Съветите са на немското списание LandApotheke.
Поречът (Borago officinalis) е познато не само като лечебно растение, но и като подправка. Полезните му съставки го правят ценно средство не само при кожни проблеми, но и за подсилване на имунитета и нервната система.
Кафяво-черните семена на растението от което се прави маслото от пореч го правят подходящо при суха кожа и нерводермит, тъй като е добър източник на гама-линоленова киселина. То прави кожата мека, еластична, успокоява раздразнените участъци и има противовъзпалителен ефект. Препоръчва се и при различни изгаряния.
Маслото от пореч освен да се втрива в кожата външно, може и да се пие /да се провери на опаковката изрично дали това е упоменато/. То е жълто-зелено на цвят, има един лек, приятно кисел вкус.За да го ползвате по-дълго, трябва да се съхранява на тъмно и хладно място, а също и да е добре затворено.
Билката, която е разпространена от Средиземноморието и цъфти през юни е и медодайно растение. Пчели и други инсекти го обичат. Преди е можел да се открие едва ли не във всеки двор- листата и цветчетата съдържат слузести вещества, етерични масла, витамин С и богати на кварц минерали - те могат да се хапват, но краткосрочно, тъй като съдържат пиролизиден алкалоид, който може да увреди черния дроб.
Да се сдъвчат листенца от пореч при зъбна болка действа като първа помощ. Те обаче не трябва да се гълтат. Действат облекчаващо и на цялата устна кухина. Сокът се препоръчва външно и за измиване на лицето като се разрежда с вода. Кожата става стегната, използва се и за почистване на лицето.
Може да се направи и чай, който се употребява при кашлица, при усещане за "драскане" в гърлото и бронхит, а също и при различни възпаления на устата. Чаят действа успокояващо на нервната система, особено при меланхолия и при стомашни проблеми.
Ето и рецептата за чай от пореч: вземате 2 чаени лъжички суха или прясно набрана билка, заливате я с 250 мл. вряла вода и похлупвате. След 10 минути прецеждате и пиете.
Знаете, наричат още поречът "лечебна краставица", затова по-старите листа могат да се смесват с тези на спанака и манголда, и да се сготвят. В немското пространство се приготвя и нар. зелен сос (на немски: Frankfurter Grüne Sauce), който се прави от седем билки, едната от които е пореч.
И още един съвет за финал: билката може да се отглежда на балкона като саксиено цвете. Едногодишно растение е, от април до юли трябва да е навън, на открито, важното е да е на полусенчесто място и да е защитено от вятъра.