
Голямото количество белтъчини, незаменими аминокиселини, метионин и триптофан в нея подпомагат нормалното функциониране на храносмилателната и нервната система. Обезмаслената извара се препоръчва при затлъстяване и подагра, а също и в случаи, когато месото и рибата са противопоказни. Това е продукт, който може да се включи във всяка диета.
В зависимост от технологията на приготвяне изварата може да има различна масленост — от 20% до 1,75%.
Изварата е бедна на витамин В6 (пиридоксин). Недостигът на този витамин може да доведе до понижаване на количеството на левкоцитите и киселинността на стомаха. Затова е желателно изварата да се комбинира с покълнало жито, зеле, моркови, орехи, трици — те съдържат в големи количества пиридоксин.
Изварата притежава диуретично действие, тъй като съединенията на калия в нея са почти тройно повече от съединенията на натрия. Наличието на калций и фосфор спомага за развитието на костните клетки, укрепва зъбите, косите, ноктите. Но при инфекциозни заболявания на стомаха и червата даже лек хранителен продукт като изварата е противопоказен — особено ако се приема етазол, биомецин, сулгин.
Имайте предвид, че изварата е малотрайна — в нея много бързо започват да се развиват болестотворни микроби. Затова е най-добре сами да си я приготвяте или да я консумирате веднага след като я купите.
Изварата може да се използва за компреси и пластири. Подобно на глината, тя изтегля всичко ненужно от организма, освен това го снабдява с минерални соли и белтъчини. Маската с извара съживява сухите коси, придава им блясък: веднъж седмично се втрива в корените на косата, престоява час-два и се отмива. При кашлица и бронхит гърдите се намазват с терпентиново масло, а отгоре се поставя компрес с извара. Компресът помага и при болни бъбреци, болки в черния дроб и ставите. Много ефикасен е и при болки в колянната става: стара извара се разбива с малко подсолена вода до получаването на гъста сметанообразна маса. Добавят се 2-3 смлени скилидки чесън. Част от сместа се нанася на марля или червен вълнен плат, напоен в много солен воден разтвор, и се поставя малко по-ниско от коляното. Отгоре се покрива със специална мушамичка за компреси и вълнен шал или кърпа. Този пластир се държи през цялата нощ, а на сутринта се отмива с топла вода и леко се масажира с олио (не самата колянна става, а около нея). Олиото съдържа витамин Е (токоферол), който съживява мускулите. След 5 часа може да направите компрес със зелев лист, обелки от зеленчуци или плодове — за разнасяне на отлаганията в костите. По време на лечението трябва да спрете консумацията на свинско и говеждо месо, както и консервирани храни.
Остеопорозата (размекване на костите) е друго заболяване, при което компресите с извара са изключително ефикасни. Най-често тази болест се провокира от заседналия начин на живот и неправилното хранене — костите стават крехки и чупливи поради недостиг на калций, фосфор, магнезий и манган. Остеопорозата се съпътства и от болки в ставите и гниене на зъбите. Много важно е да промените хранителния си режим: яжте повече извара, зеленчуци, салата от чушки и лук, боб, грах, зеле, краставици, орехи (по-добре е да ги смилате). При подобно хранене кръвта ще получи достатъчно калций и болките ще затихнат.