Лечебните свойства на бялата горчица


| Прочетено Прочетено: 879 пъти | КоменариКоментари: 0



Лечебните свойства на бялата горчица

В поредица от статии ще ви запознаем с различните видове горчица, как се произвеждат и за какво са полезна.

Започваме с бялата горчица (Sinapis alba L., Brassica alba L.), наричана още бял синап. Англичаните й казват white mustard, salad mustard; а  руснаците – белая горчица, английская горчица. Тя принадлежи на семейство Кръстоцветни – Brassicaceae.

Белият синап е едногодишно растение, а родината на бялата горчица е Азия. Разпространена е в цяла Европа, Африка, Азия и Северна Америка.

Позната е и е използвана на древните народи – гърци, римляни, древна Индия. Днес се среща почти по всички краища на света – Европа, Африка, Азия, Северна Америка. Среща се диворастящ, край горите, като плевел из ниви и запуснати дворове в цялата страна докъм 1200 м н.в. Цъфти от май до октомври. В много страни се отглежда като културно растение, главно за производство на семена.

Лютиво, по-малко лютиво, много лютиво
Бялата горчица е богата на биологичноактивни и хранителни вещества. Свежите листа, клонки и цветовете съдържат витамини, флавонови гликозиди и минерални соли, казва проф. Пенчо Далев в своята книга "Диворастяща храна".

Семената съдържат белтъчни вещества – 24% (към сухо вещество), въглехидрати – 35%, мазнини – 35%, етерични масла – 1%, минерални вещества – 10%, слузни вещества и др.

Мазнините на бялата горчица представляват неизсъхливо масло – олио, което във фармакопеите се означава като Oleum Sinapis pingue. То е тъмножълта течност с приятна миризма и характерен своеобразен вкус. В състава му влизат мастните киселини: до 52% ерукова, до 28% олеинова, до 24% линолева, до 2% палмитинова и до 1% линолева и арахидонова киселина. Мастните киселини на семената на горчиците са главно ненаситени мастни киселини, което определя тяхната висока хранителна и здравна стойност. В маслото от синапеното семе се съдържат витамин А, витамин D, витамин К, витамин Е, Витамин P и някои представители на витамини от група В.
В семената на бялата горчица се съдържа около 2,5% гликозидът синалбин. Синалбинът е сяра съдържащо съединение (гликозинолат), който в сравнение със съдържащия се в черната горчица гликозид синигрина има по-малко остър вкус. Под действието на ензима мирозиназа синалбинът се превръща в изотиоцианат, който е нестабилен и бързо се разгражда на бензилов алкохол и тиоцианат.
Съдържанието на биологичноактивни и хранителни вещества в бялата горчица не се различава много от съдържанието им в горчиците, с които ще ви запознаем.

Кулинарна необходимост  
Бялата горчица се използва широко в кулинарията. От семената се приготвя трапезна горчица, отличаваща се със своята пикантност. Младите листа и стъбла имат лютив вкус и често придружават ястия от месо, риба и птици в различните им форми – варени, печени и готвени. Внасят се и в колбаси. Свежите листа се използват за салата.

Лечебни качества
Белият синап е бил известен като културна билка още от стари времена в средиземноморските страни – Италия и Гърция. Днес семената се употребяват в народната медицина – като лаксативно средство (което се дължи на съдържащите се в семената слузни вещества). при бронхит, кашлица.

Горчица към различни блюда
Готовата горчица се използва в приготовлението и при сервирането на различни месни блюда, при което се подобряват техните ароматно-вкусови характеристики. Листата на сарепската горчица напр. са съществен елемент на вегетарианската кухня, а за китайската и японската кухни те са съществен елемент. В много страни на Азия те обикновено се пържат или правят на туршия.

Лютеница с горчица
Готовата горчица се добавя към лютеницата и като консерватор и за създаване на допълнителни аромато-вкусови качества.

Варени картофи с горчица
Неутралният вкус на варените картофи става приятен и с нови ароматно-вкусови характеристики при наличието на всяка една от описаните горчици.

Месни и рибни супи с горчица
Супите, след като са готови се подправят с горчица, при което техният характерен вкус и аромат добива нови, пикантни характеристики.












Акценти от Здравница



Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Днес науката за храненето преживява истински бум, в който се смесват голяма доза истина, но и полуистини, разнопосочни научни изследвания, объркващи информация, стари концепции....още

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

България е изправена пред критично демографско предизвикателство, характеризиращо се с бързо застаряване на населението и нарастващ коефициент на възрастова зависимост....още

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Има много причини, които водят до запек: най-вече начина на хранене, пиене на малко течности, както и хроничният стрес....още

Сега е времето на горещите билкови чайове!

Сега е времето на горещите билкови чайове!

В жегите един горещ чай балансира организма и му помага по-лесно да се справи с горещините. Ето няколко от най-ценните билки, за да започнете деня с горещ билков чай с мед....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Сироп от черен бъз - без захар Сироп от черен бъз - без захар

Сиропът от черен бъз на Здравница е натурален продукт, произведен в България, по домашна рецепта. Не съдържа захар! Подходящ е и за диабетици....


Цена: 6.50 лв.


Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email