Как бърнаута на родителите се отразява на здравето на децата?


| Прочетено Прочетено: 1027 пъти | КоменариКоментари: 0



Как бърнаута на родителите се отразява на здравето на децата?

Съветите са на д-р Ваня Косева, педиатър, хомеопат и психотерапевт пред Дарик радио.

Живеем в динамични времена. Младите хора често изпадат в състояние на бърнаут, т.е на професионалното прегаряне. То започва като изтощение, апатия, и стига дотам човек да се съмнява в своите способности. Такъв родител изпитва психическа, емоционална и физическа умора. Родителите с бърнаут са с изчерпан емоционален ресурс и за тях е предизвикателство да поддържат топла емоционална връзка.

Връщайки се у дома, той може още на вратата да прегърне своето дете и да му каже колко много го обича, колко много му е липсвало през деня, и в следващия момент то започва да тича, да иска да играе, да прави бели и иска своето пространство и внимание. Само че, родителят, който е уморен, няма как да реагира адекватно и или ще му се скара, т.е реагира с вербална агресия, или с физическа агресия, т.е дори може да го удари. И ако това се случва често, това започва да влияе на децата.

Често най-малкото нещо изкарва извън равновесие родителят, т.е той заради бърнаута няма капацитет да се справи дори с най-леките усилия, които животът изисква.

Както при възрастните, така и при децата се наблюдава хроничен стрес. И в резултат на него, имунитета спада. И тогава най-леките инфекции могат да разболеят детето.

Добре е родителите да си дадат сметка, че тяхното поведение се отразява на здравето на тяхното дете. И когато осъзнаят това, то ще даде възможност на родителите да коригират своето поведение.  

Амбивалетните сигнали, които те подават в общуването, водят до появата на тревожност, несигурност, невротизъм при децата, изразяващ се в агресивно поведение или поведение, търсещо внимание, а нерядко става причина за нещо, което педиатрите наричат „често боледуващо дете“. Педиатрите, които наблюдават такова дете започват да си задават въпроса „Защо те се разболяват толкова често след като изследванията са наред?“ Бактериални, вирусни инфекции ли са само причина за това?

Тогава педиатърът е длъжен да попита за семейната динамика, защото причините едно дете да боледува често могат да са и психологически.

Говорим вече за пандемия от бърнаут в съвременното общество. Често липсва връзката не само родител-дете, но и родител- родител, както и връзката на човека със самия него се загубва. Родителят присъства в семейството, но емоционалната връзка я няма. От една страна, той дава за кратко внимание и топлота на своето дете, а в следващият момент, именно заради бърнаута, вече е изнервен, агресивен и дори биещ човек. Децата започват да реагират срещу това или с агресия навън / бият се/ или с агресия навътре / самонараняват се, развиват по-късно депресия или хранително разстройство/, или започват да не се подчиняват на родителите си, като така изразяват протест срещу случващото се.

Често боледуващите деца след време може да развият хипохондрия, за да обяснят срива на здравето си.

Когато на родителите се обяснят психичните причини, които разболяват техните деца, много от тях започват да отричат, да казват на лекаря, че всичко в семейството е наред, и не чуват това, което лекарят им казва. Защото целта е проблемът във фамилната психодинамика да бъде отстранен.

Родителите трябва да осъзнаят, че грижейки се за себе си, се грижат и за своето дете. Родителят не трябва да допуска бърнаута да го превземе, защото заради него, той ще има проблеми в работата си, тъй като няма да може да се справя с професионалните си ангажименти както трябва, и към това ще се прибави и това, че той става лош родител, който не може да се справи и в семейството.











Акценти от Здравница



Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Днес науката за храненето преживява истински бум, в който се смесват голяма доза истина, но и полуистини, разнопосочни научни изследвания, объркващи информация, стари концепции....още

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

България е изправена пред критично демографско предизвикателство, характеризиращо се с бързо застаряване на населението и нарастващ коефициент на възрастова зависимост....още

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Има много причини, които водят до запек: най-вече начина на хранене, пиене на малко течности, както и хроничният стрес....още

Сега е времето на горещите билкови чайове!

Сега е времето на горещите билкови чайове!

В жегите един горещ чай балансира организма и му помага по-лесно да се справи с горещините. Ето няколко от най-ценните билки, за да започнете деня с горещ билков чай с мед....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Златно мляко на прах Златно мляко на прах

"Златно мляко" на прах на "Здравница" съдържа куркума, цейлонска канела, джинджифил и черен пипер. Вкусна и здравословна напитка за цялото семейство....


Цена: 6.60 лв.


Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email