Витамин А /Ретинол/ се отнася съм мастноразтворимите витамини. Среща се в няколко вида - витамин А и витамин А2, който притежава 30 на 100 от активността на витамин А1. Ретинолът се усвоява в организма от постъпващите в храната каротини, които са около 10. Каротините се трансформират в клетките във витамин А. Всмукването му се ускорява от наличието на жлъчен сок.
Степента на всмукване на витамин А може да бъде използвана като мярка за всмукване на мазнините изобщо. Витамин А се транспортира в кръвта под формата на белтъчен комплекс и се отлага в черния дроб като мастна киселина.
Използване като лекарство
Хиповитаминоза може да развие при недостатъчно постъпване на каротин в храната, както и при повишаване на нуждите от него - напр. при кърмене, бременност, детска възраст, при интоксикации,инфекциозни заболявания и др. Недостатъчност може да се развие и при нарушено всмукване в резултат на ентероколити, недостиг на жлъчни киселини, операции на стомашно-чревния тракт.
Трябва да се знае, че малките деца и подрастващите имат ограничени възможности на превръщане на каротина във витамин А. Този процес е забавен и при заболявания на черния дроб, бъбреците, диабет, а намалена функция на щитовидната жлеза е напълно блокиран. В този случай е наложително да се внася в организма витамин А, а не каротин.При някои чернодробни увреждания се намаляват възможностите за отлагане на витамин А в черния дроб. Режимът на хранене е тясно свързан с осигуряването на необходимите количества от витамин А. Недостатъчното количество белтъчини в храната и организма, а оттам и в циркулиращата кръв затруднява пренасянето на витамина до тъканите, където той се оползотворява или отлага. Подобни форми на хиповитаминоза А могат да се повлияят при коригиране на общия белтъчен дефицит.
Най-добре изяснена е ролята на витамин А за зрението.
Ретинолът играе важна роля и за поддържане състоянието на епитела. Влиянието му върху изграждането на нормален епител оказва положителен ефект върху акнето.
Витамин А стимулира синтеза на надбъбречните хормони- полови и кортикостероиди. Най-вероятно намесата в синтеза на надбъбречните хормони е от значение за стимулиращия ефект на витамин А върху растежа. Може да се допусне, че това е и описаният благотворен ефект на ретинола върху предменструалния синдром- главоболие, неразположение, отоци и др.
Витамин А влияе благоприятно и върху обмяната на холестерола, с което се обяснява повишаването на нивото му при прилагане на големи дози. Той се намира в антагонистично отношение с хормона на щитовидната жлеза. Витамин А способства за повишаване гликогена в черния дроб,мускулите и миокарда.
Внимателно с употребата му!
При повишено съдържание на витамин А се намалява здравината на клетъчните мембрани, което се съпровожда с нарушения във функциите на клетките. Хипервитаминоза А може да се развие при продължителен прием на много високи дози. Симптомите при предозиране са загуба на апетит, повишена възбудимост, повишена чувствителност на крайниците, удебеляване на костите, оток и болезненост на ставите, косопад, суха, грапава кожа, увеличен черен дроб.
разгледай и поръчай Витамин А, ФитоФарма, 60 капсули
разгледай и поръчай Витамини и Минерали
прочети още Може ли липсата на витамини да издава от каква болест страдаме?
прочети още Витамин D или защо е най-важното да не го предозирате?
прочети още Слънчевият витамин D бори настинки и вируси
прочети още Витаминозната С бомба с черен бъз (подбрани рецепти)
прочети още Защо витамин Е е толкова важен за жените?
прочети още Защо витамините са важни за здравето и кой витамин в кои храни можем да намерим?