
Независимо дали е на сироп, чай или на мармалад черният бъз (Sambucus nigra) е толкова полезен, че можем да го наречем витаминозната С - бомба. Фитотерапевтите обаче посочват, че е добре да не пропускаме да се полюбуваме и на растението, когато цъфти заради красотата на белите му съцветия и заради лечебното ухание.
Растението е един от най-добрите имуностимулатори и се препоръчва като естествено средство срещу различни бактерии и вируси, които имат грипоподобен характер, а също и за превенция срещу простуди . При остри състояния сироп и чай от бъз действат благотворно.
Черният бъз е известен със своя противовъзпалителен, болкоуспокояващ и антиоксидантен ефект. Сравняван е с витамин С, заради ползите, които има и витамина за здравето. Важно е да се отбележи, че аскорбиновата киселина не се образува от организма и затова е необходимо да се достави отвън.
Предполага се, че името на рода (Sambucus nigra) обхваща 40 вида (у нас виреят само 3-черният, който е наричан още дървовиден, свирчовина, бозик, бойзан, бъзлян, а също и сърчовка, червеният -, който също е дървовиден, чийто цветчета при цъфтежа стават жълтеникави (при черният – са бели), а плодчетата му са червени, бъзак-тревисто растение, което се среща като бурен у нас.
Името, според някои билкари произхожда от названието на ирански триструнен инструмент (самбука), който се изработва от дървесината на черния бъз.
Това непретенциозно към климатичните и почвените условия дръвче, всички части на което са употребявани за приготвяване на лекове, е сред малкото растения, известни още от предисторически времена. Извоювало си е такова уважение, че му приписват мистична сила, смятали го за пазител на двора и дома. Според поверието, ако расте до напр. до обора, то предпазва добитъка от болести. Черният бъз в миналото е бил считан за растение на семейството.
Отварата от листата (сред съставките им танини, смоли, самбуцин, самбунигрин, етерично масло, витамин С, каротин ) помага за бани при ревматизъм, кожни обриви, прочистване на организма.
Рецепта № 1: (чай при втрисане)
Когато усетите, че се разболявате или първите признаци на втрисане се появат, то си направете незабавно чай от бъз. Сложете 2 ч.л. изсушени цветчета (ситно надробени) и ги залейте с 250 мл. вряла вода. Накиснете ги в покрит съд за 15 мин.Прецедете. Към отварата добавете 1 ч.л. плодчета от черен бъз. Оставете да се кисне още 15 мин. Прецедете пак и изпийте на глътки, съветва австрийският свещеник-билкар Бенедикт на своя блог blog.kraeuterpfarrer.at.
Рецепта №2
Черният бъз действа и пикочогонно: 1 ч.л. корени се заливат с 750 мл. вода, завират в похлупен съд на слаб огън в продължение на 30 мин. Кисне до изстиване, прецежда се и се пие студено на глътки или със супена лъжица. Дневна доза – да не се превишава 30 мл.
Рецепта №3 (вана)
Слагат се 100 гр. пресни цветчета от черен бъз в 1 л. да ври на бавен огън 60 мин. Прецежда се и се изсипва във водата за вана. Действа укрепващо на здрави, а при болни – усилва имунната им система.Ваната е подходяща и за хора с кожни проблеми.
Рецепта №4
При възпаление на ноктите и нокътната плочица отново на помощ се притичва черния бъз: оберете листата от 3 пресни стръка и ги измийте на течаща вода. Накъсвате листата на ситно и добавете малко вода, така че докато поврат да стане гъста кашичка.Вземете малко от сместта и добавете студенопресовано етерично олио (по избор). Върху ленено парцалче, най-добре с формата на пръсти положете от лечебната смес, която е затоплена предварително. Най-добре правете компреса вечер преди лягане. На сутринта махнете, отмийте и с тинктура от арника втрийте, за да се усили лечебното действие.
Рецепта№5
За подсилване на имунитета пийте чай от черен бъз. Лечебният курс е поне 3 седмици. Сложете 2 ч.л. изсушени цветчета (ситно надробени) и ги залейте с 250 мл. вряла вода. Накиснете ги в покрит съд за 15 мин.Прецедете. Пийте 1 час преди лягане. По желание може да подсладите с малко мед.
разгледай и поръчай Здравословни продукти от черен бъз
прочети още Как да различаваме бъзак от черен бъз?
прочети още Петър Димков: Черният бъз е най-силната българска билка
прочети още Грипът идва! Продуктите с черен бъз са необходими и полезни. Кои са и от къде да ги намерим?
прочети още Рецепти на Джуна с черен бъз (част 1)
прочети още Вана с черен бъз облекчава ревматичните болки
прочети още Черен бъз и кленов сироп подобряват имунитет, борят грипа и гонят кашлицата
прочети още Напитка на дълголетието с черен бъз и още 10 старинни рецепти
прочети още Черен бъз и кленов сироп подобряват имунитет, борят грипа и гонят кашлицата
прочети още Благотворната сила на растенията: Черен бъз
прочети още Лековити рецепти за сироп и мармалад от черен бъз
прочети още Защо черният бъз е магическа билка?