Сарептската горчица: история и рецепти


| Прочетено Прочетено: 1032 пъти | КоменариКоментари: 0



Сарептската горчица: история и рецепти

В поредица от статии ще ви запознаем с различните видове горчица, как се произвеждат и за какво са полезна.

Днес ще ви запознаем с листната горчица (Sinapis jungcea L., Brassica juncea L.), наричана още сарептска горчица, кафяв синап. На английски – Indian mustard; на руски – горчица сарептская. Тя принадлежи на семейство Кръстоцветни – Brassicaceae.

Листната горчица е едногодишно растение,  а нейната родина е  също Азия. В Англия е била известна още през ХII век. Днес е много разпространена в Китай, Япония и Индия, а по-малко в Европа и Северна Америка.

Отглежда се главно като салатено растение. В Китай е селектиран сорт, който развива особено дебело стебло, използвано за туршиите „жа чай“.

У нас се среща по буренясали места, по синури и край пътища. Отглежда се и като културно растение, като са селекционирани сортове специално за производство на листа, кореноплоди и семена – като маслодайно растение. Цъфти от май до октомври, разказва проф. Пенчо Далев в своята книга " Диворастяща храна" (ИК "Труд").

През 1810 г. в град Сарепта в Русия, близо до Царицин – днешния Волгоград, се пуска в действие маслодобивен завод за преработване на семената на горчицата. От тук тя получава и наименованието си „сарептска горчица“.
Полезност

Свежите листа на черната горчица съдържат белтъци, въглехидрати, минерални вещества, витамин В6, витамин В12, витамин С, витамин D, каротени и др. В семената и се съдържат до 47 % масло, съставено главно от ненаситени мастни киселини.  Както и при другите горчици, характерен компонент е гликозидът синигрин, при чието разграждане се образуват продукти които определят характерните ароматни и вкусови качества в кулинарния продукт „горчица“.

Използване като храна
От листната горчица се използват младите листа като подправка към ястия от месо, птици и риба. Те се използва и за салата, подправена с растително масло, оцет и сол. Добавят се и към други зеленчукови салати, като им прибавят пикантен вкус. Младите листа имат слабо лютив вкус, а на по-старите вкусът е силно лютив, до горчив.

От семената на листната горчица се получава растително масло, което намира приложение в готварството, хлебопроизводството и сладкарството. А също така в производството на сапун и в текстилната промишленост. Останалото след изстискване на маслото кюспе се използва като добавка към фуража на животните.

Лечебни качества
 Листната горчица се употребява в народната медицина. Тя възбужда апетита, стимулира отделянето на стомашен сок и подобрява храносмилането. Използва се при ленив стомах и склонност към запек.

Рецепти с месо

Печено свинско с горчица

Печеното свинско, което е характерно със своята тежка мазнина, става по-приятно и приемливо на вкус, а и по-лесно смилаемо, ако се гарнира с горчица.

Пилешко филе с горчица
Сготвено по различен начин, пилешкото филе приема горчицата, тъй като тя изтъква неговите по-меки вкусови качества.

Наденица с горчица
Наденицата обикновено се пържи, при което тя пуска част от мазнината си и става по-тежка за приемане. Ако се гарнира с горчица, наденицата, сготвена по какъвто и да е начин, се приема по-приятно. Това се отнася и за всеки друг колбас.

Месни и рибни супи с горчица
Супите, след като са готови се подправят с горчица, при което техният характерен вкус и аромат добива нови, пикантни характеристики.












Акценти от Здравница



Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Днес науката за храненето преживява истински бум, в който се смесват голяма доза истина, но и полуистини, разнопосочни научни изследвания, объркващи информация, стари концепции....още

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

България е изправена пред критично демографско предизвикателство, характеризиращо се с бързо застаряване на населението и нарастващ коефициент на възрастова зависимост....още

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Има много причини, които водят до запек: най-вече начина на хранене, пиене на малко течности, както и хроничният стрес....още

Сега е времето на горещите билкови чайове!

Сега е времето на горещите билкови чайове!

В жегите един горещ чай балансира организма и му помага по-лесно да се справи с горещините. Ето няколко от най-ценните билки, за да започнете деня с горещ билков чай с мед....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Оригинален канадски кленов сироп Оригинален канадски кленов сироп

Екологично чист продукт. 100% гаранция за качество и произход. Директно от Канада. Клас "А" (Light)....


Цена: 40.20 лв.


Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email