Защо е важно да поставяме лични граници в общуването с другите?


| Прочетено Прочетено: 270 пъти | КоменариКоментари: 0



Защо е важно да поставяме лични граници в общуването с другите?

Съветите са на Полина Василева, психолог и психотерапевт в София. Eдин от най-добрите психотерапевти, провеждащ сесии на български, руски и английски език.

Личните граници са невидимите линии, които управляват нашето поведение и взаимодействие с другите.

Изхождайки от стоицизма, силните хора разбират необходимостта от граници. Те осъзнават, че казването „не“, поставянето на ограничения и приоритизирането на собствените им нужди не е егоистично, а жизненоважна част от личностното израстване.

В тази статия ще изследваме осемте основни граници, които силните, стоически хора винаги установяват в живота си. Това не са твърди правила, а гъвкави насоки, които да ви помогнат да се ориентирате в бурните води на живота.

Ако сте готови да поемете контрола над живота си, присъединете се към мен, докато навлизаме в стоическото изкуство на поставянето на граници. Може просто да го намерите за трансформиращо.

1. Лични ценности
Силният човек, според стоицизма, винаги има ясен набор от лични ценности, според които живее.

Да живееш според личните си ценности означава да разбираш какво наистина има значение за теб и да вземаш решения въз основа на тези принципи. Става дума за това да стоите твърдо във вашите вярвания, дори когато това не е популярният избор или когато се сблъсква с опозиция.

Но да бъдеш верен на ценностите си не означава да си негъвкав. Стоиците разбират значението на адаптивността. Те знаят, че докато техните основни ценности може да останат постоянни, начинът, по който прилагат тези ценности, може да се наложи да се промени в зависимост от ситуацията.

Така че, ако търсите да олицетворите стоическата сила, започнете с идентифициране на вашите основни ценности. Застанете до тях и ги оставете да ръководят вашите действия и решения.

Не забравяйте, че не става въпрос да угодите на всички, а да бъдете верни на себе си. Това е стоическият начин за поставяне на лични граници.

2. Управление на времето
Винаги съм бил твърдо вярваща в силата на управлението на времето. Според ученията на стоицизма и според мен времето е нашият най-ценен ресурс. Веднъж похарчено, това е единственото нещо, което не можем да върнем.

Като много от вас, и аз съм имала периоди в живота си, когато тичах наоколо, опитвайки се да направя всичко наведнъж и да угодя всекиму.
Но разбрах, че твърде голямото пилеене на енергия и ресурси причинява повече вреда, отколкото полза. Постоянно бях под стрес, представянето ми страдаше, а личният ми живот почти не съществуваше.

Тогава реших да поставя граница на времето си. Започнах да приоритизирам задачите и да казвам „не“ на ангажименти и хора, които не са в съответствие с моите цели или ценности. Не беше лесен преход, но с времето се превърна в навик.
Резултатът?
Аз съм по-концентрирана, по- продуктивна и доволна от себе си не само в работата. Сега имам време за себе си и свободно време, което драстично подобри качеството ми на живот.

Така че не забравяйте, че като стоически силен човек е изключително важно да поставите граници около времето си.
Не става дума да сте заети през цялото време, а да сте бъдеш продуктивни и балансирани.

3. Емоционален контрол
Емоционалният контрол е ключов принцип. Стоиците вярват, че не можем да контролираме какво ни се случва, но можем да контролираме как реагираме. Те се застъпват за разбиране на нашите емоции, а не за потискането им.

Помислете за стоическия философ Епиктет, който е роден като роб през 55 г. сл. Хр. Въпреки трудните житейски обстоятелства, неговите учения подчертават силата на поддържането на контрол срещу нечии реакции и нагласи.

Епиктет казал: „Хората се безпокоят не от нещата, а от възгледите, които имат за тях.“ Този цитат капсулира стоическата граница на емоционалния контрол.

Не става въпрос за липса на емоции, а за разбиране на емоциите ви и това да не им позволявате да диктуват действията ви.
Емоциите са естествени и неизбежни, ала те не трябва да управляват кораба на живота ти. Това е твоята работа.

4. Баланс работа-личен живот
Една граница, която често се пренебрегва, но е от решаващо значение за живота на силния човек, според стоицизма, е здравословният баланс между работата и личния живот.

Работата е важна. Осигурява чувство за цел и ни позволява да допринасяме за обществото.

Но когато сме погълнати от работата си, рискуваме да изгубим от поглед други важни аспекти от живота си – като взаимоотношения, здраве и личностно израстване.

Стоицизмът ни учи за важността на умереността. Става въпрос за разбирането, че работата е част от живота, а не самият живот.
Начертайте граница между професионалния и личния си живот. Определете конкретни часове за работа и се придържайте към тях.
Не забравяйте, че работата в повече не винаги означава постигане на повече. Понякога става въпрос да работите по-интелигентно и да си дадете време да презаредите и да се насладите на живота и извън работата.

5. Грижа за себе си
Съществува погрешно схващане, че да си силен означава да пренебрегваш грижата за себе си. Но според стоицизма това не може да бъде по-далеч от истината.

Стоиците разбират, че силата не идва от постоянно усилие или отказ от почивка и релаксация. По-скоро истинската сила се крие в признаването на собствените ни нужди и отделянето на време, за да се грижим за себе си – както физически, така и психически.
Научих, че да се грижа за себе си не е лукс, а необходимост. Става въпрос за уважение към собственото ми благополучие и разбиране, че не мога да наливам от празна чаша.

Така че позволете си да си давате почивки, да пътувате, да се включите в дейности, които ви ободряват, подмладяват.
Защото в края на деня вие сте вашият най-важен актив и грижата за себе си е в основата на всички други граници.

6. Уважително общуване
Спомням си далечно време, когато се борех с изразяването на нуждите и желанията си, страхувайки се от потенциалния конфликт или недоразумение, което може да последва.

Но разбрах, че ясната, уважителна комуникация е от решаващо значение при поставянето на граници.

Стоицизмът ни учи, че трябва да сме настоятелни в комуникацията си, да изразяваме мислите и чувствата си честно, но без агресия. Става дума за това да имате смелостта да говорите, дори когато е неудобно.

Сега се стремя да съобщавам границите си по ясен и уважителен начин. Това не само подобри взаимоотношенията ми, но и ми позволи да запазя самоуважението и достойнството си.

Така че не се притеснявайте да изразявате мислите и чувствата си. Не забравяйте, че гласът ви има значение и имате право да бъдете чути.

7. Приемане на промяната
В живота промяната е неизбежна. Но как се справяме с тези промени е това, което наистина има значение. Силните хора приемат промяната като естествена част от живота.

Те разбират, че съпротивата срещу промяната води само до страдание. Вместо това те насърчават приемането на промяната, адаптирането към новите обстоятелства и намирането на мир в потока на живота.

Поставянето на граница около приемането на промяната означава да признаем, че животът е динамичен и трябва да сме гъвкави в отговорите си. Става дума за това да се откажем от желанието си за контрол и да се научим да яздим вълните на живота.
Така че, когато се сблъскате с промяна, не й се съпротивлявайте. Вместо това я прегърнете, адаптирайте се и растете от опита. В крайна сметка растежът често се случва извън нашите зони на комфорт.

Самоуважение
В царството на силните хора самоуважението е от първостепенно значение. Това е крайъгълният камък, от който са изградени всички други граници.

Става дума за разбиране на вашата стойност и съответното отношение към себе си.

Без самоуважение е лесно да позволим на другите да прекрачат нашите граници или самите ние да ги пренебрегнем.

Но когато уважаваме себе си, ние ценим времето си, емоциите си, нуждите и целите си.

Разбираме, че заслужаваме уважение от другите и от себе си.

Така че не забравяйте, че най-важната граница, която следва да поставите, е около самоуважението. Не подлежи на договаряне; това е задължително.
Защото в крайна смет
ка това как се отнасяте към себе си определя стандарта за това как другите ще се отнасят към вас.

Същността на стоицизма и границите, които произтичат от него, са дълбоко вкоренени в самосъзнанието, уважението и контрола.
Спомнете си думите на Марк Аврелий, известен философ стоик и римски император: „Вие имате власт над ума си – не над външните събития. Осъзнайте това и ще намерите сила.”

Тези граници не са само за установяване на ограничения. Те са свързани с разбирането и зачитането на вашите собствени нужди, ценности и време. Те са за упражняване на контрол върху вашите емоции и реакции към външни събития.

Независимо дали става въпрос за поддържане на лични ценности, ефективно управление на времето, поддържане на емоционален контрол, балансиране на работата с живота, приоритизиране на грижата за себе си, уверено общуване, приемане на промяната или най-важното, уважение към себе си – тези граници въплъщават същността на силния дух и присъствие тук и сега.

Докато се движите през живота, помнете тези граници и силата, която вдъхват. Отразете ги. Използвайте ги като ръководство, за да утвърдите своето пространство в този свят, като същевременно поддържате хармония с другите и в себе си.

Контакти с Полина Василева
личен уеб сайт: www.psihologsofia.com
e-мейл: info@psihologsofia.com
тел.: 0878 906 331
Фейсбук: https://www.facebook.com/psyhologsofia/
Инстаграм: psychologist_vasileva_polina











Акценти от Здравница



25 г. от първата кохлеарна имплантация у нас

25 г. от първата кохлеарна имплантация у нас

Първата кохлеарна имплантация в България е извършена на 16 юни 1999 г. в УМБАЛ Царица Йоанна – София. Тази операция бележи значителен напредък в лечението на глухотата в страната....още

Още за полезните свойства на орехите (рецепти)

Още за полезните свойства на орехите (рецепти)

Ореховите ядки са истински, естствени концентрати на белтъци и мазнини. Към тях се добавят още дъбилни и багрилни вещества, както и минерални соли. Особено голямо е количеството на калиеви, фосфорни, магнезиеви, железни соли....още

Менопаузата може да влоши здравето на зъбите

Менопаузата може да влоши здравето на зъбите

Един по-малко известен "страничен ефект", свързан с този период от живота на жените, може да е влошаването на здравето на зъбите, предупреждават специалисти....още

Кестен - природният хляб!

Кестен - природният хляб!

Кестените се берат през октомври-ноември, като ядивният е обикновеният, известен още като сладък кестен. Плодовете са богати много на нишесте, на което се дължи хлебоподобният им вкус, затова и в миналото са го наричали като природен хляб....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Какаово масло за равномерен тен Какаово масло за равномерен тен

Сурово, 100% натурално какаово масло! Какаовото масло подпомага почерняването на кожата, като й придава здравословен и равномерен тен....


Цена: 14.00 лв.


Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email