
Проф. Кристиан Барнард (Christiaan Barnard) е човекът, който извършва първата в света трансплантация на човешко сърце. (Кейптаун, ЮАР, 1967 г., в клиниката „Гроте Шур”). Не случайно тласъка на сърдечните трансплантации идва от страната, която е позната на медицинската общност с пациенти, особено сред чернокожото население, при които сърдечните заболявания протичат с усложнения, които не могат да се видят в други региони на света.
Проф. Барнард записа славните си страници , когато на 3 декември 1967 г. сменя сърцето на 53-годишния Луис Уашкански с умиращото сърце на 25-годишна жена, която се намира в мозъчна смърт след автомобилна катастрофа. Операцията продължава девет часа.Участва екип от 30 души, а професорът е подпомаган от брат си Мариус Барнард. Пациентът живее само 18 дни, тъй като организмът му отхвърли новото сърце, но революционната операция прави буквално за 1 нощ Барнард звезда.
Втория си опит за присъждане на сърце хирургът прави още на следващия месец, през януари 1968 г. Този път операцията удължава живота на болния със 7 месеца, който умира след отхвърляне на присадения орган от имунната му система.
Третият и четвъртият му пациент живеят повече от година след операцията. Петият му пациент изкарва 13 години с донорско сърце, а шестият - 24 години. Сърдечният хирург се оттегля от активна работа през 1993 г. след като е извършил общо 75 сърдечни трансплантации .
Бъдещият кардиохирург е роден на 8 ноември 1922 г. в малкото градче Бофорт, ЮАР в семейството на пастор и църковна органистка. Един от братята му Авраам умира на 5-годинки от сърдечно-съдово заболяване и може би това предопределя професионалния му избор като записва да учи медицина в родината си и завършва през 1946 г. 10 г. по-късно специализира хирургия в университета на Минесота, САЩ. Защитава дисертация, посветена на аортната клапа –проблеми при производството и тестването на клапната протеза”.
След завръщането си в ЮАР през 1958 г. създава първото отделение за лечение на сърдечноболни в клиниката „Гроте Шур”.
Преди да започне с присажданията на сърца, Барнард извършва първата трансплантация на бъбрек в родината си през 1959 г. Междувременно в продължение на няколко години прави успешни присаждания на сърца на кучета, в резултат на което на повече от 50 кучета са трансплантирани нови сърца.
Поразен от ревматоиден полиартрит, д-р Барнард прекратява медицинската си практика през 1983 г., но извършеното до момента е достатъчно, за да го остане у във фокуса на световното внимание. Той е канен да изнася лекции в най-престижни университети, за които получава до 10 000 долара хонорар.
Барнард има 3 брака и 6 деца, води живот на плейбой. Умира през 2001 г, докато е на почивка в Кипър. Създава фондацията „Кристиан Барнард” за подпомагане на деца в неравностойно положение по целия свят, написва няколко книги, сред които „Как да живеем с артрит”, ,”Донорът”, „ 50 начина да запазим сърцето си здраво”.
Ето и 5 съвета, подбрани от нея.
1.Не изяждайте всичко, което е в чинията
2. Отслабването иска време. Фигура за бански само за две седмици има само в списанията.
3. Внимателно с диетите. След повечето диети отслабва само вашето портмоне.
4. Сексът е източник на младост и на идеи. Който творчески подхожда в секса, и в другине области на живота е по-успешен.
5. Сексът е тренировка. Или вие знаете по-приятно упражнение за сърцето и кръвообращението?
прочети още Как бе създаден тритомника?
прочети още Ботаникът, който нарече домата помидор
прочети още Кой е откривателят на маскираната хранителна алергия?
прочети още Кой е личният лекар на императрица Мария Терезия?
прочети още Местната упойка - посрещната с ледено мълчание от лекарското съсловие
прочети още Гален - придворният лекар на Марк Аврелий
прочети още Рентген - прадядото на модерния скенер
прочети още Кой е бащата на модерната химиотерапия?
прочети още Най-благородният очен лекар
прочети още Кой е бил личният лекар на Гьоте?