Блатният тъжник – природното средство за нерви и добро настроение


| Прочетено Прочетено: 3261 пъти | КоменариКоментари: 0



Блатният тъжник – природното средство за нерви и добро настроение

Блатният тъжник (Filipendula ulmaria L.) е познат още с името спирея, ливадник, брястно листно орехче, отвратниче. Спиреята е разпространен в цяла Европа, Западна и Средна Азия, Сибир, Кавказ, а също така е внесена и натурализирана в Северна Америка. У нас расте по влажни низини и ливади, затревени блатни места, край бреговете на водоеми и канали и край влажни горски местности, по всички наши планини до 2000 м надморска височина, обяснява проф. Пенчо Далев в книгата си „Диворастяща храна”(издателство” Труд”).

Надземната част на растението е богата на хранителни и биологичноактивни вещества. Съдържа белтъци – 11%, мазнини 3%, въглехидрати (целулоза и скорбяла) – 35%. Високо е съдържанието на витамин С – 300 мг%. Уникално е високото съдържанието на салицилова киселина и нейни производни – метилсалицилат и салицилов алдехид, които са подобни на аспирина и имат неговото действие. Цветовете и листата му съдържат етерично масло – до 0.2%, кумарини, флавоноиди, минерални вещества, фенолни съединения, дъбилни вещества, катехини, ванилин, стероиди, камфора, висши мастни киселини. Уникално е и съдържанието на кофеинова и елагова киселини.

Използване като храна
За хранителни цели се използва цялото растение – млади листа, филизи, корени и цветове. Цветовете на спирея не бива да се варят, защото нейните активни съставки са извънредно чувствителни към високите температури и се разлагат. За да се извлекат полезните вещества от зелените части нарастението е достатъчно да се залеят с вряла вода, да се покрият и се оставят да се охладят, след което се прецеждат и отварата се използва за кулинарни цели. От цветовете се приготвя ароматен чай, а със зелените части и от корените се подправят супи и месни ястия.

Лечебни качества
Като лечебно средство спиреята е използвана още от древността и средновековието. Народната медицина я прилага при задържане на течности в организма и възпаления на пикочните пътища, при ревматизъм, нервно напрежение, диария, възпаление на пикочните пътища и бъбреците, при бяло течение и възпаление на яйчниците, при подагра и др.

Спиреята действа благоприятно на храносмилателната система – успокоява колики, диспепсия, и гастрити. Действа благоприятно при възпаления на червата и стомаха, лекува пептичните язви, ентерит и язви на стомаха.

Съвременната медицина признава силното нервноуспокоително действие на спирея, което е в пъти по-силно от това на валерианата. Тя се прилага, като антистресово средство, като има двойно действие – успокоява и подобрява настроението. Установено е, че тя стимулира синтезата на серотонин – хормона на щастието. Това е и действието на чай от спирея – той осигурява. добро настроение и спокойствие.

Чай от цвят на спирея и шипка
Цветове на спирея и цветове на шипка се сушат на проветриво място, докато станат пръхкави. Стриват се с ръце и се смесват в съотношение 10 части цветове на спирея и 1 част цветове на шипка.

Значителна част от лечебния си ефект спиреята дължи на високото съдържание на салицилати, които са безвредни аналози на аспирина. Те притежават неговото противовъзпалително и температуропонижаващо действие, без риска на лошото странично действие върху стомашната лигавица. Счита се, че няма друго растение, с по-високо съдържание на салицилати. Така, че да се отгледа спирея в градината ще има двоен ефект – красив двор и градина и същевременно „аспирин от природата”.

Спиреята има и някои противопоказания, които са аналогични с тези на аспирина.

 Не се препоръчва на бременни и кърмещи жени, на хора, които са алергични към аспирина, на хора, които приемат антикоагулиращи лекарства или страдат от сърдечна, бъбречна и чернодробна недостатъчност.

Спирея е един от най-разпространените храсти у нас. В градини се отглежда като декоративно растение, самостоятелно, като единичен храст или в комбинация с други цъфтящи декоративни растения. Всички видове спирея растат бързо, образуват красива, гъста корона и правят градинското и дворното пространство приятно и уютно. В градските паркове се използва за цъфтящи живи плетове. Отглеждането на спирея е лесно, защото тя не е претенциозно растение към почвени и климатични условия.

Спирея е голямо семейство, в които влизат около 80 вида. Различните видове спирея се различават по времето на цъфтене, по окраската на листата и цветовете и по формата на листата и цялото растение. Цветовете са бели, розови, червени. Те са дребни и образуват различни съцветия – чадърести, класовидни, пирамидални. Много малко видове цъфтят с единични цветове. Разнообразие има и във формата и окраската на листата – през есента те се обагрят в оранжево, жълто или пурпурно-червено. Разнообразна е и формата на цялото растение – пирамидална, плачещи, стелещи се, изправени, каскадни.

У нас са разпространи тунбергова спирея, тъпоназъбена спирея, японска спирея, билардова спирея, върболистна спирея, дугласова спирея, обикновена спирея. Тунбергова спирея (Spiraea Thunbergii), например, цъфти с множество ситни бели цветове, напомнящи снежинки, затова е известна с името „майски сняг”.

Съвет на Здравница

разгледай и поръчай Блатен тъжник, изсушен корен или стрък, 30 гр.

виж всичко за Блатен тъжник - Spirea ulmaria L.












Акценти от Здравница



Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Кой хранителен режим е по-добър за нас: кетодиета-хранене по зоната или калориен дефицит?

Днес науката за храненето преживява истински бум, в който се смесват голяма доза истина, но и полуистини, разнопосочни научни изследвания, объркващи информация, стари концепции....още

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

Какво е състоянието на гериатричната грижа в България?

България е изправена пред критично демографско предизвикателство, характеризиращо се с бързо застаряване на населението и нарастващ коефициент на възрастова зависимост....още

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Защо разхлабителните препарати не са трайно решение при запек?

Има много причини, които водят до запек: най-вече начина на хранене, пиене на малко течности, както и хроничният стрес....още

Сега е времето на горещите билкови чайове!

Сега е времето на горещите билкови чайове!

В жегите един горещ чай балансира организма и му помага по-лесно да се справи с горещините. Ето няколко от най-ценните билки, за да започнете деня с горещ билков чай с мед....още


Виж още от акценти

 

За потребителя

Продуктите на Здравница

Колакен МАКС - формула за здрави стави Колакен МАКС - формула за здрави стави

Колаген Макс съдържа колаген, глюкозамин, хондроитин, МСМ и хиалуронова киселина. Мощна и ефективна формула за здрави стави....


Цена: 37.80 лв.


Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)
Билкова смес №20 (при киста на яйчниците)

Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.
Масло от облепиха, студено пресовано, Здравница, 100 мл.

Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница
Безалкохолна прополисова тинктура - Здравница

Билкова смес №15 (при псориазис)
Билкова смес №15 (при псориазис)

Сода, без алуминий - 250 гр.
Сода, без алуминий - 250 гр.

Масло от бял трън
Масло от бял трън

Всички продукти








Най-търсено в Здравница Най-търсено в Здравница



Заболявания Заболявания

 

Билки Билки

 

Народни рецепти Народни рецепти

Всички заболявания Всички билки Всички народни рецепти

Намери бързо:    

"Ню Ес Нет ЕООД" предупреждава, че предоставената информация на страниците на ЗДРАВНИЦА не може да замени посещението на лекар, поставянето на професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Facebook - Здравница Twitter - Здравница RSS - Здравница

Използването на материали от Zdravnitza.com задължително става след позоваване на източника и линк към съответната страница!

Здравница
Здравница
Здравница
   
Здравница

Copyright © 2006-2022 Zdravnitza.com Всички права запазени.
Zdravnitza.com е собственост на "Ню Ес Нет ЕООД" : Условия за ползване

email