Кога поникват млечните зъбчета на бебето и какво да правим?



Поникване на зъби
Възрастта, на която поникват първите зъби не е от значение. При различните бебета зъбите поникват по различно време. Някои бебета дъвчат и се лигавят 3-4 месеца, преди да поникне някое зъбче и правят живота на семейството непоносим. При други, майката открива, че има зъбче, без да е подозирала, че то пробива. По-голямата част от бебета започват да се лигавят през третият-четвъртия месец, когато слюнчестите им жлези стават по-активни.
Може първото зъбче да пробие на 3 месеца, може и след първата година.И двете са здрави и нормални.

Как поникват зъбите?

До към 2 ½ години на детето му поникват 20 зъба. Така че този период се свързва с никненето на зъби. Това обяснява защо и всяко неразположение се приписва на никненето на зъби.
Растенето на зъбите води до намаляване на имунитета на детето, поради което по-често се наблюдават простудни заболявания, повишена температура, диария. Ако бебето ви се разболее, когато му никнат зъби, и температурата му се повиши над 38.5 градуса Целзи, необходимо е болестта да се диагностицира от лекар.
Обикновено първите 2 зъбчета са долните централни резци (Резец се нарича всеки един от осемте предни зъба с остри режещи ръбове). След няколко месеца излизат горните четири резци. На възраст около 1 година бебето има нормално 6 зъба – 4 горе и 2 долу. След пауза от няколко месеца излизат още 6 зъба, без голям интервал помежду им – останалите 2 долни резци и първите 4 кътника. Кътниците не поникват до резците, а по-назад, оставяйки място за кучешките зъби.
След първите кучешки отново има пауза от няколко месеца, преди да поникнат острите кучешки зъби в пространството между резците и кътниците. Те най-често пробиват през втората половина на първата година.Последните 4 зъба на бебето са вторите кътници, които изникват през първата половина на третата година.
Нарушения в съня, свързани с поникването на зъбите. Обикновено първите кътни зъби причиняват повече неприятности на бебето, отколкото останалите. То обикновено става раздразнително и загубва апетита си за няколко дни. Бебето се събужда с плач няколко пъти през нощта. Ако не заспива бързо може да възникне проблем. Най-лесно ще го успокоите, ако му дадете да пие мляко или вода.Ако бебето само се успокоява, по-добре е да не го вземате на ръце.
Оставете детето да дъвче. Най-подходящи са гумените пръстени с различни форми, които се използват при пробиването на зъбите. Трябва да внимавате с играчките от тънка, чуплива пластмаса. Дайте му да дъвче всичко, стига да не е опасна.
Не използвайте никакво лекарство за облекчение на сърбежа, ако не е по лекарско предписание.
Честият контакт на зъбите със захарни изделия и нишесте допринася за увреждането им.

Грижи за зъбите

Някъде около 1 ½  и 2 години, когато детето започне страстно да копира родителите си, трябва да му се купи четка и паста зазъби и да се започне с ежедневната грижа за зъбите. Главното предназначение на миенето на зъби е да се премахнат твърдите и течните остатъци от храната по тях. Най-важно е зъбите да се мият след вечеря, за да бъдат чисти за дългия нощен период, когато устата е спокойно и слюнката тече бавно.
Прегледи на зъбите трябва да се правят 2 пъти годишно след дванайсетмесечна възраст.
Някои родители смятат, че е излишно да се притесняват за увреждането на млечните зъби, защото те в крайна сметка ще паднат. Подобно схващане е неправилно. Увреденият зъб може да причини болка на детето и понякога води до инфекция на челюстта.



Всички статии в "За детето и неговите родители"

Всички статии в "За бебето (37)"







Още от "За бебето (37)"


Пет правила за безпроблемно захранване на бебето

При твърде ранно захранване има повишен риск от хранителни алергии и стомашно-чревни проблеми поради незрялост на стомашно-чревния тракт на бебето. ...още

Как да храним бебето - месец по месец?

Съветите са взети от учебника за подготовка на консултанти по кърмене, автори Ж. В. Цареградская и Е. М. Фатеева, рецензенти В. А. Таболин - ръководит ...още

Може ли да избегнем „биберонения” кариес?

Здравето на зъбките зависи от родителите! Ако родителите имат и поддържат здрави своите зъби, то те допринасят с това значително за здравето на зъбите ...още

Седем страхотни съвета за бебето в жегите

Горещото време е мъчително не само за възрастните, но и за бебето. Как да направим така, че да не го претопляме, но и да не го преохладим, предвид на ...още

За потребителя

Продуктите на Здравница

Алое - сух екстракт при запек Алое - сух екстракт при запек

Алое - сух екстракт на капсули притежава благоприятен ефект при хроничен запек. Продуктът не предизвиква привикване и няма странични ефекти....


Цена: 9.00 лв.


Масло от бял трън
Масло от бял трън

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email