Съветите са на клиника" Д-р Емилова" - Варна.
Шепа ядки – незаменими по време на пости
Ядките са незаменима храна за веганите и за хората, които спазват постите. Те съдържат много белтъчини (до 20-25 процента), ненаситени мазнини (приблизително половината от теглото им), малко въглехидрати, ценни за метаболизма антиоксиданти, ,витамини, всякакви микроелементи - йод, калций, магнезий, цинк, калий, фосфор, желязо, селен… И още куп други полезни вещества. Шепа ядки засищат перфектно. В същото време много диетолози предупреждават да сме внимателни с ядките, защото могат да предизвикат алергия, понякога - сериозна, и не винаги могат да се отразят добре на стомаха ни.
Как да ги хапваме?
Орехи: смята се, че неслучайно формата на тяхната ядка наподобява мозъчните полукълба на човека. Те са истинска супер храна с високото си съдържание на селен, йод, желязо, калций, манган и витамини А, В и Е, фолиева киселина, микроелементи. Подпомагат работата на мозъка, и на сърцето с високото си съдържание на алфа-линоленова киселина, една от основните омега-3 мастни киселини, подобни на тези в мазната риба като сьомга и скумрия.
Бадеми: те са един от най-добрите източници на витамин Е в света, изключително важен не само за нашата външна красота, за здравето на кожата ни, но и за здравето на мозъка, на кръвоносните съдове, на черния дроб. Комбинацията от витамини, есенциални мастни киселини и антиоксиданти в бадемите пази сърцето и кръвоносните съдове, намалява лошия холестерол и регулира кръвното налягане. Бадемовото масло е номер едно в козметичната индустрия. Накисвайте винаги във вода от вечерта.
Лешници: Ето още една супер храна, която лесно може да бъда намерена по нашите географски ширини. Изобилието от магнезий в лешниците помага да се укрепят костите и ставите, както и кръвоносните съдове. Лешниците се препоръчват и при заболяване на нервната система, а за диабетици са отлична храна. Те също могат да бъдат накисвани във вода.
Шамфастък: съдържа, както всички ядки ценни витамини, антиоксиданти, ценни за здравето на сърцето аминокиселини. Но шамфъстъкът е специалист в запазването на здравето на очите, защото съдържа големи количества лутеин. Затова се използва в състава на хранителни добавки за очите. Но е много по-вкусен натурален, нали?
Пекан: ядките пекан не се отглеждат в Европа, а се внасят от Средна Азия, Латинска Америка и САЩ. Наподобяват нашия орех, но съдържат повече растителни мазнини от него, затова го наричат и маслен орех. Подобно на шамфъстъка пеканът подобрява здравето на очите с високото си съдържание на каротин, а ползите му за здравето на мозъка се измерват с тези на нашия български орех.
Макадамия: Тези ядки наподобяват нашите лешници, но са с по-високо съдържане на есенциални мазнини. Те също имат лечебни свойства, подпомагат главоболието, укрепват стените на кръвоносните съдове, подобряват състоянието на кожата, подобряват мозъчната функция, намаляват вредния холестерол.
Кедрови ядки: това са всъщност ядливите семена на някои видове иглолистни дървета. Те съдържат големи количества магнезий, укрепват здравето на кръвоносните съдове, дават енергия и тонус на организма.
Кашу: великолепна храна с много ползи за организма. Лесно се усвояват, няма нужда да се накисват.
Колко ядки да похапваме на ден?
30- 50 грама, колкото се побират в една шепа са напълно достатъчни.
Какви ядки да търсим - сурови или печени?
По-добре - сурови. Включени в зърнени закуски или между храненията. Но може да ги приемате и във вид на сосове, ядково мляко, ядково сирене и т.н. Печените ядки съдържат много мазнина и сол, витамините в тях са разградени, а понякога при печенето се образуват канцерогенни вещества. Така че те със сигурност няма да ви се отразят добре, особено ако похапвате „някакви“ печени ядки пред телевизора или като акомпанимент на чаша алкохол.
Защо ядките трябва да се накисват във вода преди да се консумират?
Защото съдържат инхибитори - вещества, които ги предпазват от бактерии и вредители в почвата при покълване. За съжаление инхибиторите потискат действието на някои ензими в нашия организъм и пречат на усвояването на някои минерали. Когато ги накисвате 8-12 часа преди консумация, вие „обезвреждате“ инхибиторите.
Как да ги съхраняваме?
Във всеки случай не в паничка на масичката в хола, защото се окисляват и мазнините в тях гранясват, а в затворени стъклени или порцеланови съдове или хартиени пликове, на тъмно и хладно.
Защо повечето диетолози не препоръчват фъстъци, дори съветват да ги избягваме?
Фъстъците не са ядки- те принадлежат към бобовите растения. Съдържат вещества, които предизвикват у малък брой хора силна алергична реакция, а при други само дразнят стомаха. За здравия стомах една шепа фъстъци, но пресни, безсолни са чудесна храна, подкрепа за кръвоносните съдове. Важно е да се съхраняват така, че да не се овлажняват, защото тогава в тях се образуват токсини.
Вярно ли е, че бразилските орехи са шампиони по съдържание на селен,важен минерал при заболявания на щитовидната жлеза?
Да, по съдържание на селен бразилските орехи са първата храна, която диетолозите препоръчват на хората със заболявания на щитовидната жлеза. Дори няколко ядки на ден доставят дозата от селен - минерал, който регулира функцията на тази толкова мистериозна жлеза. Но и българските орехи вършат отлична работа в това отношение.
Вярно ли е, че кайсиевите ядки предпазват от рак?
Не може да се каже, че една или друга храна предпазва от рак. Предпазва от рак цялостният здравословен режим - от природосъобразното хранене до физическата активност и способността на човек да изпитва щастие и да устоява на сътресенията. Но кайсиевите ядки са изключително полезни за хора, предразположени към туморни заболявания, както и при онкологично болни хора, защото съдържат амигдалин и витамин В17 - безценна комбинация, която се бори с възпаленията в организма и с раковите клетки. Не може да се вземат големи количества кайсиеви ядки обаче, не повече от 20 г на ден, защото те съдържат и цианид, който може да предизвика нежелани реакции в организма в големи количества. Дозата прави отровата - това основен принцип в медицината.
Вярно ли е, че кашуто трябва да се бланшира преди употреба, тъй като съдържа отровни вещества?
Отровни вещества се съдържат в шушулките на кашуто, но те се елиминират в процеса на събирането му и на пазара се продава кашу, което е напълно безопасно. Нешо повече - то е изключително ценно за веганите, защото лесно влиза в различни роли и от него може да се приготвят много неща. Преди да го включите в менюто си, го накиснете за една нощ във вода.