
Според завеждащата д-р Недялка Методиева причината е, че не се прави профилактика на гъбичните заболявания по крайниците и не се ползват препарати за локализиране на обрива, пише “Монитор”.
Потенциално застрашени от развиването на болестта са хората, които не спазват добра лична хигиена и в пряк контакт с вече заболели се излагат на риск да пипнат червения вятър.
Не е за подценяване и протичането на болестта при някои пациенти с вътрешни заболявания - гъбичната инфекция е придружена с висока температура, силно зачервяване на кожата, отоци и усещане за болки и парене.
За доказване на заболяването трябва да се направи микробиологично изследване, което струва скъпо. Отделно инкубационният период е от 1 до 3 дни и се отнася за всички възрасти. Местните дерматолози отчитат и увеличаване на покосените от херпес зостер, което не е характерно за този сезон.
Какво представлява червения вятър?
Еризипелът е остро инфекциозно заболяване на кожата, което се причинява от бета-хемолитичен стрептокок. Болестните промени се локализират по кожата на долните крайници и лицето.
Какви са симптомите на заболяването?
Заболяването започва с втрисане и рязко покачване на телесната температура до 39 - 40 градуса С. Болните са отпаднали,с главоболие, понякога с повръщане. На засегнатите места се появяват ярко червени плаки с лъскава, изпъната и силно болезнена кожа.
Характерна особеност е рязкото отграничаване на околната здрава кожа от ръбовете на плаката. В по-тежките случаи върху плаките могат да се появят мехурчета, изпълнени с кръвениста течност, с подуване на околните лимфни съдове и възли.
Особено опасно е локализацията на горната част на лицето, поради възможността за разпространение на инфекцията по лимфен и кръвен път в менингите и мозъка.