Спортна анорексия - рискът на спортуването и спортните танци


| Прочетено Прочетено: 437 пъти | КоменариКоментари: 0



Спортна анорексия - рискът на спортуването и спортните танци

Съветите са на Полина Василева, психолог и психотерапевт в София. Eдин от най-добрите психотерапевти, провеждащ сесии на български, руски и английски език.

Жените са около 10 пъти повече склонни към развитие на психични разстройства с хранителни прояви (включително нервна анорексия), отколкото мъжете.

Особено валидно това е за тези, които се занимават с такива видове спорт, като гимнастика и спортни танци, където преди всичко се оценява естетиката на изпълняваните програми.

Вероятно по същата причина подобни разстройства са доста широко разпространени сред треньорите, които водят групови занимания по различни направленияна оздравителната физкултура. По-рядко се срещат нарушения при лекоатлетите, тъй като спортните резултати зависят от издръжливостта и скоростта, тоест пряко се определят от съотношение на мускулна и мастна тъкан. Някои изследователи отбелязват също връзката между възрастта, на която детето започна да се занимава със спорт, и развитието на нервната анорексия при него в периода на половото съзряване. Колкото по-рано започне да тренира човек, толкова по-висок е рискът от развитие на нервна анорексия.

Диети
Периодите на дългото принудително ограничаване на физическата активност (например при травми) могат да допринесат за покачване на теглото. Връщането в предишната форма става за човека главна цел след оздравяването, като при това се добавя страх повторно да не се напълнее. Следването на строга диета в продължение на кратко време води до бързо понижаване на теглото и се смята от някои изследователи за пусков механизъм за появата на психични разстройства с хранителни прояви. Друг начин за пристрастяване към диетите са средствата за масова информация и най-вече социални платформи и форуми.

По данни от няколко изследвания момичетата в пубертета, постоянно изпробващи нови диети и начини за отслабване (например хапчета за отслабване, разслабителни, предизвикване на повръщане след хранене), са сред най- активните ползвателки на тези социални платформи. Възможно е, разбира се, възникването на хранителните разстройства при девойките да не става в резултат на облъчването от интаграм и прочие, но е очевидно, че в тях те намират поддръжка на своите идеи и необходима информация за привеждането им в действие.

Тоест социалните медии са не пусков, а по-скоро поддържащ механизъм при психични разстройства с хранителни прояви от най-различен вид. И най-често тъкмо при нервна анорексия.

Черти на характера
Определени личностни особености могат да създадат предпоставки за развитие на хранителни разстройства. Най-често при такива хора е налице занижена самооценка, особено по отношение на външния вид. При спортистите качества, необходими за високо ниво на спортно майсторство, като перфекционизъм, педантизъм и силна воля, могат да станат предпоставки и за възникването на силна загриженост относно теглото и „състава на тялото.

Физически тренировки
Това е един от ключовите моменти в развитието на нервната анорексия. По данни на някои изследвания, проведени от специалисти в областта, сред клиентите на фитнес клубовете броят на болните от нервна анорексия е значително по-висок, отколкото сред хората, които не се занимават със спорт или фитнес. Предложено е нервната анорексия с минимални клинични прояви при хора, занимаващи се със спорт, да се нарича спортна анорексия.

Основните й прояви са:
- намаляване на теглото - в по-голяма степен, отколкото предполага упражнявания вид спорт;  
- аменорея или някои признаци за нарушение на менструалния цикъл;
- увеличен риск от травми (така наречените травми от умора); обезводняване; повишена уморяемост;
- нарушения в храносмилането (запек, диария);
-  хиперактивност;
- ниска телесна температура;
- ниска честота на сърдечните съкращения;  
- слабост, нисък мускулен тонус
- намаляване на плътността на костната тъкан, риск от счупване на кост;
- чести инфекциозни заболявания
- трудно зарастване на рани
- ниско съдържание на хемоглобин в кръвта.

Първите три показателя (намаляване на теглото, аменорея, травми, умора) се обединяват под общото название „триада на спортистката". И за основен се смята факторът нарушения в менструалния цикъл.

Развитието на костната тъкан продължава до 25- годишна възраст, а след това постепенно с възрастта костната тъкан става по-малко плътна. При жените в менопаузата намаляването на плътността на костната тъкан достига своя максимум. Многобройните изследвания, обаче, потвърждават, че младите спортистки с хранителни разстройства са значително по-застрашени от ранно развитие на остеропороза.
 Заради нарушенията в хормоналния фон калцият започва да се отмива от костната тъкан и тя става много крехка. Това състояние се развива независимо от факта, че сами по себе си физическите натоварвания укрепват костите заради значителното натрупване на минерали в тях.
Липсата на менструация и свързаният с това сериозен хормонален срив обуславят намаляването до такава степен на минерализацията на костната тъкан, че може да възникне счупване на кост дори при доста леки въздействия.

Така се формират и травмите от умора. Проявите на такива травми могат да бъдат минимални (например забавено възстановяване след тренировка), но те силно се отразяват на физическото състояние и резултатността на спортистката.

Друг важен фактор за развитието на остеопороза е недостатъчната употреба на продукти, богати на калций, което също е характерно за спортната анорексия.

Ето защо на страдащите тази болест се препоръчва значително да увеличат приема на калций, което ще съдейства за запазването и за нормалното развитие на костите. Съществуват редица въпроси, положителните oтговори на само на някои от които дават основание да се диагностицира нервна анорексия.

- Постоянно ли мислите за ядене?
- Трудно ли ви е да се концентрирате върху всекидневните задължения, работата или ученето заради мисли за храна?
- Безпокои ли ви мисълта по какъв начин последният сприем на храна е повлиял на тялото ви?
- Изпитвате ли чувство на вина или срам във връзка с употребата на храна? *Трудно ли ви е да се храните заедно с други хора?
- Пресмятате ли калориите всеки път, когато ядете или пиете?
- Когато ви казват, че сте много слаб(а), продължавате ли да се смятате за пълен(на) или дебел(а)?
- Ако се определяте като слаб(а), не ви ли измъчва и все пак натрапчивата мисъл, че бедрата и седалището ви са твърде пълни?
- Мерите ли се по няколко пъти на ден?
- Зависи ли настроението ви от стойностите, които по- казва кантарът?
- Ако сте удовлетворени от теглото си, решавате ли да сте още по-предпазливи в храненето?
- Занимавате ли се със спорт повече от 45 мин на ден с цел да изгорите калориите?
- Делите ли продуктите на "лоши" и "добри".
- Ако сте изяли „лоша", забранена храна, ще се ругаете ли и ще компенсирате ли с пропускане на следващо хранене, с прочистване на червата или с допълнително физическо натоварване?  *Предизвиквате ли повръщане след хранене, или използвате разслабителни или диуретични средства, за да намалите теглото си?
- Стараете ли се строго да ограничавате количеството консумирана храна?

Първата крачка към оздравяването може да бъде единствено осъзнаването, че проблемът е налице. И тъй като анорексията е съчетание на биологични, социални, психологични и физиологични компоненти, лечението обикновено се провежда от няколко специалиста.

Все пак грамотната работа на психолози и треньори може да предотврати или значително да намали проявите на тежките форми на заболяването.

Много голяма е ролята за предотвратяване или за лечение на спортната анорексия на поддръжката от семейство, приятели и навременото лечение при психотерапевт.

Контакти с Полина Василева:
личен уеб сайт: www.psihologsofia.com
e-мейл: info@psihologsofia.com
тел.: 0878 906 331
Фейсбук: https://www.facebook.com/psyhologsofia/
Инстаграм: psychologist_vasileva_polina











Акценти от Здравница



Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Днес науката за храненето преживява истински бум, в който се смесват голяма доза истина, но и полуистини, разнопосочни научни изследвания, объркващи информация, стари концепции....още

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

България е изправена пред критично демографско предизвикателство, характеризиращо се с бързо застаряване на населението и нарастващ коефициент на възрастова зависимост....още

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Има много причини, които водят до запек: най-вече начина на хранене, пиене на малко течности, както и хроничният стрес....още

Сега е времето на горещите билкови чайове!

Сега е времето на горещите билкови чайове!

В жегите един горещ чай балансира организма и му помага по-лесно да се справи с горещините. Ето няколко от най-ценните билки, за да започнете деня с горещ билков чай с мед....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Масло от бял трън - капсули Масло от бял трън - капсули

Белият трън (познат още като Силимарин) се използва в народната медицината от 2000 години, главно при чернодробни и жлъчни заболявания....


Цена: 14.90 лв.


Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email