Всяко населено място трябва да има свой фермерски пазар


| Прочетено Прочетено: 519 пъти | КоменариКоментари: 0



Всяко населено място трябва да има свой фермерски пазар

Кремена Стефанова, организатор на КоренЯк - фермерски и занаятчийски пазар - Стара Загора в първо интервю за "Здравница".

Вместо визитка:
Казвам се Кремена Стефанова. На 44 години съм. Съпруга и майка на две деца. По образование съм ветеринарен лекар, но по призвание- човек обичащ да бъде полезен на хората и обществото. От септември 2022 година организирам Фермерски и занаятчийски пазар “КоренЯк” в Стара Загора. Това е мое хоби и сбъдната мечта, защото работя на пълен работен ден в напълно различна сфера.

- Г-жо Стефанова, как и защо решихте да организирате “КоренЯк”?
- Когато се появи идеята вече имах едно дете, а малко след това се оказа, че очаквам и второ. За мен не беше безразлично какво слагам на семейната трапеза. Подбирах храната и производителите. Следях какво се случва в другите големи градове и как се развиват техните фермерски пазари. Много ми се искаше най-накрая и в Стара Загора да имаме място, от което да си купуваме чиста храна от малки български производители.

Провокацията дойде преди близо 5 години, когато бях на “TEDxStaraZagora: Пробуждане” (септември 2019 г.). Един от лекторите беше Гергана Кабаиванова, която разказа как са организирали първите фермерски пазари в Пловдив, какви предизвикателства са имали и как са ги преодоляли. Тя завърши с въпроса: “Стара Загора кога ще имате Вашия фермерски пазар?”. Тогава наум си казах: “Ще го имаме, когато ни го направите”.

Но аз съм човек на действието и вярвам, че ако нещо не ни харесва- трябва да го променим, а не да търсим оправдания и да се оплакваме. Така в главата ми се прокрадна идеята аз да организирам този фермерски пазар, който така бленувах. По това време не познавах никого, който да се занимава с това и нямаше до кого да се допитам, затова писах на Гергана Кабаиванова, а тя ми отговори в рамките на 1 час. Тя ми бе първата опора и съветник (макар, че не се познавахме лично). Обясни ми какви са стъпките за организиране на такъв тип събитие. Междувременно пандемията от COVID-19 беше в разгара си, а аз родих второто си дете. А днес вече мога да нарека Гери (Гергана Кабаиванова) мой приятел.

От идеята до осъществяването минаха 3 години. През този период имаше много подадени ръце, но и много затворени врати, но най- важно беше, че имах подкрепата на моето семейство.

Първият пазар (през септември 2022 година) бе само с 9 изложители (производители и творци), а в момента те са над 30 (постоянни). Имаме производители на месни продукти, млечни (от краве, овче, козе и биволско мляко), яйца, мед, тахани, студенопресовано сокове, ръчно точена юфка, трахана, ръчно свит кус-кус, сезонни плодове и зеленчуци, билкови смеси, студено пресовани сокове, брашно, олио, вино, занаятчийски кафета, натурална козметика и ръчно направени неща.

Имаме няколко произовдители, които са биосертифицирани, но ми прави впечатление, че вече хората не държат на това.

- Какви са цените на пазара?
- Не мога да кажа ниски или високи са цените, защото всеки преценява според своя бюджет какви са. Факт е, че на “КоренЯк” пазаруват не само млади хора, но виждаме и много пенсионери. Всеки решава за какво да даде парите си. Хората, които пазаруват от “КоренЯк” за избрали да си купят нещо вкусно от местен фермер и по този начин да го подкрепят, за да продължава да произвежда чиста храна.

- Какво е специфичното, това, което ви отличава от другите фермерски пазари?
- Трудно ми е да кажа дали нещо ни отличава и ако да, какво е то, а и това не е съревнование между фермерските пазари. Вярвам, че всеки пазар си има своя чар, а и всички организатори искат да създадат мост или по-къс път между малкия български производител и човека търсещ чиста и вкусна българска храна за своята трапеза. Също така смятам, че всяко населено място трябва да има свой фермерски пазар, за да могат хората да си набавят чиста храна директно от малкия български производител.

Може би това, което е по-различно на “КоренЯк” е че се създадоха много сътрудничества между самите изложители. Например имаме фермерска ръчно точена юфка, която е с козе мляко от фермата на друг изложител. Имаме трахана с  шафран (произведен от друг производител на пазара). Плод на друго сътрудничество е сирене с шафран, което се оказа голям хит.

На “КоренЯк” може да намерите натурален сапун със занаятчийско кафе, натурален сапун с козе мляко, отново благодарение на сътрудничеството между двама изложители.

Споделям само малка част от сътрудничествата, а вярвам, че ще се родят още много.

Повече от една година в деня, в който се провежда “КоренЯк” се провежда и детска кулинарна работилница. Организира се  от д-р Мирослава Досева(лекар- специалист по хранене и диететика), чиято мисия е децата да се научат на балансирано хранене още от ранна детска възраст и да бъдат здрави. На детските кулинарни работилници децата приготвят храна и винаги, когато има възможност изпозлват продукти от “КоренЯк”.  Това е още едно сътрудничество в полза на българските деца.

Има няколко бизнеса в града, които са се доверили на продукти, на изложители от “КоренЯк”.

За тези почти две години на съществуване сме успели да създадем една кореняшка общност и освен сътрудничествата и създалите се приятелства всички много си помагаме.

- Как гледат старозагорци на тази инициатива?
- Според мен старозагорци харесаха инициативата. Има интерес към събитието, защото на “КоренЯк” те намират чиста храна и вкусове, които не могат да намерят в големите вериги. На “КоренЯк” намират и много забравени вкусове от детството им.

Гарант за всичко това е самият производител, който застава всеки път на щанда с лицето и продукцията си.

Много от посетителите споделят, че “КоренЯк” не е просто пазар, а преживяване и място за срещи.

- Какви трудности имахте в началото, какви трудности имате сега?
- Трудностите в началото бяха административни. От идеята за фермерски пазар до случването на”КоренЯк” минаха 3 години. Проправянето на пътя беше трудно. Както вече казах имаше много подадени ръце, но и много затворени врати. Все още се учудвам на търпението и упоритостта си, но това е една сбъдната мечата и си струваше всяко усилие.

След като беше ясно, че “КоренЯк” ще съществува, в началото ми беше трудно да намеря производители. Тези, които поканих бяха вече поели други ангажименти и не можеха да се включат в нашия никому известен пазар в програмите си. Започнахме едва с 9 изложители (производители и занаятчии), а както споменах те вече са над 30 и се налага да отказвам участие на желаещи.

- Какво може да се направи за подкрепа на фермерските пазари у нас?
- Наистина би било добре всяко населено място да има своя фермерски пазар, където да се предлага продукция на местни фермери и творци. Това ще скъси още повече пътя между производител и потребител. Това от друга страна ще помогне на производителите да съществуват и да се развиват. По този начин ще съхраним много традиционни български храни и занаяти.

Едно интервю на Светлана Желева











Акценти от Здравница



Празнуваме Атанасовден, идва пролетта

Празнуваме Атанасовден, идва пролетта

Свети Антоний и Свети Атанасий, освен от българите, се почитат и от гърци и сърби. Но при тях те са покровители на чумата, затова са известни и като чумните светци....още

Съвети при инсулт от съкровищницата на китайската медицина

Съвети при инсулт от съкровищницата на китайската медицина

Общите препоръки след прекаран инсулт са употребата на 100 гр. лимон 2 пъти дневно, прием на 50 гр. пресни плодове от глог всеки ден, употребата на 2 чаши мляко дневно....още

Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Намаление на слуха при новородените - причини, изследвания и решение

Макар и рядко, е напълно възможност да се роди глухо дете при двама нормално чуващи родители. Обяснението е, че генът, който е причина за глухота, е рецесивен....още

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

По-малко пари за инвитро процедури през 2025?

Редакцията на "Здравница" публикува цялото становище на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве с председател доц. д-р Мария Юнакова....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от бял трън - капсули Масло от бял трън - капсули

Белият трън (познат още като Силимарин) се използва в народната медицината от 2000 години, главно при чернодробни и жлъчни заболявания....


Цена: 14.90 лв.


Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email