.jpg)
Устата е много чувствителна зона, като при това лечение се нарушава възможността клетките да се обновяват, лигавицата изтънява и се покрива с рани (лезии). Това допълнително може да усложни и затрудни лечението на онкоболния, а също да вгорчи още живота му.
Въпреки, че повечето от тези вторични ефекти са неизбежни, то може с подходящи средства да се елеминират устните инфекции и оралната мукоза като се намали честотата и тежестта на появата им. Допълнително някои хирургични интервенции по премахването на тумори могат да доведат до тежки проблеми с храненето и говора например. Най-честите проблеми, които се появяват след лъчетерапия и химиотерапия са мукоза (възпаление на оралната лигавица), инфекции, болки и кървене, а съшо загуба на вкуса и сухота в устата.
От своя страна, лъчетерапята може да увреди устната лигавица, слюнчените жлези и челюстните кости.
Проблеми като зъбен камък и плака, фрактурирани зъби, коронки, мостовидни конструкции, подвижни протези, а също пародонтални заболявания, могат да затруднят съществено терапията на по-късен етап.
Бактериите и гъбичките в устната кухина могат да се развият неконтролируемо и да доведат до отслабване на имунната система на болния.
След химио- и радиотерапия онкоболните най-често се оказват с орална мукоза, с множествени кариеси и периодонтит, а също и с намалено слюноотделянето (ксеростомия) и сухота в устата.
Какво може да се направи?
Болният трябва да се грижи добре за своите зъби преди, по време и след лъче и химиотерапията. Личният зъболекар е наясно с това какви превантивни мерки трябват преди започването на онкотерапията, за да ограничат появата на някои проблеми, причинени от тези лечебни методи. Освен по-старите заболявания на устната кухина, акцентът трябва да се насочи към възникващите от онколечението усложнения в зъбите и устата, като се препоръчва изваждане на изгнили и др. зъби с лоша прогноза, а съшо да се махнат овехтели протези и неудобни ортодонтски скоби.
Трябва да се избягва поставянето на цялостни протези, а също и на подвижни протези поне една година след приключване на онколечението и да се изчакат 2 години преди да се поставят импланти, ако е имало курс по химиотерапия, съветват специалистите. Не се препоръчва да се предприема някакво по-агресивна стоматологична интервенция 6 месеца след финализиране на химотерапията и 12 месеца след радиотерапията.
Един от най-често срещаните проблеми е свързан със сухотата в устота (ксеростомия) при онкоболните пациенти. Те трябва да поддържат отлична зъбна хигиена, за да сведат до минимум риска от кариеси и пародонтоза.
Съвети:
1. Пийте течности между 1-1.5 л. дневно
2. Използвайте флуорирана паста и зъбен конец за почистване на зъбите.
3. Жабуркайте си устата с разтвор от сол и сода бикарбонат по 4-6 пъти дневно, действа почистващо.
4. Избягвайте храни и течности, които съдържат захар.
5. Изполвайте дъвки без захар .
6. Ако се налага, има създадена изкуствена слюнка (заместител), която овлажнява и отмива устата и гърлото.
прочети още Мислете за рака като за всяко друго хронично заболяване, а не за смъртта!
прочети още Как сами да се изследваме за рак на гърдата?
прочети още Ракът е лечим, но фармацевтичната мафия го крие?
прочети още Как в Швейцария лекуват рак с бял имел?
прочети още Възможно ли е микроб да причинява рака?
прочети още Според д-р Симончини: Ракът е Candida
прочети още Ракът бяга от хлебна сода и кленов сироп