Дамите - по-често със смачкано самочувствие
- Доц.Бакрачева, кое е по-малкото "зло"- да сме без самочувствие или с високо мнение за себе си?
Няма база за сравнение – и прекалено ниската, и прекалено високата самооценка имат компенсаторна функция и ни отдалечават от реалността. И в двата случая те са резултат от вътрешна неудовлетвореност, разликата е само това, което виждат околните „отвън” – в поведението ни. Даже и за възприемането ни отвън и двата варианта са неприемливи, надутостта е дразнеща, ниската самооценка кара хората да ни подминават.
- Защо някои хора се изграждат с ниска самооценка ?
Редица фактори, започвайки от определенията, които чуваме за себе си като деца вкъщи, впоследствие и в училище и сред връстниците. Първоначалната представа за себе си градим спрямо това, което чуваме отвън. След това поддържаме оценката, като изграждаме на тази база и собствени критерии, спрямо които се сравняваме – ако се възприемаме зле, ще избираме и в зряла възраст да се сравняваме с хора, които ни превъзхождат, поне според нас.
- Критичността- колко е полезна?
В умерени граници е задължителна, за да не спираме да се развиваме, така наречената градивна критика. Когато се вторачим обаче единствено в пропуските или недостатъците, които имаме и винаги изискваме сами от себе си оше и оше, това е пагубно.
- За колко време можем да се справим с проблема?Според австрийския учен д-р Рудолф Щайнер ни трябват поне 3 години за да се преборим с един наш недостатък?
Това е индивидуално и относително. Ако е дошъл подходящият момент, когато ние вътрешно сме решили, че ситуацията в момента не ни удовлетворява, процесът значително се ускорява. Иначе за всяка кардинална личностна промяна е необходимо време , търпение и постоянство, които обаче ни се отблагодаряват стократно.
-Дайте съвети как да се пребори ниското самочувствие?
На първо място да се огледаме и да изброим какво харесваме в себе си - във външността, качества, които притежаваме… първите една-две думи са най-трудни, след това се случва от само себе си. Може да си попълваме списъка няколко последователни дни. Много важен момент е да се сравняваме с реалните хора около нас – с които се разминаваме по улицата, със съседите ни, а не с вътрешната ни представа какви бихме искали да бъдем.
- Има ли статистика кой страда повече от ниско самочувствие - мъже или жени ? А в кои години се появява повече?
Повече без самочувствие са дамите като това до голяма степен е свързано с полово-ролевия модел – жените просто са по-склонни да си признават това открито, докато мъжете го потискат и особено що се отнася до самочувствието, не могат да си позволят да споделят, че нещо куца. Иначе тийнейджърсите години са най-сензитивният период, в който се проявяват притеснения, свързани основно с външността.
Комплексираността избуява , нещата ескалират и се задълбочават. Динамиката на времето, в което живеем, неопределеността на ситуацията ни правят много по-лабилни и стресирани. В допълнение към непрекъснатото информационно бомбардиране с „успешни” примери…
- Лекарите казват, че ниското самочувствие води до напълняване, защо?
Заради повишения стрес – даже и да не компенсираме с нервен глад ядене, хроничният стрес нарушава функционирането на метаболизма, води до проблеми със съня, който допълнително обърква действието на хормоните.
- Какво да направим, ако някой в работата постоянно ни мачка фасона...
Не можем директно да въздействаме и променяме другите, но както и в училище, знаем,че най-действащият модел е да се абстрахираме. По този начин показваме, че оставаме недокоснати и незасегнати. Трябва да превъзмогнем вътрешните си реакции, вместо да викаме или да показваме раздразнение. Вместо да акцентираме на това, може мислено да си представим дразнителя в смешна ситуация – с течащо яйце по главата например. Този образ ще ни помогне да се освободим поне малко от напрежението – усмивката лекува.
виж повече или се свържи с доц. Маргарита Бакрачева консултант на Здравница
прочети още 20 цигари на ден = загуба на 500 гр. кръв
прочети още Най-опасната цигара е половин час след събуждане
прочети още Отказване на цигарите с рецепта на лечителя Петър Димков
прочети още 40% от доходите на българина отиват за храна, цигари и алкохол
Още от "Полезни съвети (25)"
Лесно ли е една жена да се хареса на хората?Грим, прическа, дрехи, аксесоари... Всичко това ни прави по-привлекателни, но все пак е само външна маскировка, несравнима със силата на вътрешното пр ...още |
Как да отпразнуваме 8 март според лунния календарПрез 2012 год. 8-ми март се пада в четвъртък, а луната е в Дева. Това означава, че на този ден трябва да избягваме шумните купони и прекомерната употр ...още |
Жените са по-чувствителни към болка от мъжетеЖените които страдат от дадено заболяване изпитват доста по-силна болка, спрямо мъжете, които страдат от същото заболяване. ...още |
Девет съвета за щастлив и спокоен животМеждународна група лекари, психолози и диетолози изучавали проблема с дълголетието, разделиха девет основни пункта, които човек трябва да следва, ако ...още |