15 ноември е европейски ден на музикотерапията!Кои са добрите практики в България?


| Прочетено Прочетено: 633 пъти | КоменариКоментари: 0



15 ноември е европейски ден на музикотерапията!Кои са добрите практики в България?

Много хора използват музиката, за да въздействат на емоциите си. Изследователите смятат, че музиката стимулира естественото състояние на тялото да се чувства добре. Наблюдава се подобряване на кръвообръщението, стимулиране на кръвното налягане, пулса, дишането и стойката на тялото.

Музикотерапията се използва за излизане от определени психични състояния като стрес и скръб. Музиката облекчава симптомите на депресия, тревожност, панически разстройства, аутизъм, заекване и дефицит на внимание при децата.

Всеки орган в нашето тяло вибрира по определен начин. Енергията на този ритъм съвпада с определени звуци на музикални инструменти. Когато работата на този ритъм се наруши, той променя своя ритъм и честота на вибрациите си.

Дарина Спириева е пианист от дете и завършва музикотерапия. В сеансите си тя демонстрира способи за освобождаване от стрес и техники за преодоляване на емоционални травми. Музикотерапията не е свързана с това да се научим да свирим и пеем, а да постигнем резултати, които всяка една терапия си поставя за цел или по-скоро това от което другите терапии не се интересуват.

Музиката се използва за подобни цели още от древността. Шаманите на племето са използвали тъпани и монотонните звуци, които могат да се изкарат от него, за да имитират състояние на транс, а също и танци с които да изпаднат в променено състояние на съзнанието и така да се свържат с духовната реалност. Така те са създавали респект и усещане за магичност около себе си.

Музиката е използвана още в древен Египет,  Елада, като един от най-мистичните образи е този на Орфей, който опитомявал „звяр и природа” със своята божествена музика. Цар Давид от античността също е свирел на арфа и е успокоявал с нея.

Нестинарството в България също е пример за използване на музиката за изпадане в транс. До ден днешен музиката се използва за въздействие върху емоциите. Опитайте се дори да изгледате любимия си филм без звук и музика, за да видите каква част от внушенията в него се дължат на тях.

Но как музикотерапията се превърща в съвременния си научно базиран вид?

През годините въздействието на музиката е изследвано многократно, в периодите на войните, особено между Първата и Втората световна война се открива, че музиканти в лазаретите помагат на болните да преодолеят шока от войната и травмите. Така някои от музикантите започват да изучават психологичните аспекти на музиката, терапевтичното й приложение. Така за първи път през 1944 г. са разкрити първите програми за обучение по музикотерапия в някои университети в Америка.

Музиката действа емоционално на всеки. Музикотерапията работи с човека там, където той се намира и музиката, която той харесва. Трябва да се внимава със силата на звука. За всеки пациент се създава специален терапевтичен план, който се следва.

Добре е бебето в утробата да слуша Моцарт, особено клавирна музика, зашото мозъчето на новороденото по-трудно би възприел оркестъра с неговата полифоничност , което може да го претовари.

С подходяща музика може  да се създаде и концентрация. За целта трябва да се избере такава музика, която не е силна, а леко звучаваща, да не привлича вниманието върху себе си и да ни отклонява вниманието, освен това не трябва да е твърде динамична. Всеки да я избере по свой вкус: това може да е българска балада или …Моцарт.

Един от митовете в музикотерапията е че едно конкретно музикално произведение може да свърши работа на цялото човечество по даден проблем.

Сърдечно-съдовите заболявания се повлияват много добре от музикотерапия. С нея може да се регулира пулса като обикновено започва да звучи музика в темпо на пулса, след което започва постепенно да се намалява. Пулсът постепенно се синхронизира с ритъма на тази песен и постепенно се успокоява.

Музикотерапия се предлага в дома за медико-социални грижи във Варна. Тя е предназначена за деца с двигателни и ментални проблеми. Сеансите се водят 2 пъти седмично от музикалния педагог Първолета Василева, която е с дълъг опит в тази сфера. Сеансите се наричат „музика в действие” и траят около 15-20 минути.Те са подходящи както за здрави, така и за деца със специални нужди.

Преди години Първолета Василева е работила предимно със здрави деца, но сега наблюдава как при хиперактивни деца и тези с аутистичния спектър се успокояват, по-лесно се концентрират , защото се вслушват в музиката. При тях тя действа емоционално и успокояващо. Децата с детска церебрална парализа се тонизират, стават по-жизнени, по-весели и по-емоционални.

Всяко занимание започва с уводна част в която Първолета поздравява децата. Така, наричайки ги и по име, те се чувстват значими и се прави връзката възрастен-дете оше от самото начало. В някои случаи децата гледат на музикалния инструмент като на играчка, който се дава и прибира, и това допълнително ги учи на ред . Запознават се още с началото и края на всяко музикално производение, които са различни по жанр и динамика. С музиката се поставя началото на първи танцови движения, което е много полезно. Сеансите „музика в действие”са под формата на игра и това допада още повече на малчуганите. Тези сеанси се поемат от здравно министерство.












Акценти от Здравница



Десет често срещани грешки по време на хранене

Десет често срещани грешки по време на хранене

По-добре да хапнете с апетит и наслада малко от някое трудносмилаемо ястие, отколкото фанатично да преглъщате само чай, или нещо, което не ви се хапва в момента....още

Как да се храним по време на Великите Великденски пости?

Как да се храним по време на Великите Великденски пости?

Постът като вид диета се препоръчва дори от светските лекари – те отбелязват благотворното въздействие на временното въздържане от животински белтъци и мазнини върху организма....още

Йога за укрепване на нервната система

Йога за укрепване на нервната система

Според йога, мозъкът и нервната система са едно цяло. От финото регулиране на нервната система зависи функцията на всяка тъкан в тялото....още

Десет грешки по време на пости

Десет грешки по време на пости

Защо? Защо постим? Мотивът за това е изключително важен. Ако постим само с цел да стопим килограми, по-добре е да се откажем....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от бял трън - капсули Масло от бял трън - капсули

Белият трън (познат още като Силимарин) се използва в народната медицината от 2000 години, главно при чернодробни и жлъчни заболявания....


Цена: 14.90 лв.


Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email