
Жълтата детелина (Trifolium Aurens),според народните песни е поникнала от косата на девойка, неоснователно обвинена в убийството на братовото си дете. Според други предания, билката е пораснала от сърцето на ранен юнак. Отвара от стръковете и листата на трилистна детелина се пие при сърдечно-съдови проблеми. Външно жените употребяват тази отвара за промивки при бяло течение. Отвара от корените на трилистна детелина, заедно с корените на нисък тревист бъз (бъзак) премахва усещането за тежест в стомашната област, съветва известният билкар Васил Канисков.
Отвара от жълта детелина се пие против урочасване.
Всички видове детелина се прилагат при рани от изгаряния, пришки и бучки. Парни бани със звездел (Trifolium Alpestre) се препоръчват при температура, болки в костите и кръста.
Цветовете на детелината съдържат гликозиди, витамин С и витамин В, каротин и действат отхрачващо и диуретично. Препоръчват се при болести на белите дробове и сърцето, както и при малокръвие.
Според някои източници детелината има противотуморно действие. Отвара от стръковете й се използва широко за компреси, превръзки и лапи при злокачествени тумори. Същият ефект се постига и с кашица от свежи наситнени листа от детелина.
Прави се настойка от 5 гр. сух стрит цвят и се залива с 200 мл. вряла вода, запарва се и се прецежда. Пие се по 1 суп.л. 3 пъти дневно при онкологични заболявания, съветва един от корифеите на руската народна медицина акад. Виктор Востоков.
Билкарите препоръчват и червена детелина (Trifolium pratense) като средство при болезнен предменструален синдром, топли вълни, климакс и за по-лесно забременяване. Препоръчва се още при гуша, за пречистване на кръвта и като диуретик.
За храна може да се ползват сушените стрити цветове, като подправка за ордьоври и супи. В пресен вид е чудесна за салата.
Разгледай и поръчай Червена детелина - тинктура