При недостиг или липса на фолиева киселина в организма страда образуването на червени кръвни телца /пернициозна анемия/, повишава се нивото на билирубин в кръвта, наблюдава се недостиг на бели кръвни клетки и тромбоцити. Клинично се наблюдава възпаление на устната кухина и езика.
Сред най-честите причини за появата на хиповитаминоза В9 е продължителната употреба на антибиотици, паразитни заболявания, продължително вземане на амидофен, сънотворни,прием на големи количества алкохол, на метионин /аминокиселина/ и др.
Фолиевата киселина притежава висока, биологична активност. Подобрява белтъчния синтез и така стимулира деленето на клетките, особено на еритроцитите, тромбоцитите и левкоцитите.
Анемия се развива при траен, хроничен недоимък на витамин В9, докато при временния му недостиг се потиска образуването на бели кръвни телца и тромбоцити.
Фолиевата киселина взема участие и при синтеза на важни за функцията на черния дроб съединения като холин, серин, метионин.
Фолиевата киселина може да причини някои алергични състояния, вкл. и алергичен шок, така, че трябва да се взема след лекарско предписание.
Храни, богати на фолиева киселина са суровите зелени зеленчуци: спанак, броколи, магданоз. Богати на B9 са и семейство Бобови: грах, боб, леща. Една купичка от 200 гр сварена леща се равнява на 90% от препоръчителния дневен прием на B9.