Темата за глистите и чревните паразити в последните години е особено актуална. В поредица от статии "Здравница" ще ви запознае с видовете чревни инвазии.
Жиардиазата е протозойна инфекция, която засяга тънкото черво и обикновено протича без клинични прояви.
Етиология
Причинителят Giardia lamblia е открит от руския учен Д. Ф. Ламбл през 1859 г.
Среща се в две форми – вегетативна и цистна, която служи за предаване на заразата.Паразитите се размножават чрез просто делене и тапицират плътно лигавицата върху която паразитират.
Епидемиология
Жиардиазата е широко разпространена, особено в детската възраст.
Обикновено вегетативните форми не се отделят с фекалиите, но при разстройство могат да се открият при изследване до 20-30 минути след дефекация.
Цистите се откриват в оформени фекалии и са устойчиви във външната среда в зависимост от влажността и температурата до един месец. Отделят се неравномерно и периодично, което налага при отрицателен резултат изследване 2-3 пъти през 3 дни.
Източник на инфекцията е човекът, отделящ цисти. Заразяването става чрез поглъщане на цисти със замърсени ръце, хранителни продукти, вода и др. Механични преносители са мухите и хлебарките, които могат да замърсят различни предмети и хранителни продукти. Всички хора са възприемчиви.
Клиничната картина
Протича най-често безсимптомно и рядко с клинична симптоматика, която се проявява като чернодробна, чревна и алергична форма на заболяването.
Профилактика. Мерките се свеждат до спазване правилата на личната хигиена и лечение на опаризитените лица и ликвидирането им като източник на заразата.