Доц. Маргарита Бакрачева: Езикът на тялото издава болестите ни?


| Прочетено Прочетено: 5450 пъти | КоменариКоментари: 0



Доц. Маргарита Бакрачева: Езикът на тялото издава болестите ни?Невербалната комуникация издава още професията ни, а с он-лайн общуването често бъркаме с преценките за човека срещу нас, казва психоложката на „Здравница” доц. Маргарита Бакрачева.

- Доц. Бакрачева, има ли новости по темата за езика на тялото и какво ни казва то?
- Езикът на тялото  е точен заради това, че ни съпътства  като огледало на емоциите и вътрешния ни свят, откакто свят светува. Невербалната комуникация е основно в мимики, жестове, поза и излъчване, отражение на  вътрешната ни нагласа, което може да е съгласувано или в противоречие с думите, които изричаме.

- Може ли да коментирате някои жестове, които издават болестно състояние –напр. депресия, тъга, а също агресия, скрита ненавист?
- Езикът на тялото е свързан с емоционалния свят. Той може да е сигнал за лъжа, притеснение, сексуално привличане. Заключените пози – скръстени ръце пред тялото са  класически пример за това как създаваме дистанция между себе си и човек, когото не харесваме.  Продължителността на контакта очи в очи (в оптималния вариант около 70% от времето) пък показва добра комуникация между общуване tet-a-tet.

- А има ли характерни движения, които говорят за някои хронични болести - напр. рак, диабет, болни бъбреци, проблеми със стерилитета...?
- Що се отнася до  предполагаеми заболявания, заключенията могат да бъдат косвени и опосредствани от характера на водещите демонстрирани емоции. Винаги трябва да се внимава, тъй като, за да е правилно тълкуването, е важен жестовият сноп и продължителното наблюдение, в противен случай оставаме в рамките на атрактивното, но  несериозното.

- Как технологиите промениха невербалната комуникация?

- Този въпрос е твърде актуален, тъй като думите носят максимум 10-на сто от цялата ситуация. Това само по себе си говори до каква степен може да се изкриви информацията, когато общуваме само онлайн, без  включено видео. Опасността се крие основно в подсъзнателния стремеж и нагласа на всеки да доизгради образа и  да прибави сам парченцата от пъзела, които му липсват. Ако комуникацията не е с познат от ежедневието човек, а с такъв, който срещаме единствено във виртуалната среда, определено получаваме погрешен портрет.

- Съгласна ли си с поговорката, че каквото почукало, такова отговорило,т.е ако се усмихнем, ще ни се усмихнат, ако сме кисели, ще ни се намръщят?
- Правилото важи 100 на сто . При запознанство напр. подаването на ръка и здрависването имат силно подсъзнателно въздействие – така ние за секунди преминаваме първоначалната бариера, допускайки нов човек в личното си пространство. Това осигурява едно добро начало за контакта, тъй като са преминати първоначалните бариери.

- Как се вписва слушането в невербалната комуникация?

- Ние откликваме не само на думите, долавяни с ушите, но най-вече на цялостното излъчване на човека срещу нас. В случая "слушаме с тялото си" и то реагира, подавайки ни обобщена информация, че събеседникът ни привлича или лъже.

- Има ли нещо от езика на тялото, което да издава професията?

- Разбира се, има много жестове, които обаче попадат в сферата на заученото и социално търсеното обикновено одобрение. Това не е истински, а възприет модел, изграждан и следван през годините, важи най-вече за жестовете с ръце, отработени с цел привличане и задържане на вниманието или внушаване на сила.

- Може ли да споделиш нещо по този въпрос от твоята практика на психолог?

- Няма нещо, което  да не е описано. Това, което е интересно е, че езикът на тялото може да се проследи и на снимки. При фототерапията, която практикувам, езикът на тялото наред с всички останали символи и смислови натоварености има информативно значение. Предпочитането на фигури в гръб или части от фигури може да се разтълкува и да се направят интересни изводи само за  няколко минути – напр.  даването на гръб е страх от поглеждане в очите. Когато човек пък се фиксира само върху краката – издава стремеж (подсъзнателен) към бягство.

Светлана ЖЕЛЕВА













Акценти от Здравница



Десет често срещани грешки по време на хранене

Десет често срещани грешки по време на хранене

По-добре да хапнете с апетит и наслада малко от някое трудносмилаемо ястие, отколкото фанатично да преглъщате само чай, или нещо, което не ви се хапва в момента....още

Как да се храним по време на Великите Великденски пости?

Как да се храним по време на Великите Великденски пости?

Постът като вид диета се препоръчва дори от светските лекари – те отбелязват благотворното въздействие на временното въздържане от животински белтъци и мазнини върху организма....още

Йога за укрепване на нервната система

Йога за укрепване на нервната система

Според йога, мозъкът и нервната система са едно цяло. От финото регулиране на нервната система зависи функцията на всяка тъкан в тялото....още

Десет грешки по време на пости

Десет грешки по време на пости

Защо? Защо постим? Мотивът за това е изключително важен. Ако постим само с цел да стопим килограми, по-добре е да се откажем....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от черен кимион - капсули Масло от черен кимион - капсули

Маслото от черен кимион на Здравница е мощен и доказан имуностимулатор, аналгетик, диуретик и др. Действа благоприятно на цялото тяло....


Цена: 15.90 лв.


Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email