Всичко за киселините или гастроезофагеалния рефлукс


| Прочетено Прочетено: 271 пъти | КоменариКоментари: 0



Всичко за киселините или гастроезофагеалния рефлукс

Съветите са на  д-р Милица Стефанова – гастроентеролог в МЦ Лора - София.

Визитка: 
Д-р Милица Стефанова е специалист гастроентеролог с над 10 години медицински опит. Професионалните й интереси са в диагностиката, лечението и проследяването на гастроинтестинални, чернодробни и панкреасни заболявания. Има богат опит с пациенти с възпалителни чревни заболявания, гастроезофагеалната рефлуксна болест, язвена болест, чернодробна цироза и усложненията ѝ. Владее диагностична и терапевтична гастроинтестинална ендоскопия, диагностичен абдоминален ултразвук.

Причини за появата на киселини
Нека първо да уточним, че медицинският термин за страдание от киселини е гастроезофагеална рефлуксна болест. Тя се развива, когато се наруши т.нар антирефлуксна бариера, предпазваща хранопровода от увреждащото действие на стомашната солна киселина. В резултат на това се явява стомашен рефлукс - връщане на кисело стомашно съдържимо в хранопровода.

Антирефлуксната бариера включва запазена функция на долния езофагеален сфинктер, нормална двигателна активност на хранопровода, кръвоснабдяване на лигавицата, бикарбонатната секреция при слюноотделяне, нормална евакуация на стомашното съдържимо, разположението на стомаха под диафрагмата.

Това е заболяване, което протича с рефлукс на стомашно съдържимо, а симптомите се явяват поне два пъти седмично в продължение на 3-6 месеца. Между 20 - 40% от населението над 40 годишна възраст в развитите страни страда от гастроезофагеален рефлукс.

Причините могат да бъдат оформени в няколко групи:
1. хиатална херния - състояние, при което част от стомаха е разположен над диафрагмата;
2. вредни навици - тютюнопушене, намалена физическа активност, наднормено тегло, употреба на алкохол, вдигане на тежко;
3. неправилно хранене - консумация на големи порции храна, бързо хранене, късна вечеря, лягане непосредствено след хранене;
4. консумация на определени храни - цитруси, домати, шоколад, кафе, мента, чесън, пикантна, мазна храна, сол, газирани напитки, занижен прием на фибри;
5. някои лекарства- аспирин, ибупрофен, антихистамини, антидепресанти;
6. бременност- поради повишеното интраабдоминално налягане.

Симптоми, които не бива да пренебрегваме
Основните симптоми при гастроезофагеалната рефлуксна болест са т.нар „heartburn’’- пареща болка, започваща зад гръдната кост и достигаща до гърлото и регургитация- неприятен кисел вкус в устата.

Също така могат да се наблюдават суха дразнеща кашлица, зъбни проблеми поради увреждане на емайла, лош дъх, оригване. Не са за пренебрегване симптоми като затруднено и болезнено преглъщане, загуба на тегло, анемия, бронхит, емфизем, астма, аспирационна пневмония.

Как се поставя диагнозата гастроезофагеалната рефлуксна болест?
Изразените киселини и пареща болка зад гръдната кост повече от два пъти седмично в продължение на 3-6 месеца са насочващи за поставяне на диагнозата.

Важно е да се отбележи, че тежестта на оплакванията не корелира със степента на увреждане на хранопровода. Когато имаме налице клинични симптоми без ерозии в хранопровода, говорим за НЕРБ- неерозивна рефлуксна болест.

Използва се и следният набор от изследвания:
1. Фиброгастроскопия- важна за началната диагноза, установява тежестта на гастроезофагеалната рефлуксна болест, изключва други заболявания, отчита ефекта от лечението и проследява усложненията;
2. Рентгеново изследване с бариева каша - важна за установяване наличието и големината на хиатална херния в съчетание с гастроезофагеалната рефлуксна болест;
3. Езофагеална манометрия- отчита функцията на долния езофагеален сфинктер;
4. 24 часова pH-метрия- измерва процента време, при което pH на хранопровода е <4;

Усложнения при нелекувани киселини
Постоянното излагане на хранопровода на увреждащото действие на солната киселина води до промени в лигавицата и нейното възпаление.
Нелекувано, заболяването може да доведе до някои сериозни усложнения, като:
1. Стриктури- фиброзна тъкан, стесняваща лумена на хранопровода. В тези случаи парещата болка се заменя със затруднено преглъщане.
2. Пептична язва на хранопровода, която може да доведе до кървене и желязодефицитна анемия;
3. Баретов хранопровод- състояние, при което се наблюдава замяна на многослойния плосък епител на хранопровода с цилиндричен /стомашен/, който е по-устойчив на солната киселина. Баретовия езофаг е преканцероза. 10% от пациентите с гастроезофагеалната рефлуксна болест развиват аденокарцином.
4. Перфорация- рядко, в резултат на дълбоки язви на хранопровода.

Лечение
Най-добрият подход е промяна в начина на живот и в навиците на хранене.
Основни насоки за хигиенно-диетичен режим: често хранене и малък обем на порциите; бавно хранене; ранна вечеря - 2-3 часа преди лягане за сън; повдигане на горната част на леглото; редуциране на килограмите; повишаване на физическата активност;избягване на стягащи дрехи и колани. Без вдигане на тежести; намаляване употребата на кафе, алкохол, шоколад, мазни храни, газирани напитки, тютюнопушене.

Медикаментозното лечение включва няколко основни групи лекарства:
- Инхибитори на протонната помпа и Н2 блокери- намаляват производството на солна киселина;
- Антиациди - неутрализират киселините в стомаха;
- Алгинати - образуват защитен слой върху стомашното съдържимо и предотвратяват стомашния рефлукс;
- Прокинетици- стимулират перисталтиката.

При неповлияване от медикаментозното лечение може да се наложи оперативна намеса.

Затова не подценявайте киселините. Често пациентите с години не обръщат внимание на симптомите, намират временно облекчение в домашни средства и медикаменти, докато проблемът не стане сериозен и трудно лечим.











Акценти от Здравница



Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Макар и рядко, е напълно възможност да се роди глухо дете при двама нормално чуващи родители. Обяснението е, че генът, който е причина за глухота, е рецесивен....още

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

Редакцията на "Здравница" публикува цялото становище на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве с председател доц. д-р Мария Юнакова....още

Как да се справим със грипа, ако смe изложени на риск от усложнения?

Как да се справим със грипа, ако смe изложени на риск от усложнения?

Има ли как да сме подготвени за предстоящия бум на грипа? Предлагаме Ви няколко лесни правила за поведение при евентуално заразяване....още

Даряват инхалатори на пациентите с муковисцидоза

Даряват инхалатори на пациентите с муковисцидоза

Качественият инхалатор е от ключово значение за ефективността на лечението на муковисцидоза. Той доставя медикаментите директно в белите дробове, подпомагайки дишането и намалявайки риска от сериозни инфекции....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Диабор - капки за регулиране на кръвната захар Диабор - капки за регулиране на кръвната захар

Диабор е натурален продукт за регулиране на кръвната захар. Диабор не съдържа никакви токсични вещества, консерванти или оцветители....


Цена: 9.90 лв.


Масло от бял трън
Масло от бял трън

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email