорим за бойното поле. Природната медицина, макар доказана в ежедневието на хората, няма как да бъде прилагана в суровите условия на войната.

Именно по времето на Руско-турската война за пръв път в международен мащаб се появява нова медицинска организация, чиято цел е грижата за болните, независимо от техния статут. Тази организация е Руският червен кръст, ръководен лично от императрица Мария Александровна.

Няколко месеца след избухването на Освободителната война, негови представители пристигат във военните лагери на руската армия, разположени в Плевенско. След оглед на ситуацията и преценка на нейната сложност, император Александър II кани един от най-утвърдените руски лекари по това време да организира и осигурява необходимата медицинска помощ на населението. Този лекар е проф. Николай Иванович Пирогов.

По това време той вече е на 67 години, международно признат хирург, осъществил революционни открития в сферата на медицината, разказва сайта "Българска история". Едно от постиженията му е  прилагането на етерна наркоза – упояване на пациента с цел той да не изпитва болка по време на хирургична манипулация.

Първият опит лекарят прави върху себе си, а след това провежда стотици операции с този метод на бойното поле по време на Кавказката и Кримската война (1853-56).

Докато траят бойните сражения, той преглежда ранени в изключително лоши условия, като в същото време ежедневно назначава и извършва операции на десетки паценти. Впечатление прави и фактът, че освен на чисто медицинската дейност, Пирогов обръща огромно внимание и на пропуските и злоупотребите в администрацията. Той прави проверки и подобрява качеството на храната, с което предотвратява много инфекции и евентуални заболявания.

Именно заради този богат опит хирургът е изключително подходящ за координатор на медицинското обезпечаване по време на Освободителната война. Преди да дойде той поставя изричното условие да има свобода на действие, което в крайна сметка му се осигурява.

При пристигането си в България Пирогов започва своята дейност от Плевенска околия. По това време единствената болница в района се намира в село Бохот. Там хирургът оказва помощ на пострадалите по време на боевете при Долни Дъбник. Той обхожда дивизионните лагери в областта и организира цялостно медицинско осигуряване за многобройните войски.

Под неговото ръководство се изготвя подробен план за разположението и функционирането на превързочни пунктове и се създава централен такъв, какъвто не е съществувал до момента. По този начин се осигурява бърза и адекватна медицинска помощ на ранените, както и предвижване на нуждаещите се до болницата в село Бохот.

Пирогов лично лекува двама от главнокомандващите, пострадали при кръвопроливните боеве при Долни Дъбник – генерал-майор Зеделер и генерал-майор Розенбах.

По време на двумесечния си престой по българските земи лекарят прави обиколка по всички бойни полета, оказва помощ и създава организация за болнолечението. По-голяма част от времето си работи в Плевенско, като за целия период посещава 11 военно-времеви болници, 10 дивизионни лазарета и 3 аптечни пункта в 22 населени места. Партнира си и със своя небеизвестен ученик проф. Николай Склифософски, който през същия период работи в Южното направление на руската армия.

Хирургът прекарва остатъка от живота си на територията на днешна Украйна, но по българските земи той полага основите на здравеопазването и неговият принос не остава забравен. Веднага след Съединението в България се основава Българският червен кръст по подобие на вече съществуващите такива в други държави. През 1900 г.  дейността на организацията се разраства и се създава болница „Червен кръст”. Тя се превръща в главна база на спешната помощ в България.

Патрон на лечебното заведение у нас е основоположникът на военната хирургия в световен мащаб, сред чийто пациенти са дори Ото фон Бисмарк и Джузепе Гарибалди.

Съвет на Здравница

прочети още Ханеман, основоположникът на хомеопатията

прочети още Елизабет Блакуел или трудният път на жените в медицината

прочети още Дядо Влайчо и неговите съвети за здраве

прочети още Калните бани за здраве у нас и техният родоначалник

прочети още Какво знаем за диетите на Озава?

прочети още Как д-р Бах стигна до извода, че се лекува пациента, а не болестта?

прочети още Как д-р Ливинтстън откри билката строфантус?

прочети още Как бе създаден тритомника?

прочети още Ботаникът, който нарече домата помидор

прочети още Кой е откривателят на маскираната хранителна алергия?

прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?

прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие

прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий

прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер

прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?

прочети още Най-благородният очен лекар

прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?

прочети още Руски кибернетик въвел метода на единствения флакон в хомеопатията

прочети още Децата на кои български фамилии са учили медицина във Виена?












Акценти от Здравница



Кого засяга витилигото?

Кого засяга витилигото?

Витилигото все още е сред малко известните хронични заболявания, които страдат от липсата на широка гласност и наситена информация. В миналото пациентите често са били жертва на неразбиране от страна на обществеността....още

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Слънце, но с мярка! Митове и истини за топлинния удар

Всички ние приветстваме настъпването на летните горещини като облекчение от студените и дъждовни дни. Но често високите температури могат да бъдат опасни....още

Малко позната употреба на билката Пореч

Малко позната употреба на билката Пореч

Поречът е познато не само като лечебно растение, но и като подправка. Полезните му съставки го правят ценно средство не само при кожни проблеми, но и за подсилване на имунитета и нервната система....още

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Лекари от Майчин дом и УМБАЛ Света Екатерина в София спасиха 33-годишна родилка

Младата жена е транспортирана по спешност с линейка от Гоце Делчев в СБАЛАГ Майчин дом в 32 гестационна седмица в изключително тежко състояние - с дълбока венозна тромбоза....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от бял трън - капсули Масло от бял трън - капсули

Белият трън (познат още като Силимарин) се използва в народната медицината от 2000 години, главно при чернодробни и жлъчни заболявания....


Цена: 14.90 лв.


Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email