Ракът на белия дроб е “тихо” заболяване


| Прочетено Прочетено: 2405 пъти | КоменариКоментари: 0



Ракът на белия дроб е тихо заболяване

Ракът на белия дроб е най-широко разпространеното заболяване сред българите, което, обаче, не се разпознава достатъчно от гражданите. Това показват наблюдения на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. По данни на Глобалната белодробна ракова коалиция, цитирани в международно проучване, близо 3900 българи годишно се разболяват от рак на белия дроб. Всяка година загиват 3600 човека.

“ Ракът на белия дроб е “тихо” заболяване, преминава често маскирано зад други, банални и лесно овладяеми състояния и не са малко случаите, в които българите се диагностицират много късно.”, коментира Евгения Александрова от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ).

Глобалната белодробна ракова коалиция (GLCC), която обединява организации и експерти в борбата с рака на белия дроб, член на която е и АПОЗ, алармира, че на световно ниво трябва да се увеличи финансирането на проучванията за рака на белия дроб. Световно изследване, в което е включена и България, разкрива финансов дефицит на финансирането на научни дейности, сравнено с това за други ракови заболявания. Ракът на белите дробове е причина за повече смъртни случаи, отколкото всяко друго онкологично заболяване, но изследването показва, че то е обект на едва 5.6% от ВСИЧКИ глобални научни изследвания на рака през 2013 г.

По-голямата част от изследванията за рак на белите дробове - 53% - са фокусирани върху лекарствата, генетиката и биомаркерите, като едва 1% от изследванията са насочени към разбиране и подобряване на палиативните и поддържащите грижи и проблемите, свързани с качеството на живот.  Това е въпреки факта, че по-голямата част от пациентите ще се нуждаят от поддържащи грижи, като се има предвид лошата преживяемост при рака на белия дроб.

“Палиативните грижи в България, включително и за рака на белия дроб, липсват. Това означава, че всеки, който се нуждае от медицинска грижа и подкрепа в последния етап на живота си, е оставен да се справя сам.”, коментира Евгения Александрова.

Късното откриване на заболяването е постоянен проблеми, засягащ лечението, но само 1,8% от общите научни изследвания за рака на белия дроб се фокусират върху скрининга и 4,4% върху диагностиката, се казва в проучването на коалицията.

В България трябва да се инвестират средства освен за наука, и за популяризиране за симпомите и лечението на рака на белия дроб.  "Трябва да бъдат увеличени значително научните изследвания на рака на белия дроб. Настоящата честота на дългосрочно оцеляване, в най-добрия случай около 15%, трябва да се повиши до нива, достигащи поне 50%, какъвто е случаят при пациенти с рак на гърдата, например”, коментира целите на Глобалната коалиция Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

Неотдавнашен анализ на разходите, свързани с раковите заболявания в Европейския съюз, показва, че в сравнение с другите видове рак, ракът на белия дроб се свързва с най-високите икономически разходи - 15% от общите разходи за онкологично лечение. Следва финансирането на рака на гърдата - 12% и финансирането на лечение на колоректален рак - 10%.











Акценти от Здравница



Десет грешки по време на пости

Десет грешки по време на пости

Защо? Защо постим? Мотивът за това е изключително важен. Ако постим само с цел да стопим килограми, по-добре е да се откажем....още

Как да направим профилактика на сенната хрема с природни средства?

Как да направим профилактика на сенната хрема с природни средства?

Вече 20 на сто от жителите на света страдат от сенна хрема. Затова броени седмици преди проблемът отново да се появи, ценна информация идва от специалистите....още

Десет здравословни ползи от скачането на въже

Десет здравословни ползи от скачането на въже

Скачането на въже е отлично сърдечно-съдово упражнение, което помага за укрепване на сърцето и подобряване на цялостното сърдечно-съдово здраве....още

В ИСУЛ ще има кът да поклонение пред проф. д-р Иван Ценев

В ИСУЛ ще има кът да поклонение пред проф. д-р Иван Ценев

Всеки, който има желание да отдаде последна почит към проф. д-р Иван Ценев, едно от най-ярките имена в историята на българската, европейската и световната отоларингология, ще може да го направи в Централното фоайе на УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Диабор - капки за регулиране на кръвната захар Диабор - капки за регулиране на кръвната захар

Диабор е натурален продукт за регулиране на кръвната захар. Диабор не съдържа никакви токсични вещества, консерванти или оцветители....


Цена: 9.90 лв.


Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Масло от черен кимион
Масло от черен кимион

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Ябълков пектин на прах
Ябълков пектин на прах

Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email