Наклонената кула в Пиза или как здравето на гръбначният стълб зависи от ходилата?


| Прочетено Прочетено: 984 пъти | КоменариКоментари: 0



Наклонената кула в Пиза или как здравето на гръбначният стълб зависи от ходилата?

При стандартно изследване на мускулно-скелетната биомеханика се отделят и изхвърлят фасциите (смятани за тъкан без значение), за да се изследва “чисто, изолирано” движение на мускулите в лостовата система на костите. На тази база се изграждат лечебни методи, спортни тренировки, фитнес занятия и др.

От средата на миналия век започнаха да се появяват лечебни методи, основани на съвсем друг принцип – на принципа на балансиране, уравновесяване на опорно двигателния апарат. Ефектът от тези лечебни техники не можеше да бъде обяснен със старото разбиране за механичното действие на мускулите, обяснява Мария Якоб, кинезитерапевт  и специалист по китайска метафизика

Така започнаха да се търсят други тъкани, осъществяващи трансмисия на мускулна сила. И тук се появи новият „герой” – фасцията! с цялото й разнообразие от форми и функции. Оказа се, че мускулите и костите нямат обща допирна точка !

 Всяко мускулно снопче и целият мускул са обвити в собствена фасция, продължението на тези фасции образуват плътна тъкан нар. сухожилие. От другата страна, всяка кост е също обвита във фасция (нар. надкостница или периост). Сухожилията се свързват с тази надкостница и така образуват обща система, по която се пренася мускулната сила върху костта, без мускула и костта да имат пряк контакт. Ставните връзки (лигаменти) са продължение на надкостницата и осигуряват стабилност на ставите. Освен това фасциите се свързват не само с надкостницата, но и с фасциите на други мускули. Оттук нататък става още по-сложно: всяко действие или бездействие на мускул, чрез обвиващата го фасция, се отразява на позицията не само на околните кости и стави, но и на отдалечените такива.

В биомеханиката на човешкото тяло основна роля играе тазът. Той е свързващото звено между мобилност (долни крайници) и стабилност (гръбначен стълб) и чрез фасциите през него минават всички вектори на предаване на мускулна сила между ходила и глава. Накратко казано: позицията на ходилата и коленете определя позицията на таза, позицията на таза определя позицията на гръбначният стълб.

Когато таза е наклонен, завъртян . в неправилна позиция, гръбначният стълб е принуден да заеме компенсаторна форма.

Компенсаторна форма означава промяна в натоварването на прешлените и междупрешленните дискове. Компенсаторна форма означава промяна в позицията и натоварването на мускулите на гърба и техните фасции. Не веднага, но след време започва болка, като отговор на слепнала фасция (притиска нервни окончания), ограничение в движенията на гръбначният стъб (уплътняване на междупршлените лигаменти), нарушения в кръвоснабдяването, разяснява Мария Якоб.

Диагнози като дископатия, остеохондроза, дискова херния, сколиоза не са локален проблем на прешлените и междупрешлените дискове. Те са резултат на променената статика на гръбначният стълб. А „горката” гръбначна мускулатура не само че страда от това, ами ние я натоварваме допълнително, с идеята да “засилим” мускулите на гърба за да “изправят и стабилизират” гръбначният стълб.
Всяко лечение насочено към локално въздействие има само временен ефект, особено ако състоянието е продължило дълго време. Разбира се при силни болки се прилага локално лечение и медикаменти, но това е симптоматично лечение.

Верният път на лечение е възстановяване на статиката и динамиката на тялото, а тя започва от ходилата. Едва когато сме постигнали стабилно равновесие в тялото можем при необходимост да помислим за засилване на гръбначната мускулатура, обобщава Мария Якоб, кинезитерапевт  и специалист по китайска метафизика.











Акценти от Здравница



Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Днес науката за храненето преживява истински бум, в който се смесват голяма доза истина, но и полуистини, разнопосочни научни изследвания, объркващи информация, стари концепции....още

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

България е изправена пред критично демографско предизвикателство, характеризиращо се с бързо застаряване на населението и нарастващ коефициент на възрастова зависимост....още

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Има много причини, които водят до запек: най-вече начина на хранене, пиене на малко течности, както и хроничният стрес....още

Сега е времето на горещите билкови чайове!

Сега е времето на горещите билкови чайове!

В жегите един горещ чай балансира организма и му помага по-лесно да се справи с горещините. Ето няколко от най-ценните билки, за да започнете деня с горещ билков чай с мед....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Колакен МАКС - формула за здрави стави Колакен МАКС - формула за здрави стави

Колаген Макс съдържа колаген, глюкозамин, хондроитин, МСМ и хиалуронова киселина. Мощна и ефективна формула за здрави стави....


Цена: 37.80 лв.


Масло от бял трън
Масло от бял трън

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email