.jpg)
Здравецът (Geranium) е едно от цветята, които отглеждаме с много любов в дворове или на балкона. Поверието е, че хората в дома ще бъдат здрави, устойчиви на болести и изпитания, а уханието му ни носи свежест и спокойствие.
Здравецът расте също и в периферията на гората, и често може да се види при излети.
В немскоговорящите страни
го наричат още „щъркелов клюн”,
заради формата, която има плодчето на вече вързалото растение. Много разпространен е видът зловонен здравец (Geranium robertianum) , познат още като билката на Св. Рупрехт.
Източници, още от Средновековието споделят, че зловонният здравец е бил
използван и като репелент срещу комари.
Фармакологичното му действие е затягащо, противовъзпалително и спиращо кръвотечението, посочва австрийският билкар свещеник Бенедикт на своя блог blog.kraeuterpfarrer.at.
Чаят на Св. Рупрехт със здравец:
2 ч.л. натрошена и изсушена дрога от зловонен здравец се залива с 250 гр. вряла вода и се оставя 15 мин. покрито да кисне. Прецежда се и малко като изстине, се пие . Препоръчва се при ангина, запек, камъни в организма и кръвоизливи. Пие се по 1-2 ч.ч. дневно в продължение на известно време.
Масло от здравец за освежаване на кожата:
В търговската мрежа се предлага здравецово масло, дестилирано от ароматното растение. Вземате 1 суп.л. студено пресован зехтин и добавят в него 5 капки от етеричното масло от здравец. По този начин можете сами да си произведете средство за поддръжка на кожата , което действа успокояващо и подсилващо. Ако сте си взели душ или вана вечерта можете да намажете цялото си тяло с тази смес. При ставане отмийте с малко вода, в която е разтворен ябълков оцет.
В българската народна медицина коренището на обикновения (Geranium) , а също на кръвния здравец (Geranium) sanguineum)се използва като затягащо средство при диарии, тъй като растението съдържа изобилно дъбилни вещества в коренището.
Воден извлек пак от коренището се прилага външно за компреси при възпаление на кожата, циреи и пр., а също и за тампони при кръвотечение от носа. Приготвя се като студен извлек – 2 ч.л. ситно нарязано свещо коренище се накисва с 2 ч.ч. студена вода , оставя се на студено в продължение на 8 часа, след което се прецежда през марля. Изпива се на части в рамките на 1 ден.
Същият извлек се ползва и външно за компреси и тампони.
Друга рецепта от руската народна медицина препоръчва отвара от коренищата на кръвния здравец (Geranium) sanguineum) при рак с различни локации. 1 суп.л. ситно нарязано коренище се залива с 1 ч.ч. вряла вода, кисне на водна баня в силно вряща вода 30 мин, охлаждатсе при стайна температура 10 мин. и след това се прецежда. Приема се по 1 суп.л. 3 пъти дневно , 20 мин. преди хранене.
Малко известно е и гераниевото етерично масло, познато повече като здравецово. То се извлича чрез дестилация с водни пари. При обикновена температура маслото е твърдо заради голямото съдържание на стеароптени (около 50%) – вещества, които се съдържат и в популярното розово масло.
Маслото от здравец има характерна приятна миризма, в него има гермакрон, куркумин, терпинен, борнеол и др. съставки. То се използва широко в парфюмерията.