
- Много полюсни са мненията за това има ли „безобиден шамар“, ударен на дете. Привържениците му казват, че тази мярка е възпитателна, а другия „лагер„ - че е насилие срещу малчугана.
- Разбира се, че физическата агресия е крайна мярка. Тя показва, че родителят или няма време да обяснява, или поради личните си предпочитания и момент на афект прибягва до такова действие. Ако трябва да обобщим последствията в дългосрочен план – физическата агресия често има по-малко и лесни за преодоляване резултати в сравнение с психическата агресия, включително и в пасивната й форма – пренебрегване и незачитане нуждите на детето. Така че отговорът до голяма степен зависи от конкретната ситуация, дали става въпрос за еднократен или системен акт.
- Какъв отпечатък остава шамара у малчугана?
Шамар, ударен веднъж не може да има травматични последствия. По съвсем различен начин е ситуацията при системен физически тормоз. Важното обаче е нещо друго: Какво най-често става в семейната среда – родителите внушават на детето колко неприемлива и недопустима е физическата агресия, а навсякъде навън то вижда противоположни послания и агресивни модели на поведение. Кое е по-страшно – един шамар или средата, която възпитава детето ?
- Все повече стават случаите за пребити деца, както и книги със съвети за родители - как да възпитаваме подрастващите напр. Къде бъркаме?
Тук отново смесваме двете крайности. От една страна, са агресивните родители, които не само не могат да изразят обич, а напротив – се превръщат в насилници и прекрачват най-свещените граници. От друга страна, са болшинството адекватни, загрижени и за съжаление, объркани и изплашени родители, които търсят всички възможни начини да бъдат колкото се може по-близко до перфектните. До известна степен и двете крайности ескалират в ситуация, която не предполага стабилност.
- Може ли боят, дори и в най-лекия му вариант – плесницата - да има възпитателен ефект?
Шамарът може да има възпитателен ефект единствено, ако не е в директната агресивна форма, която е свързана с насилие и незачитане личността на детето. Когато става въпрос за поставяне на границите, „не може” да се прилага на принципа на известния подход за управление - „тояга или морков”. Плесницата се помни, особено ако е нещо, което се е случвало веднъж или два пъти. Зад нея се крият много неизказани думи. Затова ако се случи, е добре ситуацията да бъде изяснена.
- Съгласна ли си, че шамарът е стрес, отключва и много болести, както твърдят лекарите, а системното насилие над дете го прави също насилник по-късно.
Практиката показва, че родителите и моделът им на възпитание формират до голяма степен начина, по който изграждаме отношенията си на привързаност към другите в зряла възраст, начина на възприемане на света и цялостния си мироглед. Това се случва обаче и спрямо нашите генетични особености като темперамент, черти и т.н., а до голяма степен и под влияние на средата. Силното влияние на родителите по-скоро се отнася до начина, по който децата навлизат в света – какви страхове пренасят, какво приемат за нормално и какво не….
- Дай съвети как да постъпваме с т.нар. „трудни“деца…
- Не случайно тази категория деца са определени като „трудни”. Всъщност става дума по-скоро за различни поведенчески прояви, които не се поддават на директен контрол. Поради тази причина е важно да се определи какво точно притеснява родителя – често се оказва, че става въпрос за някои нормални прояви,свързани с възрастовото развитие. Но когато ситуацията започне да излиза извън всякакъв контрол , е добре да се потърси специалист.
виж повече или се свържи с доц. Маргарита Бакрачева консултант на Здравница
прочети още Дали да наказваме детето с „Отивай в ъгъла!”/a>
намери още подобна информация в рубриката "За детето и неговите родители"