Съветите са на Полина Василева, психолог и психотерапевт в София. Един от най-добрите психотерапевти, провеждащ сесии на български, руски и английски език.
Известно е, че е много по-лесно да се скараш с близък човек, отколкото с чужд. Раните, нанесени от любимите зарастват много по-дълго и болят по-силно. Тъжно е да бъдеш нападнат от съпруг, съпруга, майка, баща, сестра, брат, баба.
Особено ако тези нападения стават редовно. Трудно ни е да се защитим от тези хора, тъй като, първо, не искаме да им навредим, и второ, в конфликтна ситуация сме изпълнени с емоции и преставаме да мислим разумно.
Много по-лесно можем да запазим хладнокръвие, ако човекът, който ни причинява болка, ни е безразличен!
Но въпреки всичко, въпреки кръвната връзка, все пак трябва да се защитаваме от атаките на близките!
Да, ако е възможно по-деликатно, отколкото в други ситуации, но не по-малко твърдо. В противен случай рискуваме да попаднем в пожизнено робство, да бъдем сметнати за слаби и зависими. И животът с любимите хора вече няма да ни доставя радост.
Роднините ни са интересни хора. На работа, сред приятели - те могат да бъдат съвършено различни от това, което са с нас.
Например, според мен погледнато отстрани, майката на една клиентка е невероятна жена. Тя е интересен човек с широки възгледи за живота, дружелюбна и забавна. Но клиентката ми (въпреки огромната си дъщерна лю- бов) в живота си е натрупала много обиди, словесни и физически наранявания, унижение и потъпквания личността, довели до тотални разочарования, свързани с майката.
Много спорни черти на характера се скриват от хората от неблизкия кръг. И разцъфтяват с пълна сила, когато дойде време да се манипулират близките.
Колко пъти сме жертвали интересите си, за да задоволим прищевките на членове на семейството! Разбира се, нямам предвид купуването на лекарства за болния баща или да навестим 80-годишната ни баба. Става дума за такива неща, които нашите роднини биха могли да направят сами, но ... по някаква причина им е било по-удобно „да помолят" нас. Думата „помолят“ не напразно е в кавички. Най-често молбата се превръща в завоалирано настояване, прехвърляне на отговорност и вменяване на дълг.
Щом като проявите минималмо нежелание да ги удовлетворите, се задействат най-различни жестоки похвати. Демонстрира се мнима слабост, отхвърляне или крайно игнориране. У вас се затвърждава чувството, че сте "желани" само при нужда и условно. Обратен интерес към вас, децата ви, състоянието ви - не се появява никога...
Контакти с Полина Василева:Полина Василева
личен уеб сайт: www.psihologsofia.com
e-мейл: info@psihologsofia.com
тел.: 0878 906 331
Фейсбук: https://www.facebook.com/psyhologsofia/
Инстаграм: psychologist_vasileva_polina