
Терминът конюнктивит се отнася до възпаление на конюнктивата. Алергичен конюнктивит се получава, когато това възпаление на конюнктивата се дължи на алергична реакция. Това е най-често реакция на свръхчувствителност тип I и води до сезонен или целогодишен алергичен конюнктивит.
Според статистически проучвания, алергичният конюнктивит засяга приблизително 15% от цялото население на Земята. Около 15% до 20% от населението на САЩ имат атопия - генетично предразположение към развитие на определена алергична свръхчувствителност към вещества от околната среда, като полени, плесени и акари. По-новите изследвания показват, че до 40% от населението на САЩ могат да има очни симптоми, свързани с алергия.
Пролетният и целогодишен алергичен конюнктивит са тип І реакции на свръхчувствителност, което е реакция на имунната система при първото излагане на антигена. След многократно излагане на антиген-специфичен имуноглобулин (IgE), същият се свързва с мастоцитите в конюнктивата, предизвиквайки тяхната дегранулация.
Основните симптоми на алергичен конюнктивит включват сърбеж, сълзене, парене, чувство за чуждо тяло и сухота в очите. Сърбежът е отличителен симптом. Основните клинични симптоми на алергичен конюнктивит са хиперемия на конюнктивата и клепачите, конюнктивална хемоза, фоликули, оток на клепачите и прозрачен, воднист секрет.
Какво се случва при алергичен конюнктивит?
Алергията представлява екстремална реакция на нашата защитна система към някакъв отключващ агент, наречен алерген. При алергичен конюнктивит главна роля играят специализирани защитни клетки – мастоцити.
След контакт с алерген те отделят значително количество възпалителни вещества (напр. хистамин), които впоследствие могат да се отделят и при нов контакт.
Тези вещества разширяват кръвоносните съдове и това позволява по-голямо количество кръв да преминава през тях. Конюнктивата се зачервява и подува, а функционирането й се нарушава.
Когато възпалителните вещества дразнят сетивните рецептори, се появява сърбеж, парене и напрежение. Мигането се ускорява, очите и носът започват да текат, тъй като мигането и слъзната течност изхвърлят алергена преди да е достигнал защитните клетки. Ако възпалението продължава дълго време или често се повтаря, може да се образува съединителна тъкан и конюнктивата да получи белег.
Кои са причините за появата на алергичен конюнктивит?
Алергичният конюнктивит представлява алергично възпаление на лигавицата на очите, провокирано от сенна хрема, медикаментозна алергия, алергии към животните, отговор на нетърпимост към контактни лещи и др.
Дразнещото въздействие на различни видове алергени е най-честа причина за обостряне на алергичен конюнктивит.
Алергизиращи агенти могат да бъдат различни лекарства, козметика и гримове, почистващи препарати, слънчевата радиация и йонизиращо лъчение, бактерии, вируси, полени, цветен прашец и др. Все по-голям брой от случаите на алергичен конюнктивит се дължат на различни медикаменти, както и на употребата на контактни лещи. Някои козметични продукти, както например спирала, кремове за лице, молив за вежди, блясък за устни или очен грим, както и косми на животни също могат да доведат до алергии, засягащи окото. Алергична реакция може да се наблюдава при допир или триене на окото след употреба на сапун, лак за нокти или различни химикали. Алергичните симптоми са временни и могат да се предотвратят чрез спиране употребата на дадения козметичен продукт или почистващ препарат.
При пациенти с изразена непоносимост, ако алергенът попадне върху лигавицата на очите, организма може да реагира остро и да предизвика алергична реакция. Алергичните конюнктивити често съпровождат други заболявания като бронхиална астма, алергичен ринит, атопичен дерматит.
При това заболяване обикновено има фамилна анамнеза и повишена чувствителност към редица вещества: полени, лекарства, ухапвания от насекоми, храни и други.
Какво е лечението на алергичния конюнктивит?
Най-доброто лечението на алергичният конюнктивит се състои в избягване на алергена (например на цъфнала трева при алергия към тревни полени). За съжаление това не винаги е възможно.
Дискомфортът може да бъде намален чрез налагане на студени компреси, приложението на изкуствени сълзи и деконгестанти, за локално приложение (под формата на очни капки), както и приема на антихистамини под формата на таблетки (повчето, от които са достъпни без рецепта).
При липса на повлияване на симптомите е необходимо да се консултирате с медицински специалист, който може да назначи лечение, включващо:
- антихистамини, за локално приложение (под формата на очни капки)
- локални нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), за локално приложение (под формата на очни капки)
- стероидни противовъзпалителни средства, за локално приложение (под формата на очни капки)
- стабилизатори на мастоцитите, за локално приложение (под формата на очни капки)
Алергичният конюнктивит се лекува под наблюдението на лекар, в рамките на 10-14 дни. При правилно и своевременно лечение е възможно пълното изчезване на всички симптоми. За да бъде лечението адекватно, от изключителна важност е да се установи точният алерген, причиняващ реакция на непоносимост, и максимално да се елиминира възможността за контакт с него. Ако това не е възможно, е необходима медикаментозна терапия, назначено и съблюдавана от специалист.
Когато заболяването протича в лека форма, достатъчно може да бъде поставянето на студени компреси и „изкуствени сълзи“ които ще облекчат състоянието и ще намалят дискомфорта. Също така, лекарят може да предпише противовъзпалителни медикаменти и антиалергични капки или таблетки.
Лечението на конюнктивитите е многообразно, зависи от конкретния пациент и обикновено не съществува единна схема, по която да може да се осъществи терапия на повечето възпалителни изменения на конюнктивата.
Преди започването на каквото и да е лечение е необходима оценката на основни елементи като причинител на възпалението, стадий на болестта, състояние на имунната система на пациента и дали конюнктивитът е първично или вторично заболяване. Последният фактор е от изключително голяма важност, тъй като обикновено вторичният конюнктивит търпи обратно развитие при правилното и навременно лечение на основното заболяване.
Какъв е резултата и ефекта от лечението?
Лечението обикновено облекчава симптомите. Въпреки това алергичният конюнктивит има склонност да рецидивира при повторно излагане на алергена.
Как да се предпазим от алергичен конюнктивит?
За предпазване от алергичен конюнктивит, трябва да бъде сведен до минимум контактът с причиняващите алергия вещества: прах, домашни любимци, суха храна за риби, домакински химикали, козметика и др.
виж всичко за Конюнктивити
виж повече за Доц. д-р Красимир Коев д.м.
прочети още Как да различим пролетна алергия от обикновена настинка