Статистиката сочи, че 70 души в света чакат за една роговица, а 5% от слепотата се дължи на заболявания, намаляващи роговичната прозрачност.
„Целта ни е да повишим важността на трансплантациите на роговици и все повече хора в обществото и нашата гилдия да подемат тази кауза, която аз и колегите ми се стремим да развием в България“, заяви проф. Александър Оскар – председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика и заместник-председател на Фондация „Академия Офталмология“.
Проф. Христина Видинова, председател на Фондация „Академия Офталмология“ изтъкна, че роговичните заболявания водят до сериозна инвалидизация. „Нашата цел е нашите срещи да са регулярни, с практическа насоченост, с международни лектори по различни теми и съм горда, че имаме гост от величината на проф. Арие Маркович, който да ни учи на съвременните методи за лечение“, отбеляза проф. Видинова.
Проф. Арие Маркович е у нас, за да проведе обучение на млади лекари по покана на Академия Офталмология и проведе безплатни консултации на 30 пациенти. Той е ръководител на Катедрата по офталмология и изследователската лаборатория по офталмология в Университетска болница Каплан и професор във Факултета по медицина на Университета в Йерусалим, Израел и е водещ трансплантационен хирург с над 300 трансплантирани роговици и създател на първата изкуствена роговица EndoArt.
Симпозиумът се провежда по инициатива и в сътрудничество с Изпълнителна агенция Медицински надзор. Директорът й Иванка Динева подчерта, че агенцията има финансов ресурс за специализации в областта на трансплантологията в чужбина, като до момента са обучили 105 лекари, заплащайки такса за регистрация, хотелско настаняване и пътни. От своя страна председателят на Столична лекарска колегия д-р Асен Меджидиев заяви, че чрез „Фонд Млад лекар“ на колегията се покриват разноските на всеки млад офталмолог до 40 годишна възраст, който желае да получи тясна квалификация и до момента са подкрепили 75 млади медици.