Детските глисти: какво трябва да знаем за тях?


| Прочетено Прочетено: 471 пъти | КоменариКоментари: 0



Детските глисти: какво трябва да знаем за тях?

Съветите са на експертите от РЗИ - Велико Търново.

Темата за глистите и чревните паразити в последните години е особено актуална. В поредица от статии "Здравница" ще ви запознае с видовете чревни инвазии.

Най-често срещаните паразитози сред организираните детски колективи са ентеробиозата и жиардиазата.

Ентеробиоза

Ентеробиозата е широко разпространена паразитоза, която засяга всички възрасти, най-често детската и началната училищна възраст.
Причинителят на ентеробиозата е Enterobius vermicularis.

Паразитът е разделнополов и представлява малък вретенообразен глист с белезникав цвят, изтънен, заострен в задния край. Женските острици достигат дължина до 12 мм и ширина до 0,50 мм. Мъжките острици са дълги 5 мм, а широки до 0,30 мм.

Биологичният цикъл на остриците се състои от паразитен стадий в червата на човека и ембрионално, непаразитно развитие на яйцата върху перианалните гънки на болните или в условията на околната среда (бельо, спални, училищни помещения, прах в работните стаи и т. н.).

От погълнатите инвазиоспособни яйца в дванадесетопръстника се излюпват ларви, които бързи нарастват, диференцират се на мъжки и женски, към 12-ия ден от заразяването се оплождат и постепенно попадат в долните участъци на тънкото черво или в сляпото черво и апендикса.

От 25-ия до 30-ия ден от инвазирането оплодените зрели острици излизат с предния си край през ануса навън, прикрепвайки се със задния си конусообразен край и отлагат върху перианалните гънки от 10 000 до 17 000 яйца. За 6 часа яйцата достигат състояние на заразоспособност,която се запазва средно до 90-100 дни.

Източник на паразитозата е опаразитеният човек. Предаването на заразата става чрез контаминирани с яйца ръце, хранителни продукти, прах, околни предмети, запрашен въздух, мухи и др. В България е широко разпространена. В организираните детски колективи достига от 5 до 20% и повече.

Епидемиологичната инкубация на ентеробиозата (времето от заразяване до момента на отделяне на яйца от паразита) е 20-25 дни. Ако след 20-ия ден от първото лечение контролните проби са отрицателни, е постигнато радикално обезпаразитяване. Ако след 40 и повече дни контролните проби се позитивират, е налице реинвазия, което означава, че е открито активно ентеробиозно огнище в дома, училището, работното място или други обекти, които болният посещава.

Клиничните прояви зависят преди всичко от количеството на паразитите, и състоянието на микроорганизма.

При слабо опаразитяване без перманентна ентеробиозата протича леко без особена клинична изява. Налице е нощен краткотраен сърбеж около ануса, който се повтаря няколко нощи. Сънят става неспокоен, децата се мятат в леглото, скърцат със зъби. Апетитът намалява, появява се тежест в стомашната област, отпуснатост, болки в корема без точна локализация.

Ентеробиозата може да предизвика упорито безсъние, намалена умствена и физическа работоспособност, световъртеж, разсеяност. При децата се появява раздразнителност, капризност, понижаване на успеха в училище, влошаване на поведението.

Диагнозата се поставя чрез изследване на перианален секрет и изпражнения.

Профилактика е ефективна, ако се спазват специфичните правила за лична и обществена хигиена.

Личната хигиена изисква редовно къпане, преобличане, ежедневно сутрешно измиване на аналната област с топла вода и сапун след ставане от леглото, измиване на ръцете със сапун и вода преди всяко ядене, изрязване ниско на ноктите, измиване на плодовете, предпазване на храните от запрашване и мухи.

Изграждане на хигиенни навици у децата - да не се допуска гризане на ноктите, смучене на пръстите или на замърсени предмети.











Акценти от Здравница



Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Макар и рядко, е напълно възможност да се роди глухо дете при двама нормално чуващи родители. Обяснението е, че генът, който е причина за глухота, е рецесивен....още

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

Редакцията на "Здравница" публикува цялото становище на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве с председател доц. д-р Мария Юнакова....още

Как да се справим със грипа, ако смe изложени на риск от усложнения?

Как да се справим със грипа, ако смe изложени на риск от усложнения?

Има ли как да сме подготвени за предстоящия бум на грипа? Предлагаме Ви няколко лесни правила за поведение при евентуално заразяване....още

Даряват инхалатори на пациентите с муковисцидоза

Даряват инхалатори на пациентите с муковисцидоза

Качественият инхалатор е от ключово значение за ефективността на лечението на муковисцидоза. Той доставя медикаментите директно в белите дробове, подпомагайки дишането и намалявайки риска от сериозни инфекции....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Колакен МАКС - формула за здрави стави Колакен МАКС - формула за здрави стави

Колаген Макс съдържа колаген, глюкозамин, хондроитин, МСМ и хиалуронова киселина. Мощна и ефективна формула за здрави стави....


Цена: 37.80 лв.


Масло от бял трън
Масло от бял трън

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email