
Съветите са на д-р Василка Юрукова - специалист по вътрешни болести, хомеопатия и Шуслерова терапия пред bTv.
Това е много женска тема: причината за все по-ранното настъпване на менопаузата. При сегашната продължителност на живота тя обхваща 1/3 от живота на жената. При живота, който живеем в менопауза влизат жени дори под 30 г.
Обратим ли е този процес?
За ранен климакс се говори, когато той настъпи под 44-годишна възраст. А за преждевременна, ако менструалният цикъл напълно спре преди 40-годишна възраст. Прави впечатление, че през последните години все повече жени имат по-ранен климакс. Шокиращото е, когато се появят пациентки с лабораторни изследвания за изчерпана яйчников резерв и нямат цикъл от 6 месеца до 1 г.
Важни са наследствените фактори, но при все повече жени няма такъв момент: техните майки и баби имат нормална менопауза настъпила на 54-55 г. При тези жени се говори за „хормонално остаряване“, което води след себе си проблеми.
От една страна това се дължи на нелекувани вагинални инфекции – папилома вирус, хламидия, гонорея, които нелекувани затормозяват функцията на яйчниците. От друга страна това са автоимунните заболявания, които също са свързани с инфекции и нарушаване на хормоналното равновесие в организма: напр. при жени с проблеми на щитовидната жлеза, настъпва и по -ранна менопауза. Според статистиката, всяка 4-а жена има проблеми със шитовидната жлеза.
При някои гинекологични заболявания пък се налага ранно отстраняване на яйчници и матка. Пушачките също имат предпоставка да влязат в ранна менопауза.
Много от жените на постоянни диети, страдат от липси на витамини и минерали, сриват имунната си система, страдат от по-тежко протичащи генитални инфекции, а така се нарушава и хормоналната обмяна. При редица жени, които са се подложили на тежки диети за отслабване, се сдобиват в крайна сметка с липса на месечен цикъл. Естрогенът, женският полов хормон се нуждае от мастна тъкан в организма, за да може да се метаболизира.
При изтощителни спортни тренировки- също. Но това е обратимо, трябва само да се започне веднага лечение.
Когато започне да има такива проблеми, жената трябва да вземе мерки, иначе процесът става необратим. Затова веднага на гинеколог или друг специалист, защото много често проблемът не е на ниво яйчници, а на друго ниво -хипофиза, надбъбречни жлези или щитовидна жлеза. Затова най-напред е добре да се направят пълни изследвания, а не веднага да се започне с хормонално заместителна терапия. Тази терапия прави яйчниците веднага изключително мързеливи. Хормонозаместителната терапия е подходяща за млади жени, които искат да имат деца, е ок, но не за всички жени. Напр. жени с ендометриоза, миомни възли и кисти на яйчниците, или е с предракови или онкологични заболявания. Напр. жена с тежка мастопатия не е желателно да пие противозачатъчни, защото съществува риск от развитие на ракови болести.
Алтернативите
Да се направят пълни изследвания и към това, което предпише гинеколога да се направи хомеопатично лечение плюс подходящи хранителни добавки-напр. Шуслерови соли, витамини. Това са хомеопатичните продукти Сепия Д 30 на Немския хомеопатичен съюз, подходящ за изморени, изтощени жени, които нямат енергия нито за дома, съпруга и децата, нито за работа, имат постоянно бяло течение, генитални инфекции, цистит, запек, проблеми с раздразнено дебело черво. Ако този процес е вече напреднал, има и депресии и депресивни състояния, се предписва Сепия Д 1000. То помага при липса на цикъл и ранна менопауза.
Друго лекарство е Лахесис Д 30. То се предписва на жени, които имат сърцебиене, стават ревниви, агресивни, а освен това не могат да спрат да говорят. Страдат от розацея, т.е постоянно зачервено лице. При по-изразени психо емоционални оплаквания отново се предписва Лахесис Д 1000.
При влизане в климакс една жена трябва задължително да направи измерване на своята костна плътност и да повтори изследването след 1 година. Така тя ще разбере дали губи бързо костно вещество и дали е застрашена от остеопороза. В храненето й през този период 50 на сто да са свежи плодове и зеленчуци, за да има по-алкален организъм. В киселинна среда се губи повече калций и по-бързо се развива остеопороза.