Каква е разликата между гроздовидната череша от обикновената и коя е по-лечебна?


| Прочетено Прочетено: 2029 пъти | КоменариКоментари: 0



Каква е разликата между гроздовидната череша от обикновената и коя е по-лечебна?

Наричат гроздовидната череша (Padus racemosa L.) още гроздовидна песъкиня, обикновена песъкиня, черемуха.

Тя е дърво или голям храст с височина 0,6-10 м. Короната е гъста и удължена. Кората е матова, сиво-черна. Младите клонки са вишнево-червени. Листата са прости, на къси дръжчици, последователно разположени, яйцевидно-ланцетни или продълговато-елиптични, дълги 3-10 см. Цветовете са бели, понякога розови, събрани в удължени гъсти гроздове.

Те излъчват силен, приятен аромат. Цъфти май-юни. Плодът в началото е зелен, в процеса на зреенето почервенява и зрелите плодовете са черни и лъскави. Месото на зрелите плодове е зелено, на въздуха добива тъмно виолетов цвят. Костилката е закръглена и яйцевидна.
Вкусът им е сладък и тръпчив. Плодът узрява юли-август. Цъфти обилно всяка година, обаче не дава плодове ежегодно, тъй като цветовете измръзват от късни пролетни понижения на температурите или от нападение от вредители. Размножава се вегетативно – чрез калеми или прораствания от корена, по-рядко чрез семена.

От къде идва?
Родината на гроздовидната череша е Северна Европа и Северна Азия. Расте на юг от Северния полярен кръг, в северната част на Великобритания и Ирландия, в Норвегия, Швеция, Финландия, Русия и Украйна. Среща се и във Франция, Испания, Португалия и на Балканите.

У нас се среща по влажни места, сред широколистни гори и храсталаци, по брегове на реки до 1200 м н.в.

В плодовете се съдържат захари – 5%, органични киселини – ябълчена и лимонена киселина, витамини, рутин, антоциани, гликозиди, флавоноиди – до 20%, каротин, дъбилни вещества – до 15%, етерично масло, микроелементи и др. В ядките на костилките се съдържат белтъци, мазнини и гликозидите амигдалин – 1,5%, прулауразин и пруназин.

Амигдалин се съдържа и в листата, в кората – 2% и в цветовете. От амигдалина при ензимно разграждане се получава бензалдехид, синилна киселина и глюкоза, пише проф. Пенчо Далев в книга си "Диворастяща храна".

Свободна синилна киселина се съдържа в кората – 0.09% и в листата – 0,05%.В листата се съдържа към 280 мг% витамин С. В кората и листата се съдържат до 3% дъбилни вещества. Във всички органи на растението – плодове, цветове, кора, и особено в листата, се съдържа бензоена киселина.

На нея се дължи фитонцидното и консервиращо действие на растението.

Храна или лекарство?
Гроздовидната череша е красив храст или дърво, особено когато цъфти. У нас се среща само в диво състояние, но в много страни се отглежда като плодова култура. Тя не може да конкурира по качествени и количествени показатели своя култивиран двойник черешата – Cerasus avium L., но когато двойникът отсъства, тогава гроздовидната череша е един пълноценен хранителен източник.

По време на Средновековието плодовете на гроздовидната череша се използват с лечебна цел и при ритуални действия. Кората на дървото се поставя на вратата на дома за предпазване от чума. В Шотландия е имало забрана за използване на гроздовидната череша, защото се е считала за „дърво на вещици”. В Северна Америка дървото се сади като декоративно и се почита като „дърво на Първи май”. В Западна Европа гроздовидната череша не е популярна.

Зрелите плодове на гроздовидната череша имат многостранно здравно и лечебно действие: общоукрепващо, бактерицидно, противовъзпалително, подпомагащо храносмилането, капиляроукрепващо.

Кората има потогонно, температуропонижаващо и диуретично действие. Листата имат общоукрепващо действие. Цветовете имат противовъзпалително и фитонцидно действие.

Народната медицина използва листата при белодробна туберкулоза, бронхити и упорита кашлица. Външно отвара от листа се използва като компреси при фурункулоза и като гаргара при проблеми със зъбите.

Отвара от корите се използва като пикочогонно и потогонно средство, при очни заболявания и радикулит. и като инсектицидно средство. Цветовете, във вид на настойка или отвара се използват като противозачатъчно средство, а също така при ревматизъм и подагра. Кората и листата се използват в хомеопатията.

Гроздовидната череша излъчва много активни летливи фитонциди, които убиват и прогонват всякакви летящи инсекти – мухи, комари, папатаци и др.

Как да я приготвим?
Зрелите й плодове се ядат свежи. Използват се за приготвяне на разхладителни напитки, за коктейли и за подсилване цвета на червени вина. Стрити сухи плодове се използват като основа за пълнеж на тестени изделия, правят се кисели и чай. Хляб, изпечен от пшеничено брашно, с добавка на прах от сухи плодове на гроздовидна череша, придобива приятен аромат на горчиви бадеми.Такова брашно се използва и за приготвяне на сладкиши, торти и всякакви тестени изделия.

Предлагаме ви и няколко малко познати рецепти:

Компот от гроздовидна череша със шипки
1 ч.ч. плодове от шипка се почистват от семенцата, промиват се няколко пъти върху сито за отстраняване на твърдите нишки, смесват се с 1 ч.ч. свежи плодове на гроздовидна череша, заливат се с 1 л вода, прибавя се 50 г захар и се вари до готовност. Поднася се охладен.
Кисел от гроздовидна череша

200 г свежи плодове на гроздовидна череша се заливат с 2 ч.ч. вода и се варят похлупени 20 мин. Разбъркват се интензивно и се претриват през сито за да се отделят костилките. Към сока се прибавя 50 г захар и 1 с.л. нишесте, разбито в малко студена вода. Разбърква, кипва се отново за 10-15 сек и се разлива на порции. Киселът се поднася охладен.

Брашно от плодове на гроздовидна череша. Плодовете се изсушават на слънце, докато кожата се свие, след това се досушават във фурна при 50-600С за 3-4 часа. Счукват се в хаван (по възможност метален), след което се смилат на блендер или кафемелачка. Пресява се и брашното се съхранява в добре затворени съдове. Използва се като добавка към пшеничено брашно за приготвяне на тестени изделия и сладкиши, а също така за пълнеж на банички и пирожки. Брашното придава на тестените изделия екзотичен и неповторим аромат

Пълнеж за банички с брашно от гроздовидна череша
По желание пълнежът се приготвя солен или сладък. При солен пълнеж брашното се размесва с натрошено сирене и разбито яйце, при сладък пълнеж брашното се размесва с яйце, захар и безсолна извара. Баничките се приготвят от обикновено тесто, правят се кръгчета с диаметър 10-12 см, по средата се слага от пълнежа, завива се и баничките се пържат в растителна мазнина или се пекат в силна фурна.
Квас от гроздовидна череша

3 ч.ч. плодове от гроздовидна череша се засипват със захар, разбъркват се, покриват се и се оставят 10-12 часа. Добавя се 3 л вода, прибавят се 10 г суха хлебна мая, предварително размита с малко вода, разбърква се, покрива се и се оставя 10-12 часа да ферментира при стайна температура – 20-250С. Прецежда се през гъсто сито и се разлива в стъклени бутилки. Оставя се на хладно още 1-2 дни и квасът се поднася охладен. Така приготвен, руският квас придобива уникален аромат.











Акценти от Здравница



Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Днес науката за храненето преживява истински бум, в който се смесват голяма доза истина, но и полуистини, разнопосочни научни изследвания, объркващи информация, стари концепции....още

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

България е изправена пред критично демографско предизвикателство, характеризиращо се с бързо застаряване на населението и нарастващ коефициент на възрастова зависимост....още

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Има много причини, които водят до запек: най-вече начина на хранене, пиене на малко течности, както и хроничният стрес....още

Сега е времето на горещите билкови чайове!

Сега е времето на горещите билкови чайове!

В жегите един горещ чай балансира организма и му помага по-лесно да се справи с горещините. Ето няколко от най-ценните билки, за да започнете деня с горещ билков чай с мед....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от черен кимион - капсули Масло от черен кимион - капсули

Маслото от черен кимион на Здравница е мощен и доказан имуностимулатор, аналгетик, диуретик и др. Действа благоприятно на цялото тяло....


Цена: 15.90 лв.


Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email