
Сините сливи се препоръчват като храна при болни от подагра, а също и при ревматизъм, атеросклероза, бъбречни и жлъчни камъни. В тези случаи се използва тяхното пикочогонно действие,което се дължи на съдържащите се калиеви соли и органични киселини.
Семената на костилките съдържат тлъсто масло, в състава на което влизат миристинова, палмитинова, стеаринова и маслена киселина. Етеричното масло от синя слива (Prunus domestica) е златисто на цвят, и има приятен вкус, подобен на марципан. Комбинира се чудесно с други етерични масла.
Много са полезни и листата на сливата. Когато са цъфнали наберете пресни листа ( 100 гр.) и ги сложете в 1 л. бяло вино да поврат малко и ги оставете след това 30 мин. да киснат. Прецедете. Добавете 3 суп.л. пчелен мед и разбъркайте добре. Пресипете течността в тъмни бутилки и ги оставете на хладно място. Сутрин и вечер се взема по 1 ракиена чашка, леко затоплено. Препоръчва се при болки в гърлото и възпалени сливици. Ако си правите гаргара, ще заздравите венците, съветва австрийският билкар-свещеник Бенедикт на своя блог blog.kräuterpfarrer.at.
Оцетна отвара от сливови листа е добра за промивки на стари и гнойни рани. Заздравяване може да се постигне също и чрез налагане на счукани свежи или запарени сушени листа, според българската фитотерапия.
Сините сливи са се използвали от човека още от древността. Те се употребяват в прясно, изсушено и термично обработено състояние.
Мармаладът от сливи има леко слабително действие и се препоръчва при запек. При хроничен запек е добре да се изяждат по 1-2 суп.л. сливов мармалад, или по 10-15 сушени сливи вечер преди лягане или сутрин на гладен стомах.Същото количество могат да се вземат и под формата на компот. Слабителният им ефект се дължи именно на целулозата, захарите и на някои дразнещи чревната перисталтика вещества.
Сините сливи се препоръчват и при страдащи от хемороиди, тъй като регулират дейността на червата.
Сушените плодове са богати на калий, желязо и магнезий.
В прясно състояние се счита, че те утоляват жаждата, сравнително лесно се понасят от стомаха и улесняват храносмилането. Пресните плодове на сливата съдържат вода, захари, плодова киселина, пектин, танин, целулоза.
разгледай и поръчай Здравословни продукти при Подагра
виж всичко за Подагра
прочети още 10-те най-популярни рецепти при подагра
прочети още Витаминозната сила на сливи и джанки