.jpg)
Съветите са на доц. Красимира Христова, кардиолог и доказан експерт в неинвазивната образна диагностика на сърдечно-съдови заболявания с над 25-годишна практика в предаването "Линия здраве".
Доц. Христова е председател на Българската асоциация по неинвазивна образна диагностика и основател на Фондация по неинвазивна образна диагностика в кардиологията, под чиято егида се организират Софийски дни по ехокардиография. От 2013 г. е член на борда на директорите на Световната асоциация по хипертония.
За съжаление живеем в свят, в който сърдечносъдовите заболявания са причина номер едно за смъртност в световен мащаб. И вместо да се поучим, най-малкото да се стреснем и да подобрим житейските си навици, ние сякаш живеем като за последно, често се отдаваме на „чревоугодничество”, злоупотребяваме с разни субстанции, претоварваме черния дроб с алкохол и тежка храна и не си даваме сметка колко преходно е не само здравето ни, но и самият живот.
С терминът “синдром на празничното сърце” медицинските специалисти назовават смущенията в сърдечния ритъм и проводните функции на сърцето в резултат на прекомерната употреба на алкохолни напитки при пациенти, които дори не са имали оплаквания или установени сърдечни заболявания. Отдавна е известно, че хроничната употреба на големи количества алкохол води до промяна в структурата на сърдечния мускул, както и във функциите му, което е сериозна предпоставка за тяхната увреда и появата на аритмии.
Синдромът празнично сърце
Ние започваме да се храним повече, отколкото ни е необходимо. Именно това е причината за посещение на спешните кабинети в почивните дни- прекомерната употреба на храна и алкохол. Като последица се наблюдва повишено кръвно налягане, а също и ритъмни нарушения на сърцето.
Синдромът празнично сърце е формулиран още през 1978 г. То може да се наблюдава при здрави хора, които нямат проблеми със сърцето, но заради големите количества алкохол и храна си докарват ритъмни нарушения и др. сърдечни оплаквания.
Хроничната употреба дори на малки количества алкохол води до отслабване на сърдечния мускул и най-тежкото- до внезапна сърдечна смърт при младите.