Колко опасна е трихинелозата?


| Прочетено Прочетено: 473 пъти | КоменариКоментари: 0



Колко опасна е трихинелозата?

Съветите са на специалистите от РЗИ-Силистра.

С настъпване на есенно-зимния сезон, откриване на ловния сезон през октомври нараства риска от заразяване с трихинелоза и повишената консумация на свинско месо се увеличава риска от възникване на случаи и взривове от трихинелоза. От началото на 2024г. в страната е регистриран един епидемичен взрив с 37 заболели лица, причината е консумация на заразено свинско месо и сурови/полусурови месни продукти от диви свине.

Източник на болестта са диви животни и гризачи (глигани, вълци, чакали, плъхове, мишки). Паразитът-причинител на трихинелозата (Трихинела спиралис) се крие в мускулните влакна и често се пренася от природните огнища към домашните свине. Паразитът остава жив при сушените колбаси и когато месото не е достатъчно термично обработено. При дълбоко замразяване или консервиране трихинелите загиват, но остават токсичните продукти и месото е негодно за употреба.

Заболяването започва най-често 5 до 25 дни след консумацията на заразено с трихинела месо, особено опасни са месните продукти – луканка, суджук и др.

Оплакванията най-често са температура, мускулни болки, оток на лицето и диария. Типичен клинико-лабораторен критерий е еозинофилия. При закъсняла диагноза и неадекватно лечение трихинелозата може да доведе до сериозни увреждания и смъртен изход. При наличие на симптоми на заболяването и епидемиологична анамнеза за консумация на непроверено свинско месо е необходимо незабавно да се осъществи консултация с паразитолог.

Диагнозата се поставя чрез доказване на ларви от Трихинела спиралис в тъкани, взети при мускулна биопсия или чрез доказване на специфични антитела срещу Трихинела в серума. Потвърждаване на диагнозата и видова идентификация на трихинели може да се извърши от Националната референтна лаборатория за диагностика на паразитозите към Националния център по заразни и паразитни болести.
За да се предотврати заболяването е необходимо:

Животновъдите – да спазват добра хигиена, да не хранят животните със сурови отпадъци, да не допускат проникване на гризачи в помещенията за отглеждане на свине, като извършват редовна дератизация, да подлагат месото от заклани животни на изследване за наличие на трихинели (изследват се проби от диафрагма, език, междуребрени мускули). След изследване на месото се издава валиден документ от сертифицирана ветеринарно-медицинска лаборатория.

Търговците на месо и месни продукти – да не приемат и предлагат за продажба месо и продукти от животински произход без да са съпроводени с необходимите ветеринарно медицински документи и без извършена трихинелоскопия.

Ловците – да извършват задължително лабораторна проверка на месото от отстреляния дивеч, като не го консумират до получаване на резултатите, а при доказана трихинелоза да предават месото за унищожаване.

Всички останали – да не купуват месо с неясен произход и от нерегламентирани места, да не опитват каймата в сурово състояние, да подлагат месото на добра термична обработка.











Акценти от Здравница



Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Днес науката за храненето преживява истински бум, в който се смесват голяма доза истина, но и полуистини, разнопосочни научни изследвания, объркващи информация, стари концепции....още

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

България е изправена пред критично демографско предизвикателство, характеризиращо се с бързо застаряване на населението и нарастващ коефициент на възрастова зависимост....още

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Има много причини, които водят до запек: най-вече начина на хранене, пиене на малко течности, както и хроничният стрес....още

Сега е времето на горещите билкови чайове!

Сега е времето на горещите билкови чайове!

В жегите един горещ чай балансира организма и му помага по-лесно да се справи с горещините. Ето няколко от най-ценните билки, за да започнете деня с горещ билков чай с мед....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Сироп от черен бъз - без захар Сироп от черен бъз - без захар

Сиропът от черен бъз на Здравница е натурален продукт, произведен в България, по домашна рецепта. Не съдържа захар! Подходящ е и за диабетици....


Цена: 6.50 лв.


Масло от бял трън
Масло от бял трън

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email