
Иначе лишаването от обичайните кулинарни удоволствия дава не само възможност на тялото да се освободи от натрупаните токсини и шлаки. Периодът на въздържание дава възможност да хвърлим от гърба си някоя слабост - като бързо раздразнение, прекаляване с кафето и алкохола, тютюнопушене, негативни нагласи. За да стане това обаче, вярващият трябва да запише тази задача в дневния ред и да се въоръжи с вяра, воля и търпение, припомнят свещениците.
Според християнския канон по време на поста сексът също трябва да се избягва. "Човек не бива да се отрича от любовта си, любенето не е грях", коментира д-р Илия Врабчев, специалист по сексология и психотерапия. И признава - в Библията има известен дуализъм. Господ е казал: "Любете се, множете си", и в същото време се изисква въздържание от полов живот за определен период от време. "Любенето има различни форми, по време на поста може да не се стига до крайна реализация на половия акт", смята д-р Врабчев. "Така хем вълкът ще е сит, хем агнето цяло", шегува се сексологът. "Влюбените могат да се галят и прегръщат", предлага д-р Врабчев. И е убеден - любовна пауза ще позволи на партньорите да презаредят батериите.
"Дългото въздържание обаче носи хлад и води до отчуждение", предупреждава д-р Врабчев.
Със или без "мораториум" в спалнята постещите трябва да наблягат на бобовите и зърнените храни - жито, пълнозърнест хляб, ориз, съветва проф. Божидар Попов. "Фасулът, лещата, грахът и соята са богати на белтъци, необходими за създаването на нови клетки и кръвни телца, както и за производството на ензими, хормони и антитела", напомня специалистът. Соята например съдържа 37% белтък - два пъти повече отколкото в месото. Мръвките, яйцата и рибата пък "крият" 9 незаменими аминокиселини. Затова по време на поста трябва да се хапват за компенсация повече ядки - богати на витамини и микроелементи като калий, фосфор, желязо. Бадемите например са източник на калций и витамин Е и помагат на кръвотворенето.
Фъстъците пък са богати на фолиева киселина, която способства за обновяването на клетките. Трябва да се хапват и разнообразни плодове и зеленчуци. Препоръчително е салатите да се приготвят с различни растителни масла - слънчогледово, соево, зехтин. По време на поста се препоръчва да се пият повече течности - билков чай, ошав, прясно изцеден плодов или зеленчуков сок. Постещите имат нужда от енергия, затова трябва да си хапват и десерти от рода на локум, плодово сладко, изсушени плодове, вегетариански пайове с различни плодове. Загряващ ефект в студените дни дава и приемът на мед и орехи, които са богати на мазнини. На 25 март, Благовещение, се позволява на трапезата да се сложи и риба. Това дава възможност на организма да поеме полезни омега-3 мазнини, фосфор, важни микроелементи, витамини - А, D, Е, В1, В2, В12, ниацин (PP).