.jpg)
Какво не знаем за болестта?
Остеопорозата е заболяване, което се характеризира с намаляване на масата на костното вещество и влошаване на костната тъкан.
Тя е известна още като „тихата болест“,
тъй като загубата на костна маса най-често е невидимо.
Първи симптом обикновено е фрактурата – предимно на прешлените, бедрената шийка и китката. Данните сочат, че 55% от хората над 50 години са изложени на повишен риск от фрактура поради намалена костна маса, напомнят специалистите.
Остеопорозата е най-честото костно заболяване, за което се предполага, че през 2020 г. ще стане втората социално значима болест в света.
У нас около 426 хил. жени са с това заболяване, но едва 15 хил. ,
т.е по-малко от 4% от тях се лекуват.
Този факт поставя страната ни на последно място в Европа по лечение на остеопорозата. България е на последно място в Централна и Източна Европа и по отношение на нивото на реимбурсация на лечението на това заболяване, тъй като Здравната каса поема едва една четвърт от парите за лечение. „Ограниченият достъп до медицински грижи е основната причина за ниското ниво на лечение у нас“, заяви проф. Коларов.
Българските мъже обаче са дискриминирани
защото Здравната каса изобщо не поема тяхното лечение.
В същото време разходите за лечение на усложненията от остеопорозата в страната възлизат всяка година на десетки милиони. По данни на НЗОК за 2008 г. 25 млн. лв. са платени за лечение на фрактури в болничната помощ по клинични пътетки, 4,3 млн. лв. са били разходвани за изкуствени стави, а едва 1,1 млн. лева са били отделени за реимбурсация на лечението на заболяването, което би предпазило от тежките усложения.
За намаляване на риска от остеопороза, лекарите препоръчват по 30-40 минути дневно физическа активност, здравословно хранене, отказ от цигари и алкохол, профилактика при наследствена обремененост.
По повод Световния ден за борба с остеопорозата Националната пациентска организация ще организира на
22 октомври от 10 до 16 ч. скринингова акция
в Столична община, в рамките на която ще бъде правено измерване на костната плътност на администрацията.
От януари догодина ще стартира факултет „Остеопороза” в рамките на програмата „Университет за пациенти”, организиран от на пациентското сдружение. Програмата е запълнена с индивидуални обучителни беседи, в която участв 30 ревматолози и ендокринолози в доболничната помощ. Целта е да се разработи цялостна помощ за пациентите с остеопороза в която ключово значение има стриктното изпълнение на назначената от лекаря терапия, за да се ограничи прогресирането и усложнението на болестта.