Съветите са на инж.Пламен Бенински, народен лечител пред списание Осем. Той помага на стотици хора, написал е книгите "Самолечение през 21-век" и "Рак на гърдата".
Водата и солта са основата на живота. Цялата физиология на човека се крепи на т.нар водно-солев баланс, всички процеси протичат не само във водно-солева среда, но и в определена концентрация- 0.9%, т.е това е т.нар физиологичен разтвор.
За съжаление, много хора живеят с някакви изкривени представи за ролята на водата и солта за човешкото здраве. Масово не се пие вода и това води до обезводняване. Човешкото тяло е програмирано да поддържа баланс между тези 2 съставки. Когато не достига сол, организмът трябва да изхвърли вода и той го прави: чрез потене, урина и пр.
Често при мен идват хора, които са обезводнени, въпреки че пият по 3литра и повече вода, защото не консумират достатъчно сол.
Много хора казват : "Аз слушам тялото си " и пият малко вода. Защо става така? Чувството за жажда идва късно, когато тялото е обезводнено. Това става, защото нашият организъм има уникалното свойство да се приспособява към всякакви условия. Нашето тяло привиква към обезводняването. Наблюдаваме го особено при възрастни хора при които едва ли не чувството за жажда изчезва. И те са убедени, че не им трябва много вода, защото не им се пие. Колкото по-малко пием, толкова по-малко ни се пие. И това не е добре за нашето здраве.
Какви заболявания предизвиква обезводняването?
Системното обезводняване е в основата на диспепсията, а също и за недостатъчното количество кръв, което циркулира в тялото. То е сред основната причина за образуване на тромби, а също и за лошото състояние на гръбначния стълб, както и за редица нервно-дегенеративни проблеми.
Обезводняването е причина и за инконтиненция/ изпускане на урина, когато човек се смее, киха, кашля или при други видове усилия/. И често хората правят грешката да пият по-малко вода, за да не се изпускат, с което си навреждат още повече.
Обезводняването води и до запек, който е голям проблем за съвременния човек.
Обезводняването е причина и за появата на отоци, което често се обяснява със задържането на вода / не се задържа вода, а се задържа лимфа, което има други причини/, както и за редица алергични реакции.
Може да се приеме, че именно обезводняването е в основата и на ред социално-значими болести като рак, диабет, множествена склероза и пр.
По колко вода да се пие?
Важно е за здравето да се знае каква вода се пие и каква сол се използва, и по колко.
Специално за работата на стомаха е важно водата да се пие 15-20 минути преди ядене, а по време на хранене и 1 час след нахранване не се препоръчва изобщо пиене на вода, тъй като се пречи на нормалното храносмилане.
За възрастните се приема по 30 мл вода на килограм живо тегло е достатъчно, т.е човек между 65-70 килограма трябва да изпива около 2 литра вода на ден. А за всеки изпит литър вода се счита, че трябва да се изяждат 3 гр. сол.
При децата и юношите водата трябва да е по 50 мл. на килограм живо тегло. На дете, което тежи 20 кг трябва да изпие 1 литър вода и да изяде 3 грама сол.
Нарочването на солта
В наши дни тя се нарочва за много вредна, особено йодираната, препоръчват се десетки други варианти- хималайски, келтска, черна и т.н.
Преди 90 години се наблюдава, че има такива ендемични райони, където не достига йод и затова се препоръчва употребата на йодирана сол, за да се предотврати развитието на различни заболявания. Според Норбеков, всички болести имат 3 първопричини: мързел, глупост или лакомия. Когато се говори за ниска употреба на сол, става въпрос за обикновената йодирана морска сол от която нашето тяло има нужда, за да функционира добре.
Има и друг проблем: много хора имат йоден дефицит, който не може да се попълни само с хапването на сол.
Отделно трябва да се съблюдава при усилено потене да се добавя допълнително малко сол към храната.