Какво трябва да знаем за ваксината срещу морбили?


| Прочетено Прочетено: 1446 пъти | КоменариКоментари: 0



Какво трябва да знаем за ваксината срещу морбили?

Съветите са на проф. Радка Аргирова - водещ вирусолог.

Целта на ваксиналните програми срещу морбили – една от най-опустошителните инфекциозни болести – е да намали тежките усложнения и последствия при имунизираните и индиректно да намали предаването на вируса-причинител при неимунизираните. И докато за Америка целта е постигната, за останалия свят тя все още остава недостижима.

Източник на инфекцията е заболелият 4 дни преди и 4 дни след поява на обрива. Здраво заразоносителство няма. Заразяването става по въздушно-капков механизъм – чрез капки на респираторните секрети. Аерозолно предаване също е документирано в затворени пространства (детски заведения).

През април 2009 г. след 7 годишно отсъствие, в Североизточна България се регистрира епидемичен взрив от морбили след внос на вируса от Хамбург, Германия. Заболяването бързо обхвана цялата страна и достигна пик през март 2010 г. и в края на годината затихна. За 2-годишен период са регистрирани 24 253 заболели (до март 2011 г. – още 155 случая). Това е най-голямата епидемия от морбили в Европа след епидемията в Украйна през 2006 г. Случаите в България съставляват 72% от регистрираните в Европа за 2010 г. (30 367).

Проведени са 2 масови имунизационни кампании, но без особен ефект, тъй като 28-те региона на страната не са обхванати едновременно, а много от получилите допълнителна доза ваксина са били вече заразени. Епидемичните взривове в Европа продължават и до септември 2011 г. са регистрирани 29100 случая.

Живите атенюирани морбилни ваксини се предлагат в комбинация с ваксини срещу рубеола, паротит (триваксина) и варицела (тетраваксина). Ваксината създава хуморален (антитела) и клетъчен имунен отговор, сравними с този от естествената инфекция, макар че нивата на антителата са по-ниски.

Имунизацията срещу морбили се препоръчва за всичкидеца и възрастни, при които не е противопоказана. Обхващането на децата с 2 дози ваксина трябва да бъде стандарт на всички имунизационни програми. За контрол на морбили е необходимо постигане и поддържане на имунизационен обхват ≥93-95% във всички региони.

Страничните явления и нежеланите реакции при морбилната ваксина са леки и бързопреходни. Те са резултат от размножаването на вируса (жива атенюирана ваксина) и развитие на лека инфекция. Рядко се появява болка и напрежение на инжекционното място до 24-тия час, последвани от лека температура. Около 7-12-ия ден в 5 % от имунизираните се наблюдава температура около 39ºС за 1-2 дни, в 2% – преходен обрив. Към много редките нежелани реакции спадат тромбоцитопенична пурпура (капилярни точковидни кръвоизливи) до 2-ия месец (1/30 000), фебрилни гърчове (1/3000), енцефалит (1 на 10 милиона дози, докато при естествена инфекция енцефалитът е с честота 1 на 1 000 до 2 000). Морбилната ваксина не съдържа яйчен протеин и затова може да се прилага на деца с алергия към яйца.

Тежката имуносупресия независимо от причината и бременността са противопоказания. Асимптомните деца, заразени с HIV обаче трябва да бъдат имунизирани. Имуноглобулините и други антитялосъдържащи биопродукти (кръв, хуманалбумин) могат да неутрализират ефекта на ваксината за 3-11 месеца. Затова след морбилна ваксина такива препарати се избягват, по възможност поне 2 седмици. При необходимост от проба на Манту след жива (морбилна ваксина), се спазва минимален интервал от 6 седмици след нейния прием.

През 1993 г. в имунизационния ни календар е включена триваксината (ММR). Възможността за елиминация на морбили се дискутира още от края на 60-те години. Това се определя от 3 биологични критерия: човекът е единствен резервоар на инфекцията; наличие на точен диагностичен тест и ефективна ваксина на достъпна цена. Само Американският регион на СЗО обаче е сертифициран за свободен от морбили през 2002 г. Европейският регион за пореден път отлага срока за елиминация – за 2015 г. Редица са предизвикателствата за елиминацията: увеличаващата се убранизация и гъсто населените места, изискващи много високо ваксинално покритие; войни и граждански размирици; нарастващият международен транспорт и поток на мигранти, улесняващи вноса на инфекцията; епидемията от HIV/СПИН, която може да намали ефективността на ваксината и да улесни трансмисията. И докато тези предизвикателства бъдат преодоляни, трябва да бъдем нащрек за потенциалния внос и разпространение на заболяването, своевременно да съобщаваме всеки съмнителен случай на здравните служби и да се придържаме към препоръките за ваксинация.











Акценти от Здравница



Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Днес науката за храненето преживява истински бум, в който се смесват голяма доза истина, но и полуистини, разнопосочни научни изследвания, объркващи информация, стари концепции....още

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

България е изправена пред критично демографско предизвикателство, характеризиращо се с бързо застаряване на населението и нарастващ коефициент на възрастова зависимост....още

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Има много причини, които водят до запек: най-вече начина на хранене, пиене на малко течности, както и хроничният стрес....още

Сега е времето на горещите билкови чайове!

Сега е времето на горещите билкови чайове!

В жегите един горещ чай балансира организма и му помага по-лесно да се справи с горещините. Ето няколко от най-ценните билки, за да започнете деня с горещ билков чай с мед....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Диабор - капки за регулиране на кръвната захар Диабор - капки за регулиране на кръвната захар

Диабор е натурален продукт за регулиране на кръвната захар. Диабор не съдържа никакви токсични вещества, консерванти или оцветители....


Цена: 9.90 лв.


Масло от бял трън
Масло от бял трън

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email